KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KUTLU PEYGAMBERİ SEVMENİN ÖLÇÜSÜ SÜNNETİNE UYMAKTAN GEÇER

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KUTLU PEYGAMBERİ SEVMENİN ÖLÇÜSÜ SÜNNETİNE UYMAKTAN GEÇER

 Kutlu Peygamberi Sevmenin Ölçüsü Sünnetine Uymaktan Geçer

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kutlu Peygamberi Sevmenin Ölçüsü Sünnetine Uymaktan Geçer” yazısı:

Peygamberi çok seviyorum diyenlerin o sevgisi ispat etmeleri gerekir. Peygamberimi çok seviyorum diyen insanlar eğer o peygamber gibi namaz kılmıyorsa, o Peygamberin yaşadığı gibi yaşamıyorsa yani yemek yerken, su içerken, yatarken, konuşurken, giyinirken, hareket ederken o kutlu Resul gibi hareket etmiyorsa ve yaşamıyorsa o sevgi kuru bir sevgidir.

Dilin söylediğini bedenin yapmadığı ve tasdik etmediği bir iddia boş iddia olur. Eğer Peygamberi çok sevdiğini söyleyen bir insan o kutlu Resule bol bol salâvatlar getirmiyorsa, mübarek  ve mualla ismi şerifleri anılınca sevgi ve gönülden, içten salat ve selam getirmiyorsa  veya güzel hadislerinden en az kırk tanesini ezberleyip hayatına tatbik etmiyorsa o insanın  Peygamber sevgisi kuru bir sevgidir.

Eğer bir insan ben  Peygamberi çok seviyorum, onun yolunda ölürüm, ona kurban olayım” diyorsa ama o kutlu Peygamberin yolunda gitmiyorsa ve o kutlu zatın hayatını, doğumunu, ölümünü ve tevhit mücadelesini bilmiyorsa o insanın sevgi kuru bir iddiadır. 

Bir insan Peygamberi çok seviyorum dediği halde batıl ideolojilerin ardına düşmüşse, dini tamamlayıp kemale erdiren Peygamberin sünneti yolunda değil dünyevi batıl Efkârlardan doğmuş fikirlerin ardından gidiyorsa o insanın sevgisi yalan ve boştur.

Eğer bir insan Allah’ı çok sevdiğini söyleyip Peygambere uymuyorsa ve getirdiklerine tabi olmuyorsa o insanın sevgisi faydasız ve yalandır. Çünkü “Eğer Allah’ı seviyorsanız Resulüne uyun” diyen ayete muhalif hareket etmiş olur.

Peygamber sevgisi kuru bir iddia, dilin söyleminden ibaret kalıyorsa ve peygamberin sünnetine ittiba edilmiyorsa, her daim ismi geçince anılmıyorsa ve onun hak davası uğrunda hiçbir çaba gösterilmiyorsa peygamber sevgisi ve davası  o insanlar için değersiz ve manasızdır.

Peygamber sevgisi boş ve kuru söylemlerden ibaret değil eylemlerle ispat isteyen bir davadır. Onu sevmenin ölçüsü sünnetine ittiba etmeyi, adım adım yolunda gitmeyi, onu eşinden, çocuğundan, anasından, babasından çok sevmeyi gerektirir.

Onu Kendi nefsinden çok sevmeyen, ayda yılda bir hatırlayan, hayatını ve mücadelesini bilmeyen, ona bol bol salavat getirmeyen, o kutlu Peygamberin sünnetini yaymak için çabalamayan, onu insanlara anlatmayanın sevgisi ve muhabbeti küçük basit ve sönüktür.

Peygamberin getirdiği o kutlu  faziletli, edepli ve hikmetli sünnetlere ve hükümlere ve tavsiyelere yüz çeviren ya da beğenmeyen insanların sevgisi ve davası kuru bir söylemden başka ne olabilir.

Peygamberi görmediği zaman yokluğuna dayanamayan sahabeler gibi, onun yolundan karış karış giden âlimler gibi, onun ahvallerini, tavırlarını ve fiillerini birebir taklit eden veliler gibi olmadıkça Peygamber sevgisi kuru bir iddia olur.

Sevgi ve muhabbet ispat ister, meşakkat ister, fedakârlık ister, karşılık ister bir bedel ister. Peygamberi seviyorum, onu kurban olayım, onun için canımı veririm, diyenlerin ödemesi gereken bir bedel olmalıdır. Bu bedel zamanımızda yeri geldi mi canını vermek. Yeri geldi mi malını feda etmek. Yeri geldi mi hayatını feda etmekle olur.

Hayatında Kuran, namaz, sünnet, dua, salavat, hadis olmayanın Peygamber sevgisi ve davası boş ve kuru davadan başka bir şey olmaz. Peygamberimize olan bağlılığı, sadakati ve muhabbeti tesis eden kuvvetli kılan ve devam ettiren bu değerlerdir. Rabbine kulları sevdiren ve af ve mağfirete vesile kılan Peygamberdir. Peygambere uymadan Allaha giden yol makbul olmaz.

Çünkü Rabbimizin ulûhiyetini, rububiyetini, isim, sıfat ve tecellilerini bize tarif eden, öğreten ve nereden gelip nereye gittiğimizi ve neci olduğumuzu bize öğreten Peygamber efendimizdir.

Peygambere duyduğu sevgi ve muhabbetin ölçüsünü öğrenmek isteyen kendisini sünneti seniyye testine tabi tutmalı. Sünnetlerin hayatının neresinde olduğunu bakmalı. Böyle yaptığı takdirde o şanı yüce Peygambere olan sevgisi ortaya çıkar.

Onun yaşayışı olan fiillerine, tavırlarına ve hallerine uyma ölçüsü ve ona olan sadakatin ve bağlılığın derecesi gösterecektir.

Onun sünnetine ve hayatına gösterilen ilgi ve alaka o kutlu Peygamberi kaçıncı derecede sevdiğimizin katsayısını verecektir. O kutulu Peygamberi herkesten çok sevme katsayımız yüksek çıkıyorsa demek ki Peygamberi çok seviyoruz.

O kutlu Peygamberin sünnetine azami derecede ittiba ediyorsak demek ki, siz o şefkat müntehasına sevgi ve muhabbet besliyoruz. Onun gibi yaşıyorsak ve hayatımızın merkezinde onun halleri, tavırları ve fiilleri hükmediyorsa bu o  Peygamberi sevdiğimizi gösterir

Onu sevmek demek Allah’ın sevgisine mazhar olmak demektir. Allah’ın sevgisine mazhar olmak ise kıyamette habibinin şefaatine mazhar olmak ve Cennete onunla beraber olma şerefine layık olmak demektir. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 21606 Defa Okundu
2015-04-20

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır