KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SİGORTALI OLMAK KARIN DOYURUR MU?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         SİGORTALI OLMAK KARIN DOYURUR MU?

 Sigortalı olmak karın doyurur mu?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammet Şamil Kafkasyalı’nın, “Sigortalı olmak karın doyurur mu?” yazısı;

Sosyal güvence insanların sağlık giderlerinin karşılanması ve emeklilik hakkından faydalanmak için oluşturulan fonları ifade eder.Devlet eliyle yürütülen bu uygulamalardan  bazıları var ki, insana saç baş yoldurmak şöyle dursun, sosyal adaleti, sosyal barışı dinamitleyip, sosyal hak gaspına dönüşebiliyor. Adaleti sağlama adına yapılan uygulamalar hak gaspına veya kısıtlamasına dönüştüğü zaman birçok insan mağdur oluyor.

Mesela dul bir kadın sosyal güvencesi olmadığı zaman devletten sadaka hükmünde dul maaşı alabiliyorken, sigortası olan bir evladının yanında ikamet ettiği zaman o maaş kesiliyor. Hâlbuki yanında kaldığı oğlu veya kızı zaten asgari ücret ile geçiniyor ve en azından dört nüfusu asgari ücret ile geçindirmeye çalışıyor. Bu uygulama dul kadınlar için bir zulüm ve haksızlıktır.

Devlet her sigortalı olarak çalışanı zengin kategorisinde değerlendiriyor.Bu uygulama ve düşünce adalet değil zulüm olur. Zira sigorta sadece insanlar hastalandığı zaman tedavi amaçlı veya belli günü dolmuş ise emekli olmak için bir ölçüt ve kıstastır. Asgari ücret ile karın tokluğuna çalışan milyonlarca insan sefalet içerisinde kredi kartı ve faiz ve borç batağında zaten çırpınırken; sigortasına bakıp onu zengin saymak ve bazı yardımlardan ve haklardan mahrum etmek İslam hukukuna ve insanlık adaletiyle uyuşmuyor.

Asgari ücret ile çalışan ve iki yakası bir araya gelmeyen insanlar hele birde Kars gibi soğuk bir memleket de yaşıyor ise vay o insanların haline. Kışı çıkarmak üç ile dört ton arasında kömür yakmak zorunda kalan bir asgari ücretliye ‘senin sigortan var’ sen zenginsin demek ve bazı ayni, nakdi, gıda veya kömür yardımı yapmamak veya çocuğunun yanında kaldığı için annesine verilen dul maaşını kesmek o insanları ümitsizliğe, devlete karşı kırgınlığa hatta düşmanlığa sevk eder. Çünkü sigortalı olmak zengin olmak olmadığı gibi sigortalı olmak asla karın doyurmaz. Hatta insanı avutmaz dahi.

 Zaten insanlar hastaneye hasta oldukları zaman giderler ve bazen aylarca hatta yıllarca insan hastaneye gitmez. Ama primini öder. Devletin sosyal güvence için ödenen primi zenginlik saymak ister istemez insanları usulsüz yollara sevk edip, farklı sahtekârlıklar yapmaya itmektedir. Bu tür uygulamalar adeta insanların gayri meşru yollar ile devletten para almaya ya da kesilecek olan parayı almaya iterek harama ve yanlışa sevk etmektedir.

Adaleti tesis edip insanlara geliri eşit dağıtmak ve haklıya hakkını vermek ve hakkını tam ve zamanında vermek, halkını mağdur etmemek sosyal devletin güvencesi olması gerekir ki, toplumda sosyal barış ve adalet olsun. Adaletsizlikten ve zulümden anarşi, isyan, kargaşa, zulüm ve terör çıkmasın. Çıktığı zaman toplumu nasıl mahvettiğini ve fesada ve kırışıklığa götürdüğünü hepimiz ibret levhalarında görüp izliyoruz.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 11673 Defa Okundu
2015-02-12

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır