KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TOPLUMDAKİ ŞİDDET VE CİNAYETLERİN NEDENLERİ…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         TOPLUMDAKİ ŞİDDET VE CİNAYETLERİN NEDENLERİ…

 Toplumdaki Şiddet ve Cinayetlerin Nedenleri…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Toplumdaki Şiddet ve Cinayetlerin Nedenleri…” yazısı:

Toplumun temel  taşı ve harcı olan hürmet, merhamet ve emniyetin kalp, akıl ve vicdanlardan çıkması sonucu akıl ve zekâvetleri canavarlığa inkılap etmesi sonucu sosyal içtimai hayattan medyaya, medyadan kulaklarımıza ve  kalbimize girip ruhumuzu aklımızı ve vicdanımızı yakan o kadar haberlere rast geliyoruz ki neredeyse her güne onlarca cinayet, hırsızlık, şiddet düşüyor.

Adeta her gün bu haberler yüzünden gözler, gönüller ve bedenler ağlıyor. Sadece ağlayanlar ve feryat edenler  bir cinayete, ihmale, katliama, cinnete, sevdiklerini ve yakınlarını kurban edenler değil sadece hırsızlığa, soyguncuya malını kaptıranlar değil, sadece namusunu ve şerefini kaybedenler değil bütün bu olaylardan haberdar olan toplumda ağlıyor ve feryat ediyor. İnsan olan bütün insanlar bu  bela ve musibetlere maruz kalanlara ağlıyorlar.

Her gün onlarca yüzlerce mazlum, namuslu insan, suçsuz insan cinayete, tecavüze, ihanete, gaspa ve şiddete maruz kalıyor. Kimisi eşinin şiddetine, kimisi kardeşinin tecavüzüne, kimisi sevgilisinin kurşununa  kurban oluyor. En yakını tarafından öldürülen ve mahvedilenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar artmış durumda.

Toplumu, cinnetli ve cani konumuna getiren nedenlere bakınca birçok sebep göze çarpıyor. Dini ve ahlaki eğitimsizlik, fakirlik, geçimsizlik, kanunların boşluğu ve göremediğimiz nefsimiz ve şeytanımız ön plana çıkıyor. Ama bunların bütününü ele alınca en önemli sebep kalplere hürmeti, merhameti ve emniyeti veren din eksikliği ortaya çıkıyor.

Evet din hayatın hayatı hem nuru hem de ziyasıdır. Din ile olur bu milletin ihyası diyen Bediüzzaman Hazretleri bu iddiasını Peygamber Efendimizin cahiliye ve vahşi adetlerine bağlı taassup sahibi bir toplumu din ile ıslah edip karıncayı incitmeyecek hale getirdiğine bağlamaktadır. O Kutlu Zat, o vahşi, bedevi ve cahil toplumdaki kökleşmiş ve vazgeçilmez hale gelmiş zalim ve merhametsiz adetleri, gelenekleri çok kısa sürede kaldırarak o vahşi toplumu öteki milletlere örnek olacak, onlara öğretmen olacak seviyeye getirmiştir. Bin dört yüz sene önceki bir asrı, asrısaadete çevirmiş evleri ile haneyi saadetlere inkılâp ettirmiştir.

Evet, o zamandan bu zamana kadar belki çok şey değişti. Ama din, sünnet ve Kuran yine aynı olduğu için o zamanda meydana getirilen yüksek ahlaklı, merhametli, hürmet sahibi, helalı ve haramı bilen bir toplumun din ile bu zamanda yine yapılması meydana getirilmesi zor değildir. Din hayatın hayatı yapılıp nuru ve ziyası olursa bu toplum din ile ihya olup ahlaki ve insani değerlerini yükseltir.

 Kalbinde merhamet, hürmet olan bir insan canlı cansız her şeye merhamet edip hürmet eder. Kalbinde hürmet ve merhamet olan insanlar karıncayı incitmez. Başkalarının malına göz dikmez, onlara zulüm etmez, onları katletmez. Kalbinde Allah korkusu olan, Allah sevgisi olan insanlar başkalarına merhametli olur. Kalbinde merhamet olan, hürmet olan insanlar emniyetli olur. Kendi sınırlarını bilir, başkalarının sınırlarına geçip onları çiğnemez. Merhametli ve hürmetli olan bir kalp başkalarının namuslarını, şereflerini, iffetlerini ve mallarını mukaddes bilip aç kalsa, susuz kalsa yinede onları tecavüz etmez, onları çiğnemez. Kalbinde iman, Kuran ve ahlakında sünnet ve hikmet olan kalp ve akıllar serserilik yapmaz, zalim olmaz, zaiflere saldırmaz, güçsüzleri ezmez, mazlumları korur, hak yemez, başkalarının malına göz dikmez, namuslarını kirletmez, cana kıymaz, mala saldırmaz, gasp ve hırsızlık yapmaz. Kalbinde  Allah korkusu olan, Allah sevgisi olan insanlar Allahın haram kıldıklarına tenezzül etmez, haram kıldığına saldırmaz, nefsine kanmaz, şeytana inanmaz.

Ama dinin nuruyla, İslam’ın havasıyla, Kuranın ahlakıyla ve sünnetin nebevi nurani düsturlarıyla beslenmeyen sefih medeniyetin, vahşi kapitalizmin ve materyalist düşüncenin terbiye ve eğitimini almış  olan insanlar; kalplerinde merhamet ve hürmet ve emniyet olmadığı için, haramı helali bilmedikleri için, akıl ve zekâları canavarlığa inkılâp ettiği için gözlerini kırpmadan cana, mala ve namuslara kıyarlar. Elleri titremeden adan öldürür, şiddet uygular ve çalar. Allah korkusu, ahret ve hesap derdi olmadığı için ya da gafil olduğu için sapkınca ve hayvanca etrafına saldırır. Pusuda yatarak namusları  ve şerefleri mahvetmeye çalışır. Küçük lezzetleri uğrunda büyük değerlerini feda eder.

Şu andaki sosyal ve içtimai hayatı mahveden bütün hadiseler ve olaylar din eksikliğinin, Kuran ahlakının ve sünnete ittibanın olmayışının eseridir. Her gün çevremizde, medyadan, arkadaşlardan duyduğumuz duyunca üzülüp kahrettiğimiz, bazen lanet ettiğimiz, bazen asabi olduğumuz, dayanamayıp bazen ağladığımız anarşi ve olaylar hep din ve Kuran ahlakının eksikliğidir. Ahret inancı, Allah korkusunun olmamasının eseridir. Vicdanların ve kalplerin ölmesi, o kalplerin merhamet ve rahmetten mahrum kalmasının eseridir. Katiller, caniler, cinnet geçirenler, ırza geçenler, gasp edenler, hırsızlar ve zalimlerin dini, imanı ve ahlakı olsaydı şartlar, durum ve vaziyet ne olursa olsun bu işlere, teşebbüslere ve olaylara karışmazdı. Dinin verdiği eğitim, insaf, vicdan ve merhamet gereği olarak hareket edip musibete sabır eder, gazabını, öfkesini, şehvetini halka yansıtıp onlara zarar vermezdi.

Bütün insanlıkla alakadar olan insan, insanlığının gereği olarak başkalarının sevinçleri ile lezzet aldığı gibi başkalarının acılarıyla da üzülüp kederlenir. Toplumda sevinçler ve mutluluklar arttıkça herkese tesir eder. Toplumda kederler, acılar, felaketler artıkça da insanlara tesir ve etki eder. Bu olumsuzlukları kaldırıp toplumu asayişe, mutluluğa, emniyete ve saadete sevk edip namusları, şerefleri, ırzları, hak ve hukukları korumak için dini, hayatımızın hayatı yapıp din ile hayatımızı nurlandırıp ihya etmemiz gerekir. Ta neslimiz ailemiz ve toplumumuz kurtulsun. Ahlaksızlık, merhametsizlik ve hayâsızlık ve zalimliğin pençesinde can çekişmesin. Her gün medyalara, kulaklarımıza ve hayatımıza felaketler, acılar, terör ve anarşi yayılmasın. Huzursuzluklar ve korkular her yerde hâkim olmasın. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9139 Defa Okundu
2015-03-10

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır