KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

MEZUNİYET TÖRENLERİ REZALET TÖRENLERİNE DÖNMESİN

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         MEZUNİYET TÖRENLERİ REZALET TÖRENLERİNE DÖNMESİN

 Mezuniyet Törenleri Rezalet Törenlerine Dönmesin

Kafkas haber Ajansı Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Mezuniyet Törenleri Rezalet Törenlerine Dönmesin” yazısı:

Mezuniyet törenleri son yıllarda ülkemizde ve ilimizde giderek yaygınlaşan kökeni eskilere dayanan bir adet.. Dört senelik yorucu ve zahmetli okul süreci sonunda okulunu bitiren gençler dört yılın acısını unutmak sevincini paylaşmak adına mezuniyet törenleri yapıyor.

Batıdan bize geçen bu kutlamalar aslında batıya yine bizden geçmiş. İslami okullar olan medreselerde ve tekkelerde yüz yıllardır zaten cüppe giyme veya icazet törenleri icra ediliyordu. Bize Avrupa’dan geçen bu mezuniyet törenleri Avrupa ya da aslında İspanya da kurulan Endülüs Emevi İslam devletinden geçmiştir. Bizde sarık takma ve cübbe giyme törenleri olarak icra edilirken Avrupa da kep takma ve program sonunda kepleri havaya atma şeklinde icra ediliyor..

Mezuniyet törenlerinin şekil ve usul olarak olarak benzerlikleri olsa da ruh ve mana olarak çok farkları var. Eskiden bizde yapılan icazet ve cüppe giyme törenleri islami, ahlaki, dini ve ilmi bir seviyede belli ahlaki değerler gözetilerek yapılır, öğrencilere edep vakar izzet ve haya içerisinde hocalarının karşısında edep ile diz çöker veya otururdu..

Bu icazet veya mezuniyet törenlerinde hatim ve mevlidi şerifler okunur, ilahiler söylenir veya ilmi münazaralar şeklinde ilimlerin ispatı yapılırdı. Bu törenlerde belli ilim ahlaki edebi ve dini mertebeleri kat edenler talebelere diplomaya benzer belgeler verilip, talebelere ilim kisvesini gösteren cübbeler giydirilerek onur edilirdi. Bu törenler okulunu bitiren talebelerin hem ahlaki hem dini ve ilmi noktada yetişip milletine vatanına topluma ve dine faydalı bir breye olması hem de öğrencinin motive olarak hayata ve geleceği güvenle bakması esas alınırdı.

Geçmişten geleceği uzanan mezuniyet törenleri şimdi yaygınlaşarak liselerde ve üniversitelerde de yapılıyor. Ama bu törenler İslami, ahlaki, dini bir tarz ve usulde değil körü körüne taklit ettiğimiz, özendiğimiz, benliğimizi feda ettiğimiz Avrupa yaşam tarzına ve inancına göre yapılıyor.

Tabi böyle olunca haliyle edep, ahlak, hayâ ve ahlaki değerler ölçüsünde yapılmıyor. Mezuniyet törenleri rezalet törenlerine dönmüş. Bütün hayâ perdelerinin parçalandığı, günah ve haram sınırlarının çiğnenip umumi isyan dalgalarının yayıldığı, sabahlara kadar alkolün tüketildiği, sabahlara kadar fuhşun icra edildiği, sabahlara kadar çağdaş tımarhaneler olan barlarda diskolarda eğlenildiği bir hale dönmüş durumda…

Mezuniyet törenleri ruh ve manasını yitirince ister istemez rezalet ve ahlaksızlığa inkılap ediyor. Amacından sapıyor. Adeta isyan ve günah hareketine dönüyor. Manevi güzelliğini kaybediyor. Allah yokmuş ve sanki kuralları kimsenin umrunda değilmiş gibi hareket ediliyor. Ömürde bir kere yapıyoruz mantığına sığınılarak ilahi kurallar çiğneniyor.

Bu tarz kutlamaları ömrümüzde bir kere yapıyoruz diyenler sözlerinde haklı bile olsalar kutlamaların yapılış şekli itibariyle haklılık tarafları olamaz. Eğer Müslüman ise ve Allaha iman etmiş isen onun koyduğu ahlaki değerler ve kurallar çerçevesinde yapmak zorundayız.

Evet, ömrümüzde bir kere yaptığımız çok şeyler vardır. Askerde yemin törenleri çocuklara sünnet evlilik mezuniyet vs. vs. ama bu yaptığımız güzel anlamlı ve önemli günleri helal dairesinde edep hayat ahlak sınırları içerisinde temiz nezih ve günaha ve harama bulaştırmadan isyana düşmeden de yapabiliriz. Helal dairesindeki geniş hayat bizim keyfimize kafi gelirken rezilliğe ve harama ve günaha girmeye gerek yoktur. Mezuniyet töreni ömürde bir kere yapılıyor diyerek isyan ve haram bir ortam tesis edip, alkol alarak, fuhuş icra ederek, hayâsızca açılıp saçılarak kutlamaya gerek yoktur. Eskiden olduğu gibi ahlaki değerler içerisinde, nezih ve temiz bir ortamda, salavatlar, kuranlar ilahiler, marşlar, ilmi münazaralar eşliğinde talebeler mezun edilip törenler icra edilebilir. Çağdaşlık veya ömürde bir kez yapıyoruz diyerek haramı helal, itaati isyan, hayrı şer, güzeli çirkin yapmaya gerek yoktur. Mezun talebelerin başlarına kep omuzlarına cüppe koyarken, ahlaki değerler ölçeğinde tören icra edip, gönüllerine akıllarına kalplerine ve düşüncelerine edep, ahlak, hayâ, vakar ve güzel ahlak koyarak gönderelim. Bu tarz mezuniyet törenleri daha hayırlı olur. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3882 Defa Okundu
2015-06-15

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır