KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KÖTÜ VE OLUMSUZ DÜŞÜNCELER YÜZ VERDİKÇE AZGINLAŞIP BAŞA BELA OLUR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KÖTÜ VE OLUMSUZ DÜŞÜNCELER YÜZ VERDİKÇE AZGINLAŞIP BAŞA BELA OLUR

 Kötü ve Olumsuz Düşünceler Yüz Verdikçe Azgınlaşıp Başa Bela Olur

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kötü ve Olumsuz Düşünceler Yüz Verdikçe Azgınlaşıp Başa Bela Olur” yazısı:

İnsan düşünce boyutu çok derin bir varlıktır. Yüksek bir kapasite üzerine yaratılan insan, bir anda elli sene sonra öncesine gidip o zamanda yaşadığı bir hatırasını hazır zamanda canlandıracağı gibi bir anda onlarca sene sonrasına gidip gelecekle alakalı bir çok planları kurabilir. Günlük hayatında kırk bin veya elli bin düşünce üretme kapasitesinde yaratılan insanın düşünce hazinesi maalesef sadece olumlu ve güzel ve hayırlı olan düşünceler değildir. Akıl gibi bir tılsımlı anahtar eline verilen insanın aklı yanında binlerce latifeler, hisler, kuvveler, hissiyatlar, duygular ve azalar ile donatılmıştır.

Böyle manevi cihazlarla  donatılmış olan insanın hayatı,karşılaştığı olayları, muhatapları,düşünceleri,şerler,,hayırlar,olaylar,hadiseler,içsel ve dışsal etkenler yüzünden olumsuz düşüncelere veya kötü fikirlere kapılması ve onarın menfi durumlarına maruz kalması ve kendisine musallat edilen şeytanın verdiği evhamlar, kuruntular ve vesveseler yüzünden akıldaki düşünce yoğunluğuna maruz kalması kaçınılmazdır.

Gün boyunca aklına gelen farazi, hayali, vehmi ve hayali düşünceler veya kötü fikirleri aklın hikmet süzgecinden geçirmeden ve mahiyetlerini anlamadan kabul ederse ruhuna kalbine aklına ve hislerine büyük yıkımlar, acılar, kederler ve sıkıntılar yaşatması kaçınılmazdır. Olaylar, hadisatlar, inanç, bakış açısı, hayat anlayışı, bulunulan çevre, fiziki ve psikolojik yapının etkisiyle şekillenen düşünceler bazen endişe, tasa, kaygı,ümitsizlik ve korku olarak aleyhimize döner.Bazen bu olumsuz düşünceler insanda vesveseye,evhama,kaygıya ve panik atak ve kaçışa dönebilir.

Bütün kainatla alakadar olan insanın bu alakadarlık cihetiyle her şey ile irtibat içinde olduğu için istemez istemez düşünce alanı genişleyip her şeye karşı alaka gösterebilir. Bu alakadar olduğu şeylerin çoğu kendisine ait olmayan şeyler olduğu halde alaka gösterir. Bu alakadarlık ister istemez onu keşmekeş dağınık ve düşünce kaosuna sürükler.

Şeytandan, hislerden, nefisten, akıldan, etkinlendiği cevreden, bulunduğu ortamdan, geçmiş ve gelecekten gelen düşünceler yoğunluğu içerisinde kalan insanın bu düşünceleri hakikat ve hikmet süzgecinden geçirip öyle alması gerekir ta kötü faydasız malayani hayali vehmi düşüncelerin tasalludu baskısı ve kaosuna maruz kalmasın.

Hele birde kötü düşünceler olumsuz düşüncelere yüz verip onları şımartırsa yada başına bela ederse veya onları ehemmiyet vermeyerek başından kovmazsa akıl kesmekeşlikte kalıp cinnete, vesveseye deliliğe kadar insanı götürür. İntihar cinnet delilik bunalımlar ve psikolojik rahatsızlıklarda bu tür düşüncelerin insanın aklını ruhunu bedenin ele geçirmesinde etkisi büyüktür.

Nasıl arılar ile uğraştıkça insana daha çok hücum eder, nasıl basit kafaya takılmaya değmeyen şeyleri kafaya takmak o düşünceyi büyütür, nasıl gölgeleye yaklaştıkça büyür ve insandan büyük görünür, nasıl kar topu zirveden indikçe büyür ,nasıl ki, hassas teraziler tüyü bile tartar.Öylede insan hayali veya yaşanmış ama gitmiş bitmiş düşüncelere ehemmiyet verdikçe büyür üstüne hücum eder onu boğar batırır delirtir vesveselere iter.Küçük düşünceler büyür kaos olur.Basit hayali düşünceler büyük kabuslara dönüşür.Geçmişin elemleri ve olumsuz hatıraları hazır zamanda onu acılar yumağına iter.

Binler latifeler, hisler, kuvveler, zahiri ve batini azalar ile donatılmış insana, kulaktan, akıldan, hayalden geçmişten, şeytandan, nefisten, insanlardan gelen etkileşim, düşünce, fikir söylem ve hareketler ne olursa olsun bunları analiz edip, ayrıştırıp seçmesi gerekir. Değeri kıymeti, hakikati olmayan, uğraşmaya, kafaya takmaya değmeyen bütün kötü düşüncelere yüz vermediği zaman yüz bulmazlar. Kıymet ve ehemmiyet vermediği takdirde def olup gider. Başımıza bela olmaz. Psikolojik, biyolojik ve fizyolojik tahripler yapmaz. Ruhi hastalıkları, asabiyet, cinnet, anarşi ve terör hali olmaz. Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1638 Defa Okundu
2015-02-22

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır