KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇILGIN PROJELER VE KARS’TA YAŞAMANIN AĞIR BEDELİ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÇILGIN PROJELER VE KARS’TA YAŞAMANIN AĞIR BEDELİ

 Çılgın Projeler ve Kars’ta Yaşamanın Ağır Bedeli

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Çılgın Projeler ve Kars’ta Yaşamanın Ağır Bedeli” yazısı:

Geçen hafta Aile ziyareti için İzmir’e gitmiştim. Aydın, Denizli ve Isparta ve Manisa’yı kapsayan ziyaretlerde bulundum. Bulunduğum bütün şehirler kış ayında bizim yazımızı yaşadıklarını gördüm. Her taraf yeşillik, günlük güneşlik, nezih ve temiz ve Allah’ın gönderdiği nimetlerin hepsini bulmak mümkün. Yollar açık, kar kış fırtına yok. Ara sıra yağmur yağıyor. Ama oda hayatı felç edecek ya da ulaşımı engelleyecek veya hayatı olumsuz etkileyecek bir durumu yok. Tabiri caiz ise Ege bölgesi kışta bizim yazımızı yaşıyordu.

Cennet vatanımın her köşesinde ayrı mevsim, ayrı bir güzellik, ayrı bir hava var. Yüce rabbimiz onlara yeşilin birçok tonlarını, denizin mavisini, ovaların verimli ve bereketlisini vermiş. Bizlere ise beyazın tonlarını, kışı ve dağları vermiş. Bölgelerin bereketi ve zenginliği coğrafi yapısı ile alakalı olduğu için ege veya batı Anadolu iç Anadolu da nimetler daha çok ve toprak ve mevsimden dolayı daha zengin.

Yani Doğunun mevsim şartları, toprak, coğrafi yapısı ile batının çok farklı. Onların Nimetlerden istifadesi ve geçimi buralara göre daha ucuz ve rahat. Doğuda ve karsta kış şartları ağır ve zor olduğu için bir nevi hayat 8 ay duruyor. Bu verimi, bereketi ve geçimi zorlaştırıyor. Egenin dağlarından yağ ovalarından bal akarken bizim dağlarımızdan zemheri ve soğuk, ovalarımızdan kuraklık, nakıs ve birkaç çeşit ancak mahsul akıyor. Onlar kışta baharı yaşarken bizler burada kar, tipi, soğuk ve ayazı yaşıyoruz. Onlar orada kışı yarım ton kömür ile veya cüz-i bir fiyat ile doğalgaz ile çıkarırken, burada bizler üç hatta dört ton ile kışı çıkarıyoruz. İşsizlerin ve asgari ücretlilerin nasıl çıkardığını siz düşünün.

Bizim memleketimizde meyvesi ve sebzesi ile batıda tüketilen sebze ve meyve fiyatları arasında uçurumlar var. Burada patlıcan 5 liraya alınırken orada yarı fiyatına alınıyor. Kışımız çok gıda ve yakacak pahalı. Benzimiz soğuk memleketimizde iki katı yakıyor.7-8 ay kış altında Ticari faaliyetleri sekteye uğruyor. Mevsimlik çalışanların işleri duruyor. Köylerde insanlar sekiz ay içeriye mahkûm oluyor. Kış gelince her şey ateş pahası oluyor. İşsizlik ve fakirlik ayrı bir sorun. Giyim kuşam pahalı. Tüten sanayi yok. Elektrik tüketimi kış şartlarından dolayı yüksek. Altyapı ve üst yapı hizmetleri çözülmemiş. Yani neresinden tutarsanız elinizde kalan bir şehir bölge ve coğrafya burası.

Sayın büyüklerimiz ve yetkiler doğuda ve Kars ta yaşamanın bedeli çok ağırdır. Bunu bildiğinde olsa gerek ecdadımız zamanında serhat illere biraz imtiyazlı olunuyormuş. Vergide, yatırımda, tüketim araçlarında. Aynı düşünce şimdi olmadığı içindir ki, Kars nüfusu çoğalmak yerine azalıyor. Büyüklerimiz ve devletimiz üvey evlat muamelesi yapmasa buralar şimdi çoktan cennete dönmüştü. Bütün çılgın projeler Büyük şehirlere yapılırsa buralarda tarım, sanayi nasıl ayağa kalkacak. Bu kadar az bir maaş ve kısıtlı imkanları olan bu ağır şerait ortamında nasıl yaşayacak.

Mesela Kars gibi kaderine terk edilen şehirlere çılgın projeler yapsanız. Hayatı kolaylaştırsanız. Sosyal adaleti tesis etseniz. Devletin yaptığı yatırımları değil halkın yapacağı ve işleyeceği yatırımları, fabrikaları açmaya gelseniz. İç göçü durduracak önlemler alsanız. Bu şehirler den fakirlik, açlık, yoksulluk, iç göç, yanlış tarım politikaları hayata yansımak yerine güzel olumlu getiriler yansısa insanların yüzleri gülse, kendilerini üvey evlat görmeseler. Yaşadıkları şehirlerinden nefret etmeseler. Yerlerini yurtlarını terk etmek zorunda kalmasalar. İşsizlik ve fakirlik yüzünden cinnet geçirmeseler. Onlarında çılgın araştırma hastaneleri olsa. Hastaları Erzurum yollarında ölmese. Çılgın tüp bebek merkezleri olsa büyük şehirlerde perişan olmasalar. Çılgın fabrikalar olsa gurbetlerde ailelerinden ayrı kalmasalar. Çılgın yaşamsal alanlar olsa. Çılgın eğitim yuvaları olsa. Çılgın organize sanayileri olsa. Çılgın ihracat yapabilecek üretim alanları olsa fena mı olur. Yakacağı ve yiyeceği ve giyeceği biraz daha ucuza alsalar kullansalar kötü mü olur.

Sayın devlet büyüklerimiz biraz milletvekillerinin maaşlarından, biraz kamuda ki çılgın israflardan, biraz, zenginlerden, biraz yanlış yatırımlardan, biraz ağır vergi yükümüzden kesip geri kalmış, kalkınmamış, açlık, işsizliğin ve yoksulluğun kol gezdiği doğu şehirlerine himmet etseniz. Dilimizdeki isyanları, kalbimizdeki gazapları, şehrimizdeki nefretleri, gönlümüzdeki kırgınlıkları, yüzümüzdeki solgunlukları, evimizdeki huzursuzlukları, isyan ettiğimiz fakirliğimizi ve feryat ettiğimiz sahipsizliğimizi dindirmiş olursunuz.Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3840 Defa Okundu
2015-02-25

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır