KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SİYASETİN BEŞ DENKLEMİ VE KARS’IN KADERİ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         SİYASETİN BEŞ DENKLEMİ VE KARS’IN KADERİ

 Siyasetin Beş Denklemi ve Kars’ın Kaderi

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Siyasetin Beş Denklemi ve Kars’ın Kaderi” yazısı:

Bu zamandaki yapılan siyasetin maalesef büyük bir kısmı toplum, millet, vatan ve istikbal odaklı değil dünyevi şu beş denklem üzerinde dönüyor. Bunlar Çıkar ve menfaat, Güç ve Kudret, para ve zenginlik, kariyer ve makam, yalan ve aldatmadır.

Bu 5 denklem üzerine dönen siyaset ister istemez sahibini bunları elde etmek için yalana, kuru vaatlere, aldatmaya ve seçmenlerini uyutmaya, rakiplerini karalamaya, sosyal çatışmaya, iftiraya, insanları satın almaya ve ahlaksız bir rekabete kadar kadar götürebiliyor.

Eğer siyasetçi veya vekil bulunduğu bölgenin çehresini değiştiriyor, o şehre değer katıyor, is, gecesini gündüzüne katıp şehrini bölgesini kalkındırmak için projeler üretip yatırımlar, şehrinin kalkınması için bir şeyler yapıyor ve bulunduğu şehrin problemlerini ve sorunlarını çözmede aktif ve gayretli ise bu tür siyasetçi ve vekiller yüzde yüz olmasa bile bu 5 denklem dışındadır. Diyebiliriz. Çünkü bu tür siyasetçiler cebini varlığını, gücünü, kudretini, kariyerini, servetini, varlığını, yarını ve yandaşlarını düşünmek yerine toplumu ve milleti düşünüp çalıştığı için beş denklemi değil millet ve vatan denklemine tabidir.

Şu aralar toplumuna ve milletine ben daha iyi hizmet ederim yarışının başladığı bir döneme girdik. Türkiye de olduğu gibi yaklaşan seçimlerden dolayı siyasete soyunan ve atılan milletvekillerinin temayül yoklaması var. Vekil vekil adayları şu anda zahirde görünüşte siyasetin beş denklemden uzak olarak arzı endam ediyorlar. Hepsi Kars’ın kaderini değiştirmek, hak ettiği yeri alması, layık olduğu yere gelmesi, marka şehir olması, işsizlik, alt yapı, yatırımların gelmesi vaatleri ve söylemleri ile toplumun her katmanını gezip onların desteğini almaya çalışıyor.

Bu manzara ve yarışa bakınca şevkli, heyecanlı, iddialı, fedakâr, milleti için varım diyen, hizmet aşkıyla yanan tutuşan, her şeyini millete ve şehrine feda etmeye hazır bir vekil adayı profili yerel medyamızı işgal ediyor.

Her seçim arifesinde ibret sinemasında seyrettiğimiz bu manzaraları şimdi de seyrediyoruz. Geçmişteki adayların veya seçilenlerin Kars’ın kaderini ne kadar değiştirdiler veya Kars’a ne kattılar derseniz. Vereceğimiz cevap her halde çok şey olmayacaktır. Çünkü Temel sorun olan iç göçün devam etmesi, yatırımların devlet dışında olmaması, işsizliğin çözümsüzlüğü, hayat pahalılığı, eğitim kalitesindeki geri kalmışlığımız ve tütün sanayilerimizin olmaması, tarım da geri kalmışlığımız hala devam ediyor.

Yıllardır bu kadar vaatlerle, gelen ve gidenlere rağmen Kars’ın kaderinin değişmemesi ve yerinde sayması siyasetin beş denkleminin hala işlediğini ve himmetini şahsi menfaatine hasretme hastalığının hâkim olduğunu gösteriyor. Gelenlerin geçmişte hiçbir icraat yapmamış olanlara teşekkür etmesi, hizmet için varım demesi gelenlerinde kendi makûs kaderlerini siyasetin beş denklemi ekseninde değiştirip Kars’ı yine kaderine terk edeceklerini gösteriyor gibi.

Sahi siz yaptığı büyük icraatlarından dolayı Kars’ ın kaderini değiştiren, adıyla ve eseriyle yaşayan ve unutulmayan kaç tane vekil veya siyasetçi hatırlıyorsunuz. Kaç tanesini rahmetle yad edip, anıyorsunuz. Ardından Kars’a yaptığı hizmetlerinden dolayı rahmet okuyorsunuz. Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1434 Defa Okundu
2015-02-27

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır