KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİMİN ZORUNLU OKUYAMAYAN ÇOCUKLARI

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         12 YILLIK ZORUNLU EĞİTİMİN ZORUNLU OKUYAMAYAN ÇOCUKLARI

 12 Yıllık Zorunlu Eğitimin Zorunlu Okuyamayan Çocukları

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “12 Yıllık Zorunlu Eğitimin Zorunlu Okuyamayan Çocukları” yazısı:

Doğanın Rabbimiz tarafından baharda yeniden  ihya edilmesi  ve diriltilmesine şahitlik etmek, bu rahmet hikmet manzaralarını seyir etmek ve yaratılışları hakkında tefekkür etmek için bazı zaman dilimlerinde kendimi doğanın kucağına atarım.Yaylalarda suların şırıltılarını duymak,çiçeklerin yeniden renklerle  bezendiğini görmek,kuşların cıvıltısın ve öteki varlıkların baharda uyanışını müşahede etmek ve yeşilin huzur verici tonları tefekkür etmek bana manevi bir lezzet veriyor.

Şehrin, iş ortamının, hayatın stresi ve boğuculuğundan kaçıp kırlarda ,bayırlarda ve ovalarda nefes almak da ayrıca bir ihtiyaç….

Geçen hafta susuz ilçesi eski adı ağzıaçık olan aksu köyüne köyüne gittim. Aksu çayı kenarında gezerken ismi emin olan bir çoban ile tanıştım.. Porsuklu denilen köyde koyun çobanlığı yapıyormuş. Yanında yaşları ilkokul ve ortaokul çağında olan üç çocuk vardı. Kim bunlar dedim. Çocuklarım dedi. Dedim. Bu çocukların okulda olması gerekmiyor mu? Evet dedi. “Ama bir aydır buradayız. Okuldan alıp getirdim. Çünkü çocukları bırakacak kimsem yok. Ortaokulda ve lisede okuyan iki kızım için defalarca Iğdır valiliğinin ve Milli Eğitimin kapısını çaldım. Yatılıda kalsınlar diye olmadı.Yer yokmuş..

Çocuklar için yurtlara başvurdum çıkmadı. Çocuklar için eğitim yardımı için başvurdum çıkmadı. Sigortam yok. Sabit maaşım yok. Yıllardır çobanlık yapıyorum. Üzerime kırk tane koyun var diye devlet çocuklarıma eğitim yardım yapmadı. Koyunları başkasına devrettim. Bir tane inek kaldı. Dediler bir ineğin var. Yine alamadım çocuklar için eğitim yardımı’.Yani anlayacağınız çaldığım hiçbir kapı açılmadı…

Bu ızdıraplı ve dertli halini teskin için dedim: Her halde devlet sizi bir inekle veya kırk koyunla zengin sayıyor devlet. Kırk koyun her ay kırk koyun getirse veya bir inek her gün yüz kilo süt verse bir çiftçi başını dolandırır evini geçindirir. O zaman dersin ki bu insanın durumu idare eder.

Haklısın dedi çoban ama gel bunu sen devlete anlat. Ve devam etti. ‘Çocuklar için hangi kapıyı çaldım ise yatılılarda yer yok, çocuklara maaş alamazsın dediler. Yani anlayacağınız ne çocuklarım için yardım nede çocuklarıma bir yurt yatılı bulamadı devlet. Yer Yokmuş…

Ben sözün arasına girdim. İşsizinden tut zenginine kadar her kesten dört yüz çeşit vergi alan bir devlet aciz olamaz. Yer yoktur. Şu yoktur bu yoktur diyemez. Yok, ise yapacak. Birilerini zorunlu olarak okutuyor ise ve çocuklarını okutmayanlara cezalar veriyorsa bu çocukları okutmak zorundadır dedim.

Çoban şekva ederek: ‘çocuklarımın okuyup milletine devletine hayırlı insanlar olmasını istiyorum. Çocuklarım okulda çok başarılı idiler ama çobanlık için mecbur çocukları okuldan aldım ve iki ay önceden buraya geldim. Liseye giden kızımı ise yatılıya yerleştiremediğimiz için geçici olarak bir tanıdık yanına yerleştirdim bin minnet bin rica ile dedi.

Çobana hitaben: evet maalesef devlet sosyal devlet olmayı bir türlü beceremedi. Hem eğitimi 12 yıllık zorunlu yapıyor hem çocuğunu okutmayan ailelere ceza kesiyor. Hem de imkânı olmayan fakir çocuklara yatılı barınma ve eğitim fırsatı vermiyor.

Çobanı teskin etmek adına kendisine hitaben’ Maalesef bugün okula gidemeyen çoban olmaya mahkûm edilen ne kadar bölgemizde çocuk var. Nice dahi, kabiliyetli ve yetenekli çocuklar imkânsızlıklar yokluk fakirlik ve cehalet yüzünden dağlarda çoban olarak kalıyor. Dedikten sonra yinede mücadeleye devam edin tavsiyesini yaptıktan sonra iyi temennilerle oradan ayrıldık.

Evet, bu gördüğümüz manzaralar ülkemizde ve bölgemizde hiç eksik olmayan acı manzaralardır. On binlerce çocuk zorunlu 12 yıllık eğitiminin fakirlik, cehalet, yoksulluk, sömürü, ailevi sebepler ve terör yüzünden zorunlu okumayan mağdurlarıdır.  Eğitim camiasının içerisinde olan bir insan olarak devletin hiçbir alanda acziyet göstermesini kabul etmiyorum. Nice aileler çocukları okusun diye nice çocuklar okuma aşkı ile yanıp tutuştuğu halde yer barınma ve eğitim fırsatı verilmediği için zorunlu olan eğitimlerini tamamlayamıyor. Bir dahi insan olma yerine çoban, çırak, hamal, işçi veya işsiz olmak zorunda kalıyor. Çünkü o çocukların ellerinden ve kalplerinden tutulmuyor. Yer yok, yurt yok, imkan yok, ödenek yok, şu yo, k bu yok, acziyeti karşısında harcanıp, ufalanıp, unutulup gidiliyorlar.

Bir toplumun geleceğini, istikbalini ve istiklalini ilgilendiren eğitim sorunu kökünden kalıcı çözümler getirilmesi gerekir. Her köyde birleştirilmiş on kişilik sınıflar yerine on tane köy ortasına yapılmış kompleks eğitim yuvaları kurulması gerek. Taşımalı zulmü yerine huzurlu yatılılar ve yurtlar olması gerek. Her kese eğitimde eşit fırsatlar verilmesi gerek. Bütçenin en büyük payının eğitime ayrılması gerek. Makam saltanatlarına, israfa, ayrılan paralar neredeyse eğitime ayrılan paralara denk geliyor. Bu ülkede toplu ve bütüncül bir eğitim inkılâbı, hareketi ve reformu elzemdir.

Rica ederim. Birileri çıkıp eğitimde şunu yaptık bunu yaptık demesin. Bol keseden eğitim edebiyatı yapmanın âlemi yok. Eğitim altın çağını yaşasa idi hapishaneler ağzına kadar dolu olur muydu. Suçlar saniyelere kadar düşer miydi? Terör, anarşi, cinayetler ve suçlar altın çağını yaşar mıydı..

Tamam, bu olumsuz durumun sosyolojik, ekonomik ve siyasi sonuçları var. Ama en önemlisi demek eğitim sorunu. Sahtekâr yalancı siyasiler, sahtekâr tüccarlar, sapıklar, hırsızlar, katiller ve caniler ve teröristler hepsi eğitimin eleğinden geçti. Demek eğitime gerekli önem ve ehemmiyet verilmiyor ki yolunda gitmeyen bir şeyler var ki toplum bu hale geldi.. Demek eğitimde eksik bir şeyler var. Demek eğitim kör topal bir hale gelmiş. Kör ve topal ve sağır bir eğitim ile de toplum ve ülke kurtulmaz. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 12458 Defa Okundu
2015-05-26

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır