KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

28 MAYIS’TA TRİLYONLAR ÇÖPE GİDECEK

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         28 MAYIS’TA TRİLYONLAR ÇÖPE GİDECEK

 28 Mayıs’ta trilyonlar çöpe gidecek

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “28 Mayıs’ta trilyonlar çöpe gidecek” yazısı:

Partilerin devletten aldığı yardımların miktarı eski sayısal rakamlar ile hesaplarsak trilyonlarca lira ediyor.Bu yardımların bir kısmı seçimlerde propaganda için harcanıyor.  Bütün partiler seçim öncesi şehirleri, ilçeleri, beldeleri ve köyleri afişler, bayraklar,  kırlangıçlar ile donatıyor. Seçim öncesi trilyonlarca lira harcanan bu kağıt ve bez parçaları maalesef seçim yasakları başladıktan sonra çöpe gidiyor.

Yani insanların asgari ücrete mahkûm edildiği, milyonlarca insanın işsiz olduğu, milyonlarca insanın kredi kardı borcuna battığı, milyonlarca insanın açlık sınırı altında yaşadığı ülkemizde trilyonlarca liralık seçim malzemesi çöpe gidiyor.

Belki milyonlarca insana çare, kurtuluş, rahatlık ve genişlik sağlayacak olan bu miktarlar ile milyonlarca insan sevindirilip mutlu edilecek iken, seçim öncesi başlayan yasaklarla beraber toplanarak büyük bir çoğunluğu çöplere gönderiliyor.

Seçim vaatlerinde fakirliği gidermek edebiyatı yapanların,  asgari ücreti beş bin lira yapacağım edebiyatı yapanların, Aç insan, yoksul ve borçlu insan bırakmayacağım vaatlerinde bulunanların önce bu israfın önünü alması gerekmez mi?

Seçimleri kazanmak için veya tanıtım ve insanları etkilemek için bu reklamlara gerek var diyenlere sormak lazım.. Bugün hangi parti vardır kim amblemini veya liderini tanımıyor. Bu kadar bez parçalarına işlenen resimler logolar olmazsa insanlar partileri tanımayacak mı?. İnsanlar bu her yere asılan bez parçalarına bakarak mı oy veriyor ya da partileri tanıyor. Bir taraftan ağır vergi yükü altında ezilen insanlar öteki tarafta israf edilen milyonlarca dolar milli servet. Milyonlarca insan açlık sınırında yaşarken bu tür israflar haramdır.

Makam otosu israfı, yanlış yatarımlar israfı, seçim israfları, proje teşvik israfları, ödenek israfları vb. gibi israf paraları bu milletin fakirlerine harcanıp insanımızı iş, konut ve eğitim sahibi yapılsa kötümü olur. Bu sayede milyonlarca insanın devlete sevgisi saygısı bağlılığı sadakati ve güveni artar.

Vatandaş devlete vergi ödüyorsa bunun karşılığın kuruşu kuruşuna görmek istemesi hakkıdır. Bu paraların doğru yerlerde hayırlı yerlerde zaruri yerlerde kullanılmasını istemesi onun hakkıdır. Devletin kasasını ve gücünü birilerinin eline veriyorsa bu kaynakları ve hazineleri doğru yerinde millet ve vatan için fertler için kullanmasını beklemesi doğaldır.

Vergilerini vatandaşlık gereği ödeyen insanımız bu gelirlerden hakkına düşeni eşit bir şekilde almak istiyor. Bu gelirler eşit bir şekilde dağıtılmayıp israf edilip saçılıyor ve belli zümrelerin rahatı ve saadeti için harcanıyorsa milyonlarca insanın hakkına ve hukukuna girilmiş olur.

Milyonlarca insanımızın borç batağına düşmesi, icralık olması, cinnet geçirmesi, bunalıma girip intihar etmesi ve çektiği sıkıntılar ve zorluklar sadece israftan müsriflikten lüksten gelmiyor. Bu insanların devletin milli gelirinden aldığı payın düşüklüğündendir. Devletin vergiyi eşit alıp geliri eşit dağıtmayarak ve milli serveti israf etmesinden de kaynaklanmaktadır.

Sosyal adaleti ve sosyal barışı tesis etmek için devletin sosyal devlet olması gerekir. Geliri vatandaşına eşit dağıtıp adaleti tesis ederse trilyonlarca lira çöplere, birilerinin cebine ve kasasına gitmez. İnsanların rahatına, mutluluğuna ve huzuruna ve saadetine gider. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2151 Defa Okundu
2015-05-08

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır