KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS’IN ÇÖZÜM BEKLEYEN ÖNCELİKLİ SORUNLARI (1)

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KARS’IN ÇÖZÜM BEKLEYEN ÖNCELİKLİ SORUNLARI (1)

 Kars’ın Çözüm Bekleyen Öncelikli Sorunları (1)

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kars’ın Çözüm Bekleyen Öncelikli Sorunları (1)” yazısı:

Kars’ın bazı sorunları var ki  yumuk yumak ve kör düğüm olmuş durumda.. Her iktidar veya yerel yönetim bu sorunları çözüme kavuşturma  vaadi ile başa geliyor ama sadece kendi ve çevresinin ihtiyaçlarını çözerek ;sorunlarımızı çözmeden gidiyor..

Bir türlü çözülemeyen ve çözüm bekleyen ilimizin sorunlarının başında yol sorunu, su sorunu, konut

1.YOL SORUNU:

Karsımızda yıllardır çözülemeyen sorunların başında yol sorunu gelmektedir. Tarihi bir şehir olan Kars’ın yolları çukurdan ve çamurdan kurtulmuyor. Bütün şehir yolları adeta köstebek yuvasına dönmüş durumda. Neredeyse metrekareye üç beş çukur düşüyor. Bu yollar yüzünden arabalar milyonlarca lire zarara uğruyor. Şehre yağmur yağdığı zaman sokaklar ve caddeler çamur deryası ve su göletlerine dönüyor. İnsanlar evlerine gidinceye kadar çamur ve su içinde kalıyor.

Yol sorunu öyle büyük bir sorun ki neredeyse şehrin bütün mahalleleri ve caddeleri aynı durumda. Hangi mahalle veya sokağa veya caddeye çıkarsanız çıkın hep aynı manzaralar ile karşılaşıyorsunuz. Şehir adeta çukurlar şehrine dönmüş. Bazı sokaklar var ki boydan boya yarık ve çukurla dolu. Yağmur yağdığı zaman her tarafta küçük ırmaklar ve göletlere dönüşüyor.

Doğalgaz kazıları sonucu oluşan yarıklar ve çukurlar, su tesisatı için açılan veya kanalizasyon sorunu yüzünden açıldığı için oluşan çukurlar ve yarıklar, inşaat yüzünden bozulan kaldırımlar ve yollar hem yayalar için hem araba sahipleri için kâbus olmuş durumda.

Sanki yollardaki çukurlar düşmana kazılmış mevzi durumunda. Sağlam yol ve kaldırım yok gibi. İnşaatlar, doğalgaz ve tesisat yüzünden bozulan yollara Belediye de sahip çıkmadığı için iyice mahvolmuş durumda.. Artık sürücüler yollarda çukurlardan kaçmak yerine en küçük çukurlara girerek adeta çukur seçmek zorunda kalıyor. Bazen çukurlu yollara girmeyeyim diyerek km lerce yol dolanıp öyle gideceği yere varmaya çalışıyor.

Yol sorunun çözümsüzlüğünde yerel yönetim bazı imkânsızlıkları öne sürerek yol yapamamaktan şikâyet edebilir. Belki bu durum bir derecede mazur görülebilir. Ama inşaatlar, doğalgaz kazıları, su tesisat ve kanalizasyon yüzünden açılan bozulan yolları bozanlardan zarar tanzim edilerek eskisi gibi düzgün yapılabilir.

Ama maalesef profesyonel belediyecilik anlayışı olmadığı için bozulan yolların üzerine çakıl veya toprak veya bir parça asfalt dökülüyor ve üstün körü bir şekilde kapatılıyor. Bu tarz yapılan yol üç gün sonra tekrar çukura ve kazalara davetiye çıkaracak hale geliyor.

Ne gariptir ki yapılan kazalarda sürücülere bol keseden ceza kesen trafik yetkilileri yollara ve yerel yönetimlere hiçbir ceza ve sorumluluk yüklemiyor. Bütün kusurları vatandaşa çıkarılıyor. Allah aşkına bozuk yoldan kaçayım derken çukura düşmeyeyim derken gidip başka bir arabaya çarpan insanların ne suçu var.

Sayın yerel yönetim yetkilileri, bu toplum bu şehir insanı bu hayatı yolları hak etmiyor. Verdiği vergilerin karşılığın görmek istiyor. Mahrumiyetlerin çok olduğu bir memlekette daha çok mahrumiyetlere maruz kalmak istemiyor. İnsanca bir yaşam ve hayat istiyor. Seçimler öncesi vaat edilen icraatları görmek istiyor. Avrupa’nın 70 sene gerisinde kalmış köhnemiş bir yerel yönetim anlayışı istemiyor. Yol, su alt yapı için gelen paraları yerinde kullanılmasını istiyor. İzinsiz hiç kimsenin yollara bir çivi bile çakmasını istemiyor. İnşaat, kanalizasyon ve doğalgaz kazıları sonrası harabeye dönen yollar istemiyor. Sahipsiz, bakımsız ve ilgisiz mahalleler istemiyor. Her mahallede denetim yapacak yolların bozulmasına müsaade etmeyecek, yol, su, kanalizasyon, çöp sorunlarına anında çözüm getirecek ekipler, birimler ve ekipmanlar istiyor. Kaderine terk edilmiş mahalleler istemiyor. Belediyelerde işçilere güzel güzel ödenen maaşların karşılığını temizlik bakım ve hizmet olarak görmek istiyor. Kim milletin hoşnut olacağı arzu, talep ve isteklerini gerçekleştirirse Ankara Belediye Başkanı gibi üç dört dönem koltuğunu garantiler. Verdiği vaatleri yapmayanlar ise bir sonraki seçimde koltuğu devreder. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1645 Defa Okundu
2015-05-22

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır