KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇÖZÜM SÜRECİ KİMİN ZAFERİ.!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÇÖZÜM SÜRECİ KİMİN ZAFERİ.!

 Çözüm Süreci Kimin Zaferi.!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Çözüm Süreci Kimin Zaferi.! “ yazısı:

AKP, iyisiyle kötüsüyle hayrı ve şerriyle değerlendirildiği zaman hayrı şerrine kötülüğü iyiliğine racih olan bir partidir.. Her yönüyle tasvip edilmezse de tercih edilendir. Milli ve manevi değerleriyle mutabık bir yapıdadır. Bu memlekete yaptığı sessiz devrimle çok şeyler kattı. On iki senede milli gelirin artması, insanların refah seviyelerinin yükselmesi, sağlık, ulaşım ve öteki alanlarda yapılan büyük açılımlar ile ülke adeta şantiyeye döndü. Kars gibi küçücük bir şehirde bile yirmi otuz bin araba var. 10 sene içinde ev veya araba sahibi olanların sayısı küçümsenmeyecek kadar arttı. Yüksek enflasyon ve faizler toplumun belini kırıyordu. İMF kapılarında üç kuruş için yalvardığımız günleri unutmadık.

Yaptıkları iyi şeyleri yanında yapılmayan çok reformlar ve icraatlar de var. 12 yıllık iktidar süresince, İşçi, asgari ücretli ve emekliler ihmal edildi. Milli geliri eşit dağıtılmadı. Sosyal adaleti her alanda tesis edemedi. Ahlaki değerleri mahveden kötülükler içinde çok bir şey yapılmadı. Faizler düşse de faiz lobileri halkı sömürmeye devam etti. Genelevleri işlemeye, zina suç olmamaya devam etti. Halktan her kesimin beklentilerini hakkıyla kavranıp gerçekleştirilemedi. Bunlara rağmen AKP yine de kötünün EN iyisi bir partiydi.

AKP iktidarı döneminde birçok açılımlar yaptı. Ekonomik açılımlar, uluslararası açılımlar ve teknolojik açılımlar, tarımsal açılımlar, sosyal güvence açılımı, üniversite sağlık açılımları vb. gibi açılımlar yararlı açılımlardır. Lakin Kürt sorunu açılımı gerekli ve zaruri bir uzlaşmaydı. Lakin yanlış muhataplar, uygulamalar ve hesaplar yüzünden açılım ve çözüm sürecini kendi lehine çevirdi. Adı konulmayan ve içeriği bir türlü ahlak açıklanmayan çözüm süreci iki tarafın kavgası gölgesinde yürütüldü. Muhatap olarak alınan Öcalan ve HDP adeta farkında olmadan kahramanlaştırıldı. AKP ye oy veren dindar Kürtler yavaş yavaş çözüm sürecinin kahraman olarak gördükleri sosyalist ve marksist fikirli ve düşünce ekseninde giden HDP’  ye yanaşarak eksen kayması yaşadı.

PKK nin ve HDP nin çözüm süreci ve açılımı her yerde kendi zaferi olarak lanse etmesi ve hükümetin bu söylemlere göz yumması yüzünden PKK, doğu ve güneydoğu illerinde özerk paralel mahkemeler kurdu, açılım ve çözüm sürecinin sonuçlarının kendi mücadele ve gayretleri ve dağdakilerin bedel ödemesi ile olduğunu Kürt milletine enjekte etti. Silahlı mücadele olmasaydı bu kazanımlar olmazdı diyerek PKK sayesinde açılım ve çözüm sürecinin oluştuğunu köy köy kapı anlatarak, kâh tehdit ve korku ile seçimleri kendi lehine çevirdi. Bu söylemlere ses çıkarmayan AKP kendi eliyle şehirleri PKK partisine peşkeş çekmiş oldu.

Terörün önünü kesmek ve bölge halkını terörün kucağına düşmekten kurtarmak için AKP Doğu ve Güneydoğuyu adeta şantiyeye çevirdi. Depremde yıkılan bazı şehirleri yeniden kurdu. Doğu ve güneydoğu şehirlerine havaalanları, köprüler, yollar ve hastaneler kurarak insancıl bir yaşamın önünü açtı. Köylüsüne, dul ve yetimine ve fakirine el uzatarak, Kürtlere hayal bile edemeyecekleri kadar hak ve özgürlükler getirdi. Bütün bu çabalar ve gayretlere rağmen dindar Kürt kesimi eksen kayması yaşayarak ve ahde vefasızlık göstererek oylarını PKK uzantısı bir partiye vermeyi tercih etti.

Bölgede HDP nın kazanmasında AKP nin yanlış adayları ve politikaları, açılımla PKK ve HDP’ nin şımartılması ve başıboş bırakılması ile bölgede kendi sistemlerini kurması, bölge halkının PKK ve partinin zorbalıkları, baskısı ve tehditleri altında olmasının etkisi, Demirtaş’ın dini söylemler ve üslup ile dindar Kürtleri avlamasının etkisi vardır. Ama çözüm sürecinin kimin zaferi olduğu bu seçimle ortaya çıkmış oldu.

Ak partinin seçimlerde kullandığı slogan ‘Ak parti yapar onlar konuşur sloganı Ak parti yapar PKK veya HDP kazanır şekline döndü. AKP iktidarı, hizmet ettiği ve insancıl bir yaşam sağladığı ve yatırımlara gark ettiği doğu ve güneydoğu bölgelerini kaybetti.Doğu ve güneydoğuda yapılan yatırımların önünü kesmek için iş makinelerini yakan PKK ve çözüm sürecine katkı yerine köstek olan PKK uzantısı HDP seçimin kaymağını yedi.. Çözüm süreci hükümet aleyhine HDP lehine dönerek onların zaferi ile sonuçlandı. Başka kesimlere kulak tıkayarak, sivil toplum örgütlerinin katılımı ile ve çoklu bir fikir ve eylem birliği olmadan yürütülen çözüm süreci ve açılımı AKP’nin hezimeti oldu. Bu olumsuz görünen sonuçlarda bizlerin bilmediği hayır ve hikmetler mutlaka vardır. AKP iktidarının alacağı dersler vardır. Allah şerleri hayır eyler diyelim. Çözüm süreci böyle devam etse idi belki daha feci sonuçlar meydana gelecekti. Bu şekilde önü kesilmiş oldu. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 2128 Defa Okundu
2015-06-12

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır