KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HER ŞEYDE BİR HAYIR VAR MIDIR?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         HER ŞEYDE BİR HAYIR VAR MIDIR?

 Her Şeyde Bir Hayır Var mıdır?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı ile “Her Şeyde Bir Hayır Var mıdır?” konulu söyleşi:

Sual: Her şeyde bir hayır vardır deniliyor. Gerçekten her şeyde bir hayır var mıdır?

Cevap: Toplumumuzda her şeyde hayır vardır kavramı daha çok insanların başlarına gelen olaylar için kullanılır. Yani insanın başına bir kaza gelir ölmez, ya da musibet gelir hasta olur, malını kaybeder, istediği mal ele geçmez, dileği veya arzusu olmaz, o zaman kadere imandan gelen teselli ile her şeyde bir hayır vardır der. Başına gelen kazada ölmediği için insanlar kazayı hayır görür. Başına gelen hastalık sonucu ölmez ya da sakat kalmaz bunu hayır olarak görür. Malını kaybeder onda hayır görür. Gitseydi ölmesi gereken yolculuğa gitmediği için yaşadığı için onda hayır görür. Aldığı bilete bir para çıkmaz. Her şeyde bir hayır var der kabul eder. Belki bilete para çıksa sapıtacaktım’ der teselli bulur. Belki şer gördüğü bazı engeller, aksaklıklar, sorunlar ve eksikliklerin zamanla kendisini şerlerden koruduğunu görür her şeyde bir hayır var der.Ya da hayır olarak gördüğü bir çok şeyin onu zarara,harama,isyana ,günaha ,hırsa sevk ettiğini görünce ne kadar büyük bir şer olduğunu fark eder.Ve her şeyde bir hayır varmış der.

Bazen de zahirde şer görünen birçok olay bir zaman sonra hayra tebdil eder. O zaman insanlar o şerrin hayır olduğunu anlar bu sözü söyler. Kimisinin evladı ölür, isyan eder, kimisinin eşi ölür, malı elinden çıkar, hasta olup bir uzvunu yitirir, kaza geçirip ölmez, gitmesi gereken yere gidemez, görünüşte hep olumsuz görünen birçok olayların ardında belki trilyonlarca hayır vardır.

İnsan bütün zamanları, olayları ve hadisatları bir anda hepsini bir arada göremez. Vücuda gelen olayların, hadiselerin, işlerin, vukuatların ve belaların mahiyetlerini, camiyetlerini ve hakikatlerini göremediği için teselli bulmak için o işleri hayra yorar. Bazen belalar, musibetler, hastalıklar ve acılar insanları zahirde üzer, olumsuz durumlar bazen sıkıntı verir, acı çektirir ama neticeleri itibariyle o insanları hidayete, nura, hakikate, rahmete ve hikmete sevk edince insan o şer görünen işin hayır olduğunu anlar ve “Demek bu işte hayır varmış”.der. Bazen insanlar mağlubiyetten bile ders çıkarır vardır bunda bir hayır der.

Evet, kadere iman edip eşyanın ve varlıkların hakikatini bilen insanlar; başlarına ne gelirse gelsin o işte kendisi için hayır olduğunu bilir. Başına gelen musibetlerde, hastalıklarda ve kederlerde Allahın ihtarının olduğunu bilir. Bunu hayır görür. Başına gelen belanın günahlarına kefaret olduğunu bilir. Zenginliğin kendini saptıracağını bilir fakirliğine itiraz etmez, Allahın kedisine evlat vermemesinin kendisi için hayır olduğunu bilir isyan etmez. Başına gelen musibetlerin makamını yükselterek cenneti kazandıracağını düşünüp şekva etmez.

Her şeyinin, her şeyi idare eden, her şeyi ilmiyle bilen, kudretiyle tahtı emrinde tutan bir zatın elinde olduğunu bilen insanlar,her olumsuz olaylar karşısında tevekkül eder,iman eder,teslimiyet gösterip boyun eğer.Başına gelen her işte bir cemali hikmet ve kemali adalet görüp isyan etmez.Her şeyde bir hayır vardır.Rabbim benim için her şeyin en hayırlısını takdir etmiştir ,Hayır isteyene hayır verir.Şer isteyene bile yine hayır verir. Teslimiyeti ile kederden kurtulur.

Eğer insan hüsnü niyet ve imanla her şeyde bir hayır olduğuna inanıyorsa başına gelen olumsuz işlerde dahi hayır görecektir.. ‘Başınıza gelen bütün kötülükler kendi nefsiniz yüzündendir’. Ayetinden aldığı ders gereği olarak o şerleri dua, istiğfar, tövbe, ibadet ile hayra çevirmeye çalışır. Bela ve musibetle aklını başına almaya çalışır. Başına gelen musibet ve belalardan ders almaya çalışır. Başa gelen sıkıntıları ilahi ikaz ve ihtar olarak görüp kendine çeki düzen vermeye çalışır. Kaybettiklerini şer olarak değil hayır olarak görür. Şer bildiği işlerin neticeleri itibariyle hayır olabileceğine kanaat eder.

Birçok insan deneyimleri ve yaşadıkları olaylar ve hadiseler neticesi olumsuz görünen birçok işin ve tecrübenin zahirde şer görünse de hakikat ve netice itibariyle hayır olduğunu zamanla anlar. “Demek her şeyde bir hayır varmış” demek zorunda kalır. Milyonlarca ihtimali olan olayların hayır ile sonuçlanması bu işte bir hayır var dedirtir insana..

Biraz daha hızlı gitseydim şöyle olabilirdi, biraz gecikmeseydim şunlar olabilirdi, unutmasaydım şu olabilirdi, şuna karşılık verseydim şu olabilirdi, şunu kazansaydım şöyle olabilirdi, şuna uysaydım şu iş başıma gelebilirdi, vb gibi söylemler hep rahmet eseri olarak o işlerdeki Allahın inayetini göstermektedir.. Her şeyde hayır görenlerin Allahtan gelene hüsnü zan ile bakması sonucu hayır olur. Allahın rahmetinden ümit kesilmediği için her şeyde şer yerine hayır görülür. Bu ise mümin için güzel bir teslimiyet ve tevekkül halidir.

Her şeyde bir hayır vardır diyen kaybettiklerine, belalarına, hastalıklarına, kederlerine, felaketlerine üzülmemeli. Allaha itimat edip, hüsnü niyet ile iman etmelidir.. Rabbinin kendisine rahmet ve merhamet ettiğini düşünüp her şeyi hayra yormalı bu teslimiyet ile isyandan ve dalaletten kurtulmalıdır.

Sual: Her şeyde bir hayır var deniliyor. Şer olan işlerde nasıl hayır oluyor. Bu çelişki değil midir?

Cevap: Haşa ve kella Allah şer yaratmaz insan imtihan için yaratılanları kendi iradesi ile şerre çevirir. Mesela Allah imtihan için yarattığı maddeleri insanlar tutar şerde kullanır. Soda yerine cin tonik içer. Helal olan yerine gider kötü ve necis olanı yer. Nikâh yerine gider zinayı tercih eder.

Mesela insan için yaratılan ateş umumiyetle hayırlı olan işler için yaratılmıştır. İnsan onunla gidip evi yakarsa şer olur. Allah her şeyi zıddı ile yaratmıştır ki aslının mahiyeti ortaya çıksın. Karanlık aydınlık ile hak batıl ile güzel çirkin ile bilinir. Şeytanın yaratılması dahi şer değil hayırdır. Şeytana uyanlar asi, nemrut ve firavun ebu cehil olurken uymayanlar ise peygamber, evliya ve kâmil insanlar olmuştur. Şeytanın elmas ruhlar ile kömür ruhları ayrıştırması ve cennetlik ile cehennemlikleri tefrik etmese şer değil hayırdır.

Allahın emrettiği ama bizim yapmadığımız ya da nehy ettiği ama bizim yaptığımız işlerde hayır var demek hikmeti ilahiyeye ve kudreti ilahiyeye iftira etmek olacağı için doğru olmaz. Ama Hissi, duygusal veya nefsi olarak veya emri olarak yaptığımız işler neticesi başımıza gelen olumsuz işlerde Kaderi ilahiyenin de payını düşünüp vardır bu işte bir hayır demek yanlış olmaz.Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6635 Defa Okundu
2015-02-16

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır