KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GIYBET ETMEYİN DUA EDİN

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         GIYBET ETMEYİN DUA EDİN

 Gıybet Etmeyin Dua Edin

Kafkas Haber Ajansı Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Gıybet Etmeyin Dua Edin” yazısı:

Gıybet; Hakkında konuştuğunuz insanın yanınızda olduğu zaman söyleyeceğiniz sözlerden rahatsızlık duymasıdır. Hatta hakkında konuştuğunuz o kişide söylediğiniz hasletler olsa bile ve o dahi kendisinde olan o hasletin farkında olsa bile yinede söylenen sözler gıybet olur.. Bir insanı önünde veya yanında iken övmeyi bile hoş görmeyen dinimiz o insanın arkasından onun iyiliği için bile olsa eleştirmeyi uygun görmemiştir. Hatta gıybetin kötülüğünü göstermek için ve ne kadar çirkin ve zelil bir silah olduğunu göstermek için “Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun” denilerek kardeşinin gıybetini yapmayı Kuran ölü eti yemeğe benzetmiştir. Ölünün ölüsünden bile korkan ve ölünün rüyasında halini bile görmekten çekinen bir insanın ölünün etini yemiş gibi olması daha kötü ve korkunçtur.

Ey iman edenler! Zannın birçoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerini arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah’tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir. Hucurat/ 12 ayeti kerimesi insanları ihtar ediyor ve diyor ki,Eğer bulunduğumuz bir ortamda hakkında ileri veya geri konuştuğunuz ve çekiştirdiğiniz kişi orada hazır olsaydı ve hakkında konuşulun şeyleri duysaydı ve onlardan rahatsızlık duyacağı gibi o gıybet ortamında bulunmak dahi gıybeti dinleyene zarar getirecekti. Bir leşin etrafında toplanıp o leşten yiyenlerin hali gibi bir halet olacak. Orada hazır bulunanlar çekiştirdiği kardeşinin etini manen yiyecekti.

Gıybetin ameli mahvettiğini haber veren şu hadisi şerif Müslümanları uyarıyor ve diyor ki: “Nasıl ki ateş odunu yer bitirir. Gıybet dahi insanın amelini ateşin odunu yediği gibi yer bitirir. Eğer amelinizin tükenmesini ve heba olmasını istemiyorsanız gıybetten kaçının. Eğer bulunulan ortamda gıybete müdahale edilmezse gıybete ortak olunacağı gibi gıybet edenlere o insan hakkında hak vermek dahi gıybet olacaktır. Gıybet edilen ortamlarda bulunulmayacak, o gıybet ortam terk edilecek. Gıybet edenlerin gıybetine katılarak veya susarak ortak olunmayacaktır.

Gıybetin çirkinliğine dikkat çeken Risale-i Nurlarda Bediüzzaman Hazretleri; gıybetin zelil ve aşağıların silahı olduğunu söyler. Ve Müslümanların böyle aşağılık bir silaha tenezzül etmeyeceğini belirtir. Mümin müminin kardeşi olması hasebiyle onun fenalığını görse ve muzdarip olduğu kötü huylarına rastlasa o hasletlerinin ıslahı için ona dua etmelidir. Birileri yanında o Müslüman”ın fenalığını yada kötülüğünü açsa ve çekiştirmeye başlasa onun kötü ve zelil silahı ile silahlanmak yerine dua silahını kullanmalı ve çekiştirdiği insan gıybetine ortak olup onun etini çekiştirerek ve dişleriyle kopararak yemek yerine;Allah onu kahretsin, Allah ona zulüm etsin ,Allah canını alsın demek yerine Allah iyi etsin, Allah ıslah etsin, Allah hayır versin, Allah ona rahmet etsin, Allah utandırmasın ve hidayet versin diyerek hüsnü niyet ve güzel akibeti için dua etmelidir. Hayırlı akibeti için  dua etmelidir. Gıybet edenin gıybetine dua ile karşılık verildiği zaman gıybet eden dahi susmak zorunda kalır.

Müslüman, kusurlu ve günahkar veya hatalı kardeşinin gıybetini ederek eline geçecek tek şey suizan, günah, itham ve iftiradır. Amel ve sevap sermayesini tüketip gıybet ettiği insanın hakkına geçerek sevabını tüketmekten başka yapacağı bir şey yoktur. Gıybet etmek yerine Müslüman kardeşine dua etse belki duası neticesi o insandaki kötü hasletleri Allah duasının hürmetine temizleyip ıslah edecek. Dua eden hem ibadeti sevabını alacak hem de  duasıyla hayra iyiliğe vesile olacaktır.

Müslüman toplumumuzda cehaletten, boşboğazlıktan, seviyesizlikten ve ahlaksızlıktan ve kibirden dolayı gıybet akıl almaz boyutlara ulaştığı için gıybet herkesin sarıldığı ve kullandığı bir silah hükmüne geçmiştir. Her yerde gıybet sofraları kuruluyor insanlar oraya üşüşüyorlar. Kimisi devlet başkanını, kimisi amirini, kimisi arkadaşını, kimisi halkı, kimisi, eşini, kimisi sanatçısının gıybetini yapıyor. Televizyonlarda ve gazetelerde ise toplu gıybetler yapılıyor. Toplumu bu hasletten vazgeçirip gıybet yerine dua eden toplum haline getirmemiz gerekir. İslamiyetin men ettiği bu hasleti toplumdan kazıyıp atmamız gerekir. “Gıybet etme dua et” sloganlarını her kesime benimsetip onların amellerini ve dillerini korumamız gerekir. Boş çekiştirme ve gıybetin hakkında konuştuğumuz kişilere ve kurumlara hiçbir faydası olmadığı gibi bizlere ise manevi olarak zararları olduğunu kuran ve hadislerle ve alimlerin beyanları ile telkin etmemiz gerekir. Şunu unutmamak gerekir ki, büyük adamlar küçük olayları ve kişileri konuşmazlar. Küçük adamlar küçük olayları ve kişileri konuşurlar.. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3654 Defa Okundu
2015-06-05

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır