KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KADIN HER YERDE OLMAK ZORUNDA MI?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KADIN HER YERDE OLMAK ZORUNDA MI?

 Kadın her yerde olmak zorunda mı?

Kadın her yerde olmak zorunda mı başlığını görünce birçok insan özellikle feminist düşüncesi taşıyanların aklına bu adam cinsiyet ayrımcılığı, kadını ikinci sınıf vatandaş görme veya onu erkek ile eşit haklardan mahrum tutma maksadıyla mı söylüyor düşüncesi gelebilir.

Evet, ‘her yerde kadın olmak zorunda mı ‘ başlığı cinsiyet ayrımcılığı için veya kadını aşağılamak için söylenmiş bir tepki sözü değil kadına verilen değersizliği göstermek için söylenmiş bir cümledir.

Çünkü kadının her yerde olması ona değer verildiğini, haklarının korunduğunu, toplumda kıymetinin çok olduğunu göstermez. Her yerde kadının adının, resminin, cinsinin, reklamının ve bedenin olması onu yüceltmek adına yapıldığını ise asla göstermez.

Eğer kadın her yerde varsa ve var olduğu yerlerde kadın ile alakası olmayan veya kadının sadece fiziği, dişiliği, bedeni ile varlığı ön planda ise bu kadına verilen değeri değil değersizliği gösterir. Kadının bedeni her reklamda, her tanıtımda, her ticari üründe, her afişte, ahlaksız basın araçlarında teşhir edilip, resminden, dişiliğinden, bedeninden faydalanılıyorsa ve onun bedeni üzerinden kazanç elde ediliyorsa bu ona verilen değersizliği gösterir.

Yok eğer kadın her yerde değil de olması gereken yerde şahsiyetiyle, edebiyle, ilmiyle, değeriyle, kişiliği ahlakıyla ve yaptığı güzel işlerle ve gösterdiği gayret ile ve topluma kattığı değer ile anılıyor ise o zaman sıkıntı yoktur.

Aslında kadının her yerde cazibesiyle ve bedeniyle ve dişiliğiyle olması o toplum için ve o toplumun ahlaki yapısı ve ticari yapısı ve inancı için ne anlam ifade ettiğini gösterir. Kapitalist ve seküler ve çağdaş söylem ve yaşam için kadının ne anlam ifade ettiğini kozmetik sanayi, moda sanayi ve sinema ve sanat sanayi çok bariz ve açık bir şekilde gösteriyor.

Kadının adını ve haklarını sözde yükseltmeye çalışan bu kesimler için aslında kadının ifade ettiği anlam sadece tüketim objesi, kozmetik ve modanın hammaddesi, geçici heveslerin oyuncağı, arzuların gidericisi, fiziki ve bedeni etinden faydalanılan bir metadan başka bir şey değildir.

Kadını her şeyde ön planda tutmak onu hep göz önünde bulundurmak ve ticari, sanatsal ve sosyal faaliyetlerin ahlaksız yıldızı yapmak ve soyunması karşılığı alkışlamak ve cazibesi karşılığı sevmek ve sadece fiziki güzelliği için istimal etmek kadını ön planda tutmak ve onu baş tacı yapmak için değil çıkar ve menfaat icabı ve gereğidir.

Kadın islama göre her yerde her şeyde ön planda olmak zorunda değildir. Her şeyde olması onun fıtratına ve yapısına ve yaratılışına zıttır.Çünkü kadın ve erkek yaratılırken fiziki ve bedeni olarak olmasa da hak hukuk ve değer noktasında eşit yaratılmıştır.İslam kadınının elmas hazineleri hükmünde olan haya,iffet,edep,ahlak,şefkat,marifet ve namusunu ve şerefini korumak ve şehvet haramileri,azgın ve ölü soyucu gizli ve aşikar ve sinsi sapkınlardan korumak için onu farklı şekillerde muhafaza ve koruma altına almıştır.Bu koruma kalkanları kimi zaman tesettür zırhı,kimi zaman evinde karar kıldırarak ,kimi zaman onu fıtratına uygun işlere yönelterek korumaya çalışmıştır.

İslam kadının ahlaki ve ilmi ve kişilik ve marifet yapısı ile ön planda fitneye, haram ve günahlara sebep olabilecek potansiyel taşıyan ve duygusal ve hissi ve fiziki ve cazibedar yapısını gözetip arka planda tutması ona verdiği değeri göstermektedir.

Kadını her ortamın, yalancı, ucuz kahramanı, yıldızı, ticari sömürünün, odağı yapmak kadına verilen değeri değil değersizliği gösteriyor. Kadının kadını her yerde ön planda tutarak sömürenler için ifade ettiği anlam maalesef budur.

 Batıl hayatın çarşısında kadının ifade ettiği mana bu iken, İslam’ın hayatı içtimai çarşısında kadının ifade ettiği anlam ise: Allah’ın emaneti, şefkat kahramanı, eşinin muavini, toplumun manevi mimarı, gönüllerin sultanıdır. Bundandır ki kadının dişiliğini arka planda kişiliğini ön planda tutar. Ta müteessir, nazik yapısı ve hassas duyguları sömürüden, şiddetten, kötülükten, basit bir meta ve mal olmaktan korunmuş olsun.

Kadına batının ve sistemin verdiği değeri anlamak isteyen internete baksın. Moda, kozmetik ve fuhuş sektörüne baksın. Batı için kadının ne anlam ifade ettiğini onlar gösterecektir.Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2430 Defa Okundu
2015-04-10

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır