KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS GİBİ ZAYIF ŞEHİRLERLE GÜÇLÜ VE BÜYÜK TÜRKİYE HAYALİ KURMAK

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KARS GİBİ ZAYIF ŞEHİRLERLE GÜÇLÜ VE BÜYÜK TÜRKİYE HAYALİ KURMAK

 Kars gibi zayıf şehirlerle güçlü ve büyük Türkiye hayali kurmak

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kars gibi zayıf şehirlerle güçlü ve büyük Türkiye hayali kurmak” yazısı;

Yaklaşan seçim arefesinde partiler arası rekabet ve yarış iyice kızışmış durumda. Bu aralar seçim sloganları için her parti farklı bir slogan kullanıyor. Kullandıkları sloganlar ile kitlelere subnimal mesajlar vererek onların algılarını kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar.

Özellikle iktidar partisi adaylarının kullandığı ‘Güçlü Türkiye ve Büyük Türkiye’ sloganı Kars ta ki adayların da tercihi durumunda.

Güçlü Türkiye veya Büyük Türkiye sloganı gerçekten hepimizin özlemi, arzusu ve hayalidir. Bu arzu ve hayali gerçekleştirmek için ekonomik büyüme, istikrarlı yönetim, kaynakların doğru yerlerde kullanımı, yolsuzluk ve rüşvetin önlenmesi, milli gelirin eşit dağılımı, vergi adaleti, çıkar ve menfaat odaklı değil millet ve vatan odaklı çalışmak öncelik olmalıdır.

Güçlü Türkiye veya Büyük Türkiye hayali yukarıda saydıklarımızın yanında bölgesel ve yerel ölçekte de bazı şartların yerine gelmesi ile ancak olabilir.

Bunlar, iç göçün önlenmesi, bütün şehirlere eşit şekilde yatırımların gitmesi, kırsal kesimlerde üretime yönelik sanayi ve fabrikaların kurulması, kalkınmaya yönelik tarım ve hayvancılık politikalarının güdülmesi, işsizliğin giderilmesi, şehirlerin birbirine bağımlılıklarının azaltılması, gelirin bütün ülkede eşit ve orantılı dağıtılması, çılgın projelerin büyük şehirler den ziyade kırsal kesimler için yapılması ile mümkün olabilir.

Yoksa Güçlü Türkiye veya Büyük Türkiye sadece siyasi bir söylem, hayal ve ütopya olarak kalır. Büyük Türkiye Kars gibi şehirler sıska cılız ve güçsüz bırakıldıktan sonra ütopya olur. Üretimsiz, alt yapısız, bakımsız, sahipsiz, tarım sız, fabrikasız, iş istihdamsız ve fakirlik bölge ve şehirler ile Güçlü Türkiye veya Büyük Türkiye hayali siyasi yalan vaadi olur.

Güçlü ve Büyük bir Türkiye bütün bölgelerinin ekonomik ve yerel yönetimler ve eşit yatırım ve gelir dağılımı ile olur. Orta çağ manzaralarının yaşandığı köyler ile, sefalet ve fakirliğin arttığı şehirler ile, işsizlik ve geçim sıkıntısının ilerlediği bölgeler ile hayat pahalılığının kol gezdiği şehirler ile Büyük ve Güçlü Türkiye olmaz.

Türkiye bir beden olarak düşünüldüğünde birisi bu bedenin gözü ise öteki kulağıdır. Başka birisi kalbidir. Bir diğeri kolu veya ayağıdır. Beden bir bütündür. Bir birine muhalefet etmez. Bir ayağı bir gözü olmayan insan kahraman olup düşmanını nasıl mağlup edemez ise öylede bütün uzuvları sağlam olmayan bir ülke büyük ve güçlü olamaz. Dünyada hüküm edemez. Etmesi için ayağını topal gözünü cılız kulağını sağır bırakmaması gerekir.

Türkiye ‘nin gücü Kars ve diğer şehirlerin ekonomik, idari, iktisadi vb. güç ve kuvveti ile orantılıdır. Göç veren, işsizlik ve pahalılık ile boğuşan, sanayisi olmayan, tarım ve hayvancılığı ölmüş, çağdaş bir şehir alt yapısı ve yaşam merkezleri olmayan şehirlerin güçlü Türkiye ye ne katabilir.

Bunlar güçlendirilmeden ve kuvvet verilmeden büyük ve güçlü bir ülkeden bahsedilemez. Bahsedenler kusura bakmasın ya çıkar ve menfaat için yalanı irtikâp ediyorlar. Ya da hakikate gözlerini kapatarak gerçekleri görmüyorlar.Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 924 Defa Okundu
2015-04-22

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır