KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KÖHNE ŞEHRİN SATLIK LÜKS DAİRELERİ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KÖHNE ŞEHRİN SATLIK LÜKS DAİRELERİ

 Köhne Şehrin Satlık Lüks Daireleri

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Köhne Şehrin Satlık Lüks Daireleri” yazısı:

Bir şehir düşünün yolları çamurdan geçilmiyor. Yazı kışı sonbaharı çamur içinde. Yolları çukur içinde. Metre kareye bazen üç beş tane çukur düşüyor. Yolları çukur içerisinde çukurları su içinde. Zannediyorsunuz ki bu çukurları düşman gelmiş te onlara karşı mevzi olsun diye kazılmış. Hazır kıta mevzi misali.

Yolları çukur, bozuk ve stabilize, kaldırımları ise parça parça ve taşlara basınca tepene kadar çamur çıkıyor. Her gün çamur deryasında yüzmek bedava. Yolları çukur ve çamurdan geçilmemesi yetmiyor mahalleleri bakımsız ve harabeye dönmüş bir şehir burası.

Köhnemiş ve iç karartan bu şehirde sosyal alanlar, parklar, çocukların koşacağı oyun alanları yok denecek kadar az ve bakımsız. Şehir yapısı çağdaş çarpık bir hal almış. Bir tarafta yıkıntılar yanında yeni binalar. Binalar lüks hatta müteahhitlerin ilanlarına göre süper lüks satılık daireler şeklinde yazılmış ilanlarda.

Binaları güya lüx olmaya başlayan bu şehrin yolları çukurlar ovası, kaldırımları çamur deryası olduğu gibi taşan kanalizasyonları ise dere misali almış başını gidiyor. Yani köhnemiş yapı ile lüks daireler iç içe geçmiş. Lüks evinden çıkan bir insanın ayağı hemen çamura bulanacak suya batacak. Arabası ise çukurların azizliğine uğrayıp batacak ve sanayiye kısa sürede gidecek. Lüks evi içini açsa da dışarısı içini karartacak ve yaşadığı şehrin bu sahipsizliğine ve ilgisizliğine ve bakımsızlığına isyan edecek.

Yeni yeni kentler kurulan ama sokağı caddesi ve parkları ve sosyal alanları olmayan, yolları çamur deryasından geçilmeyen, kaldırımları bozuk ve çevre çöp dağlarından geçilmeyen ve nizam ve intizam olmayan, bir manzara arz eden bir şehirde lüks ev satanlar köhne şehrin satılık lüks daireleri yazsalar daha iyi olur kanaatindeyim.

Bu şehirde evim lüks olsa kaç yazar ne eder. Şehrim bakımsız, yollarım çukur ve çamur, kaldırımlarım bozuk ve işgal edilmiş, çocukların yaşam alanları olmayan, çöpleri her yere saçılmış, kedi ve köpeklerin çöpleri dağıttığı, kar yağınca koca koca yığınlar olduktan sonra ne kıymeti var.

Şehir her şeyi ile bir bütündür. Çevresi ile içerisiyle, pazarıyla, sokağıyla, caddesiyle, yaşamsal alanları ile bir bütünlük güzellik arz ettiği zaman güzeldir. Yoksa sadece evim lüks olduktan sonra şehrim köhne, bakımsız, sahipsiz ve harabe olduktan sonra ne kıymeti olacak. Ev cennetinden çıkıp yine şehir cehennemine ve çöplüğüne girdikten sonra ne hayrı olacak.

Başka şehirlere gidiyoruz ve orada insanlara sunulan hayatı yapılan hizmetleri görünce şehrimizin haline, kendi halimize, şehirde yaşayanların haline üzülüp kahrediyoruz. Bizim yaşamak hakkımız değil mi öteki temiz ve nezih şehirlerde yaşayanlar gibi yaşama. Bize reva görülen bu hayat niye.

Sevgili dostlarım şaşırdığım diğer bir şey ise bu köhne şehrin lüks evlerinin fahiş fiyatıdır. Yahu insanın aldığı eve temiz çevresi, yeşilliği, sosyal alanları, imkanları ve bulunduğu konum değer katar. Yaşadığımız şehrin hali belli yapısı belli gidişatı belli. Satın alınan lüks evlere değer katacak ortamlar olmadığı halde bu rağbet ve talep zihniyeti anlamış değilim. Çünkü insan düşünüyor bu çamur deryası ve bakımsız ve çöplüğe dönmüş yerden şu güzelim lüks evi alsam ne yazar. İçi süslü ama dışı pis.

Biliyorum bu yazıyı okuyanlardan ehli insaf dışında kalan veya olaylara ve hadisatlara bakış açısı düz ve dar olanlar götürüp işi imkansızlıklara, parasızlığa veya borca bağlayacak. Kimse kusura bakmasın bir şehrin seçilmişleri o şehir seçmeni için değil belli seçmenlerin refahı ve rahatı için çalışıp, kaynakları millet için değil vaat ettiği seçmenleri için kullanıyorsa, bu durum mazur görülemez. Kaynaklar doğru yerlerde kullanan nice yerler var ki, şehrini cennete çevirmiştir. Kaynaklarını hakkaniyet ölçülerinde kaygıdan ve korkudan uzak milleti için harcayan, belli zümre ve kesimlere rant, vaat ve oy karşılığı yağmalatmayanların şehirleri güzel olacağı gibi evleri de lüks olacaktır. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14825 Defa Okundu
2015-03-18

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır