KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

İNTİHARI ETMEK ÇÖZÜM VE KURTULUŞ MUDUR?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         İNTİHARI ETMEK ÇÖZÜM VE KURTULUŞ MUDUR?

 İntiharı Etmek Çözüm ve Kurtuluş mudur?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “İntiharı Etmek Çözüm ve Kurtuluş mudur?” yazısı:

Sizi mutlaka biraz korku ve açlık, biraz da mallardan, canlardan ve mahsûllerden bir noksanlık ile imtihân edeceğiz. (Ey Resûlüm!) O hâlde sabredenleri (Cennetle) müjdele! Ayeti insana sabır ve tevekkül tavsiye ettiği halde insan kaybetmenin verdiği endişe, korku ve ümitsizlik ile intihar teşebbüslerine giriyor.

Borsada kaybedenler, kumarda kaybedenler, eşini kaybedenler, sevdiğine kavuşamayanlar, iflas edenler, zulme uğrayanlar, sahipsiz kalanlar ümitsizliğe düşenler, terk edilenler, boşananlar, borç bataklığına düşenler ve ailesini kaybedenler kurtuluşu intiharda gördüğü için bu işe teşebbüs ediyor.

Maalesef yediği darbenin etkisiyle sarsılan ve o anda sabır ve tevekkül gösteremeyen birçok insan intihar ediyor. Bazen de kendisiyle beraber birçok insanı öldürüyor. Hem kendisinin hem de başkalarının katili oluyor.

Çaresizlik ve ümitsizlik içerisinde kalıp Allaha itimadı kaybolan ve sabır kuvvetini sağa sola dağıtan ve hissiyatına mağlup olan insanlar kendileri için intiharı kurtuluş olarak gördükleri için  bu yolu seçiyorlar. Bugün dünyada intihar edenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar büyük olması işin ciddiyetini gösteriyor.

Çaresizlik ve yalnızlık içerisine düşmüş insanların kendileri için kurtuluş ve kaçış olarak gördükleri intihar ve intihar teşebbüsü Allah katında büyük günahlardandır.. Çünkü ‘Allah’tan ümidinizi kesmeyin Allah’tan ümidini sadece kâfirler keser’ ayetine zıd olduğu, kendi katili olup hayatını takdir edilenden önce bitirme teşebbüsüne girildiği ve gelen musibetlere sabır edilmeyip isyan tavrı takınıldığı için intihar dinen haram kılınmıştır.

İnsanın başına dünyada ne gelirse gelsin ne kadar belaya ve sıkıntılara ve felaketlere maruz kalırsa kalsın Allah o insana dayanma ve mukabele etme gücü vermiştir. Onun kaldıramayacağı yükü omuzlarına yüklememiştir. Bela ve musibetlere, günahlara ve ibadetlere karşı onu sabır ile mükellef tutmuş ve sabretmesini istemiştir.

Eğer insan Allahtan ümidini kesmezse, elindeki sabır kuvvetini geçmişin elemlerine, geleceğin endişelerine göndermezse ve hazır zaman için kullansa o sabır kuvveti ona yeter. Onu ayakta tutar. Her musibete karşı onu yaşatır.

İnsanlara sabrı öğreten peygamberler bu kırılma noktalarında bizlere örnektir. Onların başına gelen musibetler, belalar ve sıkıntılar hiç kimsenin gelmemiştir. Bu sıkıntı ve musibetlere karşı onlar kemali sabır göstermiş. Başlarına ne kadar kötülük, bela ve musibet gelmişse de bir gün biteceğini, rablerinin kendilerini imtihan ettiğini, bu musibetlere karşı sabır edildiği zaman mükâfatların sonsuz olacağını, musibete karşı kemali sabır ve cemali adalet ile mukabele etmeleri gerektiğini bilip tahammül etmişlerdir.

İnsanlar için kurtuluş gibi görülen intihar Allah katında büyük günahlardan sayıldığı için bir kısım âlimler intihar edenlerin ebedi olarak cehennemde kalacağını söylemişler. Başka bir kısım İslam âlimleri kişilerin ruh hali, hastalık, cinnet, psikolojik rahatsızlıklar sonucu bu işe girişenlerin hallerinin bilinmemekle beraber, intihar edenlerin imanlı öldükleri takdirde şekillerine ve sebeplerine göre cehennemde kalıp sonra çıkacaklarını söylemişlerdir. Ama dünyevi sebepler olan, aşk cinneti, kumar, kaybetme veya günah ve haram üzere ve sudan sebeplerle intihar edenlerin ise oradan çıkmalarının zor olacağını söyleyenlerde vardır.

İnsanlar için kurtuluş gibi görülen intihar aksine kurtuluş ve kaçış değil Allah muhafaza ebedi helakete ve azaba gitmektir. Dünyada iki üç borçludan kaçayım veya kurtulayım derken daha kötü bir hale ve yere gidilmektedir. Bir nevi yılanların ısırmasından kaçıp ejderhaların ağzına girmek gibi bir haldir. Ebedi hapsin esaretine ve azabına gitmektir.

Dünya hayıtında başımıza ne gelirse gelsin, ne kaybedilirse kaybedilsin ve ne kadar büyük acılara ve felaketlere maruz kalınırsa kalınsın, bu olumsuzlukların neticesi intihar olmamalıdır. Kendini kurtarmak için intihar edenlerin çoğusu geride yetim çocuklar, gözü yaşlı dullar bırakıyorlar. Belki onları sahipsiz bırakarak birçok kötülüklere maruz kalmalarına sebep oluyorlar.

İnsanların başlarına gelen ve gelebilecek olan bütün sıkıntıların bir kısmı kaderi ilahiye den insana geldiği gibi büyük bir kısmı insanların kendi hataları, yanlışları, hırsları, öç gözlülükleri, şehvetlerine uymaları, nasihat dinlememeleri ve kuran ve sünnete göre yaşamamaları yüzündendir. Kendi nefisleri sonucu düştükleri yanlışlardan dönmeme yüzündendir. Ya da içerisine düşüp çıkamamaktan veya o durumu çaresiz görmesinden dolayıdır..

Olumsuzluk adına sebep neden ve durum ne olursa olsun intihar haramdır. Büyük günahtır. Son çare değildir. Çare sabır ile tevekkül etmektir. Kâinatı yaratan milyarlarca insanı besleyen, yaşatan, yarattıklarının rızkını unutmayan ve gönderen, onları ayakta tutan, nimetlerini yoktan ve hiçten veren, her şeyi kün ve feyekün ile halk eden, her şeyin anahtarı yanında olan bütün mahlûkatın ipleri elinde olan Allaha karşı itimat edip güvenmek  ve  ona dayanmaktır.

Küçük, basit, adi ve fani hayattaki kayıplarla ebedi sonsuz ve daimi nimetlerin varlığı kıyas edildiği zaman dünyada kaybedilenlerin ehemmiyeti yoktur. İnsan bir şekilde yaşar. Hayatın idame ettirir. Dayanır. Neticesinde hayatın iyi ya da kötü biteceğini bilir. Buradaki yoklukların sabır ile ebedi hayatta varlığa, buradaki acıların ebedi hayatta mutluluğa, buradaki sıkıntıların orada feraha. Buradaki ağlamaların orada sonsuz gülmelere, buradaki ayrılıkların orada kavuşmaya, buradaki kayıpların orda sonsuz kazanca, buradaki elemlerin orada sonsuz lezzetlere döneceğini bilir ve sabır eder.

Rabbimiz ümitsizliğe düşen, felaketlere düşen, kayıplara uğrayan, acılara giriftar olan, hastalıklara müptela olan ve sevdiklerini kaybeden, iflas eden ve sahipsiz kalanlara. Allah bize yeter, O ne güzel vekildir! Diyerek kendisine güvenmelerini istediği gibi Kendilerini terk edip, arkasını dönüp giden ve yüz çevirenlere karşı ise “Allah bana yeter, O’ndan başka ilah yoktur. Ben yalnız O’na dayanırım. Çünkü O, büyük Arş’ın, muazzam hükümranlığın sahibidir.” Diyerek ondan himmet, yardım ve medet ummalarını istiyor.

Sorun ne olursa olsun çözüm intihar değildir. Sıkıntı ne olursa olsun kurtuluş intihar değildir. Bela ve musibet ne olursa olsun kaçış intihar değildir. Acı ne kadar olursa olsun çare intihar değildir. Çözüm, çare, kurtuluş, necat; sabretmek, tevekkül etmek ve Allaha itimat etmektir.

Hz İbrahim ateşin içerisine atılınca sadece Allah bana yeter demiştir. Yunus Peygamber balığın karnında Allah bana yeter demiştir. Yusuf Peygamber zindanda ve kuyuda Allah bana yeter demiştir. Eyüp Peygamber yıllarca yaraları ile yaşamış ve yaraları kurtlandığı halde Allah bana yeter demiştir. Musa Peygamber firavunun zulmüne karşı Allah bana yeter demiştir. Peygamber efendimiz uğradığı zulümlere karşı Allah bana yeter demiştir. Onlar Allah’ı kendilerine vekil tayin ettikleri için ona dayanıp itimat ettikleri için o zor ve kötü ve sıkıntılı haletlerden kurtulmuşlardır. Bizlerde başımıza gelen ne olursa olsun. Allah bize yeter demeliyiz. Ona dayanıp itimat edip tevekkül edersek karanlıklarımızı, sıkıntılarımız, belalarımızı musibetlerimizi ve acılarımızı ve felaketlerimizi bitirir, dindirir, giderir, izale eder veya dayanma gücü verir. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7332 Defa Okundu
2015-04-24

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır