KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

PEYGAMBERE SALAVAT GETİRMENİN KIYMET VE EHEMMİYETİ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         PEYGAMBERE SALAVAT GETİRMENİN KIYMET VE EHEMMİYETİ

 Peygambere Salavat Getirmenin Kıymet ve Ehemmiyeti

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Peygambere Salavat Getirmenin Kıymet ve Ehemmiyeti” yazısı:

Peygamber Efendimiz’e Salavatı Şerife getirilmesini “Muhakkak ki Allah ve melekleri peygambere salat ederler. Ey iman edenler sizlerde ona salat ederek ona teslimiyetle selam verin.” ayeti kerimesi ile Rabbimiz emrettiği için kıymeti büyük ve faziletlidir. Salavatı şerife, Peygamber Efendimiz’e yakınlaşmak ve Onun şefaatine mazhar olmak için bir nurani vesiledir. Her getirilen salavatın o insana kazandıracağı büyük manevi karları yanında Allaha götürecek vesile olması cihetiyle huzur verici bir yönü vardır. Peygambere getirilecek olan salavatı şerifeler ile kul, Peygamberi ile arasında nurani bir yakınlık bağı, dostluk ve muhabbet bağı tesis etmiş olacaktır.

Her getirdiği salavat, Peygamber Efendimiz’e takdim edildiği zaman bir nevi Peygamber o insanı tanıyacak ve o insana mukabele edecek ve onu unutmayarak yevmi mahşerde kurtuluşu için Allaha yalvararak şefaatçi olacaktır.

Peygambere getirilen her için  salavat için Allah da o kula on salat edecektir. Ve bu salatları hürmetine o kulun on günahını affedeceği  gibi, getireceği salavatlar sayesinde yevmi mahşerde Efendimizin şefaati ona ulaşacaktır. “Kıyamette insanların bana en yakın olana bana en çok şefaat getirendir.” hadisi şerifinin gösterdiği müjdeye nail olacaktır.

Peygambere getirilecek olan salavatlara hem Efendimiz mukabele edeceği gibi hem de Allah o salat getirenlere Peygamberin hatırı için salat edecektir. Allahın melekleri dahi o Peygambere salat getirenlere salatı selam ederek onları anacak ve o kulları daima hatırlayacaklardır. Allah ve Resulü ve melekleri tarafından hatırlanmak ve onların salatlarına mazhar olmaktan büyük bir bahtiyarlık var mıdır acaba.

Peygambere salatı selam edenlerin salatları ve o salat getirenlerin adları ve kimlikleri Peygamber Efendimiz’e nerede olurlarsa olsun ulaşacağını şu hadisi şerif haber veriyor. “Bana salat edin çünkü nerede olursanız olun sizin salatınız bana ulaşır.” Yine Efendimiz’e getirilen salavatlara Efendimiz mukabele edip karşılık verdiğini şu hadisi şerif haber veriyor. “Bana selam veren hiç bir kimse yok ki, ben onun selamına cevap verinceye kadar Allah bana ruhumu iade etmesin.”

Peygamberimize getirilen salat ve selamlardan Peygamber Efendimiz seyyah meleklerinin vasıtasıyla haberdar olmaktadır. O melekler Efendimiz’e kim salatı selam ederse onların salatlarını ona ulaştırmaktadır. Bu ulaşan salavatlar neticesi o insanları, Peygamber tanımış olacaktır.

Eğer salatı selam Allahın emri ise ve Peygamberimizin tavsiyesi ise o zaman dilimizi o kutlu Zata salat etmeye alıştırmalıyız. Allah, kullarına hayır olana ve fazileti olanları emreder. Faydası olamayan şeyleri emretmez.

Eğer salatı şerifler sayesinde Peygambere yakın olacaksak dilimizden o kutlu Peygamberin adını düşürmemeliyiz. Bu yakınlığa vesile olacak en kolay yollardan birisi olan salavatı şerifeler ile o kutlu Zata dünyada manen ve ahirette ise komşu olma şansını elde edebiliriz.

Eğer salavatı şerifeler Efendimiz’i, makamı Mahmut’a ulaştıracaksa o zaman o şefaat makamını kazanması, bize şefaat vesilesi olacağı için dilimizde salavatları vird yapmalıyız. Salavatlarla o Rabbinin razı makamına çıkması bizim için rahmettir.

Eğer salavatı şerifeler Peygambere yakın olmak, Onun sevgisini ve muhabbetini kazanmak vesilesi ise ve bütün mahlukat Ona salat ederek Onun sevgisini kazanmaya çalışıyorsa bizler dahi o kutlu Zata salavat getirmeli ve Onunla aramızda salavatlarla muhabbet tesis etmeliyiz. Sevgisini kazanmalıyız.

Eğer her yönü ile ahlakı ile örnek alınacak yegane ve biricik insan o kutlu Peygamber ise ve Allah katında en sevgili ve sevimli olan o zat ise o zaman Allahın sevgilisine salavatı şerifelerle sevgili olmaya çalışmalıyız. Habibine habip olmalıyız.

Eğer insanların en merhametlisi o ise, şefkatin müntehası o ise ve yevmi mahşerde Peygamberlerin dahi nefsi nefsi dediği bir zamanda o ümmeti ümmeti diyecekse o zaman sevilmeye en layık olan, ismi anılmaya en layık olan, muhabbet edilmeye en layık olan o ise o zaman o kainatın sevgilisinin adını ve namını dilimizden sabah ve akşam düşürmemeliyiz. O kutlu Zata her daim salavatı şerife getirerek onu anmalıyız.

Eğer Allah yevmi mahşerde konuştuğumuz ve sarf ettiğimiz her kelam için bizleri hesaba çekecekse o zaman dilimizde Allah’ın kelamı ve Peygamberini salavatı olmalı ki, mübarek kelamlardan dolayı hesaba çekilmeyelim. Boş ve faydasız sözler ve kelamlar ve şarkılar yerine Efendimizin adını analım. Ona salât edelim.

Ümmetine saadeti ebediyet müjdesini getiren, islamiyet gibi güzel bir dini takdim eden, Kuran gibi bir rehber hediye eden, güzel ahlakı tavsiye eden ve ümmetinin bütün sıkıntıları kendisine ağır gelen şefkat, merhamet ve kerem sahibi bir Peygamberi salavatı şerifeler ile anmak, ona muhabbet etmek ve hatırlamak ve anmak en büyük sünnet ve vazifedir. Peygambere karşı ahde vefadır.

Hem o kutlu Peygambere salavat getirmeye vesile olan sözler ruh, akıl ve kalp için büyük faziletleri ve faydaları dahi vardır. Huzur, rahatlık, sükunet verici özelliği vardır. Peygamber vasıtasıyla, Allahın muhabbetini kazanma vesilesi vardır. Salâvatı şerifeler hem dünyevi hem de uhrevi noktada kazancı olan mübarek kelimelerdir. Uhrevi olarak büyük sevaplara vesile olduğu için adeta sevap hazinesi hükmündedir.

O halde salavatı şerifleri her daim hayatımızın vazgeçilmezi yapmalı ve o salavatlarla duaya başlamalı ve duaları salavatlarla bitirmeli. Bir işe Allahın ismi ve  salavatı şerife ile başlamalı, salavatı şerifelerle yola çakmalı. Nedamet ve yardımlarda Allahın isminden sonra salavat getirmeli. İnsanlarla karşılaşınca salavatla musafaha yapmalı, Onlara koku ikram edince salavat getirmelidir. Her işe, her yönelişe, her başlayışa, her söyleyişe, her  deyişe salavatı şerife ile başlamalı. Salavat getirmek bidattir diyen bidatçilere aldanmamalıdır. Salavatı şerif sevgiliyi anmak, onu hatırlamak, ona sevgini ispat etmek, onu sevdiğini göstermek, ona uyduğunu belirtmek, ona minnetini göstermek, ona bağlılığını ispat etmektir.

Salavatsız bir ömür ve dil ve hayatta hayır olmaz. Peygamberi anmayan ve hatırlamayan ve onunla iletişim ve bağ kurmayan dillerde, kalplerde ve gönüllerde hayır olmaz. Kainatın ve Allahın sevgilisini anmayan ve muhabbet etmeyen insanlarda hayır olmaz. Peygamberi sevmeyen, anmayan, hatırlamayan ve bağlanmayanları Allah dahi sevmez ve onlara nazar etmez. Çünkü Rabbimiz ‘De ki: eğer Allah’ı seviyorsanız, bana uyun ki, Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın…” (Al-i İmran:31) ayetiyle kendisini sevmenin ölçüsünü Peygamberine ittiba etmekte ve onu sevmekte görmektedir. Peygambere salât ve sünnetine ittiba ile sevmeyeni Allah nasıl sevsin. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6587 Defa Okundu
2015-03-17

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır