KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’IN TEMİZLİĞİNDEN KİM SORUMLU!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KARS’IN TEMİZLİĞİNDEN KİM SORUMLU!

 Kars’ın temizliğinden kim sorumlu!

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kars’ın temizliğinden kim sorumlu!” yazısı:

Kars ili, işsizliği, hayat pahalılığı, soğu kış şartları, yetersiz hayvancılık ve tarım işlemeciliği, modern şehircilik anlayışından uzak yönetimi, hayat pahalılığı ve üretim alanlarının azlığı ile sorunlar yumağı olan bir bölgemiz.

Bu kadar sorunlar tabi ki sadece iktidarlar ve yerel yönetimlerle oluşan sorunlar değil. İktidarların yanlış yönetim anlayışı, yatırımların eksikliği, seçilen vekillerin özverili çalışmaması bunlardan bir kaçı olduğu gibi yerel yönetim kaynaklarının yetersizliği, yanlış yerlerde kullanılması, millet odaklı değil yağma odaklı çalışması da ayrı bir sorundur.

Yerel bölgedeki sorunlar olan geri kalmışlık, ihmal ve kusurlar sadece iktidarlar ve yerel yönetimler değil o bölgede yaşayan insanların da kusurları vardır. İktidarları ve belediyeleri iş kapısı görmek, oylarını bu fikir ve düşünce üzerine vermek sadece kendi çıkarını düşünmek, küçücük bir şehirde ırkçılık politikaları izlemek, zengin olduğu zaman yatırımlarını başka şehirlere taşımak, şehrin alt yapısını ve üst yapısını inşaatla veya kazı ile bozmak, şehrin menfaati için bir bütün olmamak ve şehrini temiz tutmamak halkın kusurları arasındadır.

Kars’ın en büyük sorunları arasında yer alan çevre kirliliğinde yerel yönetimlerin sorumluluğu olduğu gibi halkın da duyarlılığı olması gerekir. Adeta bir çöplük şehrini andıran şehrimizde Belediye’nin ihmali yüzde yirmi ise halkın duyarsızlığı ve sorumsuzluğu yüzde seksendir. Belediye çöplerini vaktinde almıyorsa, çöp kutularını gerekli yerlere koymuyorsa her taraf çamur deryası ise bunda sorumlu Belediyedir.

Ama Halkımız çöpleri çöp kutusu yerine yerlere atıyorsa, yediği şeylerin ambalajını yerlere fırlatıyorsa, çöp poşetlerini ağzı açık bırakıyorsa, cips ambalajı, sigara izmariti ve meyve artığı, molozları gelişi güzel yerlere saçıyorsa, yerde gördüğü çöpü kaldırmıyorsa, her yediğini yerlere bırakıyorsa burada sorumsuzluk ve suç bu duyarsızlığı gösteren halkındır.

Bir şehrin temizliğinden sadece belediyeler veya temizlik işleri sorumlu değildir. Temizlik imandan gelir diyen bir dinin mensupları üzerlerine düşenleri yerine getirmek zorundadır. Ben kirletirim belediye temizlemek demek medeni insanların söylemi değildir. Çünkü şu dünya batısı doğusu ile gökyüzü ve karış ile ülkesi ve şehri ile hepimizin ama sadece bize ait değildir. Bize ait olmayan her metre karede bütün canlıların hakkı ve hukuku vardır. Onların hak ve hukuklarına riayet ederek çevremizi çöp yığınlarına çeviremeyiz.

Yüce rabbimiz bütün kainatı Kuddüs isminin cilvesiyle tertemiz tutuyor. Nerede bir çöp yığını, pislik ve kirlilik var ise insanların bulaşık elleri karıştığı içindir. Bu eller maalesef hayatı zehir edip şehrimizi de yaşanmaz hale getiriyor. Sonra da belediyenin işi nedir. Yapsın diyor.

Medenilik sadece üstünü başını temiz tutmakla olmaz... Çevreyi temiz tutmayan, yerde gördüğü çöpü kaldırmayan, elindekini kaldırıp sağa sola atan, yerlere tüküren, çöpleri sokaklara saçan, izmaritini gelişi güzel atanların medeniliğinden söz edilemeyeceği gibi insani vasıflarında da söz edilemez. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3064 Defa Okundu
2015-04-13

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLARşahin 2015-04-15
Temizlik imandandır

Kalemine sağlık kardeş bende burdan şunu söyleyeyim Mesut Yılmaz parkı Kars çayı kenarı pislikten geçilmiyor,lütfen pikniğe gelenler pisliklerini buralara atmasın,birileride bir zahmet temizlesin...attığımız pisliklerden derede balıklar ölüyor,buna hakkımız yok...

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır