KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ASGARİ ÜCRETLİLER İLE BİR AY YAŞAMAK…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ASGARİ ÜCRETLİLER İLE BİR AY YAŞAMAK…

 Asgari Ücretliler İle Bir Ay Yaşamak…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın “Asgari Ücretliler İle Bir Ay Yaşamak…” yazısı:

Seçimler yaklaştıkça siyasilerin uçuk kaçık vaatleri havada uçuşmaya başladı. Bu vaatlerden öne çıkanların en önemlisi asgari ücreti yükseltme vaadi…

Kimisi asgari ücreti bir buçuk milyon yapacağını iddia ederken başka birisi olmaz bu kadar dedirten cinsten bir beyan ile beş bin lira yapacağını iddia ediyor.

Boyalı eşek sezonunu açıldığı bu günlerde yalan karnavalları da hız kesmeden devam ediyor. Milyonların umutlarını okşayan bu vaatleri zaten yıllardır dinliyoruz. Köprü geçildikten sonra ayılık bize dayılık onlara kalıyor.

Siyasiler asgari ücretliye seçim öncesi veriyor talkımı seçim sonrası kendileri yutuyor salkımı. Sonra yok ekonomi yok işveren yok bütçe açığı diyerek yine başka baharlara erteleniyor asgari ücretlinin insanca yaşama hakkı.

Asgari ücretlinin halini anlamak için bol keseden atmak yerine gidip onlarla bir ay yaşamak gerekir ki içinde bulundukları acı durumları anlaşılsın.. Asgari ücret ve ücretlinin halini anlamak için asgari ücretli olmak gerekmez. İnsanların halleri ve hayatları ortadadır.

Aşağıda sıralayacağımız asgari ücretlinin halini yansıtan tabloları anlaşılmadıkça asgari ücret asgari kalacak. Hiç bir zaman azami ücret olarak anılmayacaktır.

Asgari ücret, hakkı gasp edilen, emeğinin karşılığı verilmeyen, köle gibi çalıştırılan, sefalete mahkûm edilen, borç batağında çırpınanlara verilen en asgari düzeyde ki maaşı ifade eder.

Asgari ücretli, devletin ağır vergi altında ezdiği, zengin saydığı, hukukunu gözetmediği, iyi ve güzel bir hayattan mahrum bıraktığı kesimleri ifade eder.

Asgari ücret ve ücretli, bu ülkenin hem kangren olmuş hem de kanayan bir yarası olduğu halde çözüm adına çok şeylerin yapılmadığı ve küçük sadaka zamlar ile geçiştirildiği milyonlarca kesimleri ifade eder.

Asgari ücretli, alacağı zam asla asgari ücretin üzerine çıkmayan ve hep en asgari seviyede artışa mahkûm edilen ve asla asgarinin üstünde bir zam almaya hakkı olmayan milyonlarca garibin adıdır.

Asgari zam ile yaşamaya mahkûm edilenler aslında asgari bir lezzet, rahatlık, keyif, mutluluk, huzur, yaşam ve hayata da mahkûm edilmişlerdir. Çünkü pazara manava giden asgari ücretli beş altı lira olan meyve veya sebzeyi nasıl alacak. Otuz lira olan eti bir ayda kaç defa alacak.

Bütün çarkların para ile döndüğü, bütün kapıların para ile açıldığı, bütün yolların paraya çıktığı, bütün mutluluk ve saadetlerin paraya endekslendiği bir zamanda asgari bir ücret ile alınacak mutluluk kaç gram olacaktır.

Aldığı asgari ücret ile kiralık bir evde dört yüz liraya oturan ve dört kişilik bir aileyi geçindirmeye çalışan bir aile reisinin asgari maaş ile alacağı gram gram yiyecekler üzerine kuracağı mutluluk da gram gram olacaktır.

Asgari ücretli ay sonunu nasıl getireceğim derdini taşırken ve mevsimlik meyvelere ve sebzelere sadece vitrinlerden bakıp iç geçirip yutkunurken, işverene veya üç bin, beş bin, on bin alanlar ise tereddüt etmeden korkmadan ve keyifle manavları, kasapları ve marketleri sepetine boşaltıp evine götürecektir.

Asgari köleler bitpazarından giyinecek. Pazardan ayda bir sebze alacak. Kiralarda ve köhnelerde oturacak. Bir ömür boyu taban vay ile yolları eskitecek ama işveren veya üç bin, beş bin maaş alanlar ise lüks evlerde, villalarda oturacak. Her sene araba modeli yükseltecek.

Bu manzaraların yaşandığı ülkenin adı sosyal devlet, bu gelir uçurumlarının olduğu devletin adı hukuk devleti olacak. Asgari ücretle insanları çalıştıran şirketler trilyonlarca kar açıklayacak ama çalışanına ise yirmi lira zam vermemek için kıran kırana hükümetlerle pazarlık yapacak. Dediğini hükümetlere yaptırarak asgari ücretliyi yine sefalette bırakmaya ve sömürmeye devam edecek. Hükümetler de çalışana yirmi lira zam almanın gururu ile övünmeye devam edecek.

Sevgili dostlar siz havada uçuşan vaatlere aldanmayın. Dedim ya boyalı eşek sezonu ve yalancılar karnavalı açıldı. Toplumumuzun saflığını ve temizliğini her seçim öncesi kullanıp suiistimal etme sahneleri bundan önceki seçimlerde olduğu gibi şimdi ki seçim öncesi da yaşanıyor. Toplumumuz uyanık olmayıp aynı delikten ikinci kere ısırılmaya devam ettikçe de yaşanacak maalesef….

Not: Asgari ücret 1500 veya üstü olabilir mi? sorusunun cevabını sonraki yazılarımızda yazalım inşallah.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7816 Defa Okundu
2015-04-28

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır