KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

‘SÖZ VERDİK VE YAPIYORUZ’

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ‘SÖZ VERDİK VE YAPIYORUZ’

 ‘Söz Verdik ve Yapıyoruz’

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın “‘Söz Verdik ve Yapıyoruz’” yazısı:

Şehrimizin en büyük sorunlarından birisi nedir diye sorsak her kes koro halinde yollar diyecek. Yıllarca çözüm adına kalıcı bir şeyler yapılmayan ve ömrünüzü yiyen yollar….

 Metrekareye onlarca çukurun düştüğü yolların yapımı için şimdiki yerel yönetim Kars ın her yerine astırdığı biblolarda vatandaşlara ‘Söz verdik Yapıyoruz’ ‘sloganını duyuruyor.

Büyük bir kararlılık ve iddia içeren bu sözler, yıllardır yollardan usanan ve bıkan hatta yollar yüzünden Kars tan nefret eden vatandaşlar için büyük bir umut taşıyor.

Söz Verdik ve Yapıyoruz’ sloganı beni büyük bir beklentiye sevk etse de ilk hayal kırıklığı golümü gazi ahmet muhtar paşa sokak üzerindeki yol çalışmasında yedim. Taşlı yol üzerine asfalt yaması döküldüğünü görünce yine sukutu hayale uğradım.

Çünkü söz verdik ve yapıyoruz sözünden benim anladığım bu mantık değildi. Baştan savma ,yarım yamalak ,acemice ve üstün körü bir yol yapmak yerine profesyonelce , ustaca ,kalıcı ve bilimsel bir yol yapılacağı ve yol sorunun kısmi bile olsa çözüleceği ümidim vardı..

Umutlarımı yitiriyorum. Çünkü bozuk olduğu için kazındıktan sonra asfalt atılan 100 metrelik bazı yeni yollar gördüm. Yeni asfalt atılmış ama yine yarım yamalak, acemice ve baştan savma yapılmış. Öteki ana yola atılan ustaca asfalt ile yeni atılan birbiriyle yükseklik ve ölçüde orantılı değil. Birisi yükse birisi aşağıda kalmış. Yeni yapılan yol düz olmadığı için bir kenarı su gölüne dönmüş.

Eğer söz verilen yolların yapımına Azerbaycan hükümeti destek oluyor ise o zaman modern, kalıcı, temiz ve profesyonelce yapılması gerekmez mi. Toplamda 36 km olan şehir içi yolların daha modern ve kalıcı bir şekilde yapılması gerekmez mi? Bu sorunu kökünden halledecek şekilde yapılması icap etmezmi.

Sayın yetkililere sesleniyorum. Söz verdik yolları yapacağız diyorsanız o zaman yol yaparken Allah rızası için modern, profesyonelce ve kalıcı olarak yapın. Taş yol üstüne yama olmaz. Üzerinde su göletleri oluşacak şekilde asfalt olmaz. Geçme taşlar ile yol olmaz. Çukurları kum ile veya toprak ile doldurmakla yol çalışması olmaz. İnce asfalt ile üstün körü yol olmaz. Profesyonel olmayan bir ekiple yol yaması veya yapımı olmaz. Profesyonel olmayan ekipmanlar ile yol çalışması hiç yapılmaz. Günü kurtarmak adına göstermelik yol çalışması da olmaz.

Eğer 36 Km’lik yolların 26 km sini Azerbaycan hükümeti karşılayacak ise bu fırsatı iyi değerlendirmek gerekir. Bu fırsatı suiistimal etmeden yapan bundan sonraki seçimde iktidarı garantiler. Çünkü bu sorun yıllardır var ve bir türlü şehrimiz çukurlu ve bozuk yollardan kurtulamadı gitti.

Sayın yetkililer yol yapmaktan anlayan eğer profesyonel ekipleriniz yok ise gönderin Avrupa ya Büyük şehirlere orada bunun eğitimini alsınlar. Modern ve kalıcı yol nasıl yapılır öğrensinler. Veya ihale edin firmalar Avrupa standartlarında yapışınlar.  Avrupa’nın belediyecilikte 70 sene bizden ileride olduğunu inkar edilemez gerçeğini artık değiştirin.

Sayın yetkililer; yol yapmakla da iş bitmiyor. Yapılan yolları muhafaza etmek ve korumak da ayrı bir sorumluluk ve vazife. Maalesef yerel belediyelerin, belediyecilik anlayışı profesyonelce olmadığı için şehrin bütün yolları bozuk durumda. İnşaatçı bozuyor öyle kalıyor. Doğalgazcı bozuyor öyle kalıyor. Su tesisatı için veya kanalizasyon için yollar bozuluyor öyle kalıyor. Bu yolları bozanlardan bedeli alınmıyor. Veya alınsa da yol tekrardan yapılmıyor. Yapılsa da yarım yamalak yapılıyor. Biz zaman sonra tekrar bozuluyor.

Sayın yetkililer, bizlere rahat, güzel ve huzurlu bir hayat sunmak adına yerel yönetime namzet oldunuz. Sizden hizmet bekleyen bu toplum verdiği verginin hakkını karşılığını görmek istiyor. Büyükşehirlerde yaşayanlar veya Avrupa da yaşayanlar ödediği vergilerin karşılığını hizmet olarak geri alırken ve modern ve güzel bir hayatı hak ederken bizler vergi ödüyor isek bizlerde hak ediyoruz.

Yerel yönetimler küçük bir azınlığın veya zümrenin veya kesimin refahını ve mutluluğunu değil toplumun bütün katmanlarının huzuru ve mutluluğu için çalışmak zorundadır. Allah’ta, vicdanda ve dinde insanlıkta bunu emreder ister ve tavsiye eder. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3258 Defa Okundu
2015-05-15

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır