KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

RAMAZAN GELMİŞ..!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         RAMAZAN GELMİŞ..!

 Ramazan Gelmiş..!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın “Ramazan Gelmiş..!” yazısı:

Rahmet ve mağfiret ayı olan Ramazana bizleri ulaştıran Allah’a hadsiz şükürler olsun. Ramazan ayının rahmetinden istifade eden bir Müslüman seksen senelik bir ibadet sevabı kazanabileceği gibi af ve mağfirete de mazhar olabilir.

Ramazan ayına rahmet ayı denilmesinin bir sebebi de Ramazan ayı gelince insanlarda manevi bir atmosfer halinin oluştuğu, feyiz ve bereketin arttığı ve suçların azaldığı bilinen bir gerçek.

Üç aylar gelince Peygamberimiz ‘Allah’ım Recep ve Şaban’ı bize mübarek kıl bizi Ramazan’a ulaştır’ diyerek dua ederlermiş. Bu hadis ramazanın Allah katında ne kadar değerli olduğunu gösteriyor.

Bu rahmet, mağfiret ve hikmet ayından ve sağanağından iliklerine kadar istifade edip ve bu ayda ruhunu aklını hasselerini ve latifelerini manevi olarak doyuranlar olduğu gibi bu rahmet ayının feyzinden ve sevabından mahrum olanların sayısı da küçümsenmeyecek kadar azdır.

Allah’ın nimetlerine gark olan insan bu nimetlerin karşılığında kendisinden şükür ibadet ve kulluk beklenirken maalesef nefis ve şeytanından aldığı ders gereği şükür ibadet ve kulluk yerine isyan gaflet ve küfrü tercih ediyor.

Bazı şehirlerde Ramazan ayı geldiği zaman bu ayın coşkusu ve rahmeti ve güzellikleri açık bir şekilde hissedilip yaşanıyor. Ramazan iftar çadırları, teravihlerde dolan camiler, türbe ziyaretleri, gündüzleri kapanan dükkânlar, sokaklar ve caddelerde ağzı bağlı insanlar, camilere asılan mahyalar, Hacivat ve karagöz tiyatroları, ortaoyun gösterileri vb. gibi ramazanı hatırlatan ve ramazanın manasını yaşatan manzaralar ile dolup taşıyor.

Maalesef Kars gibi bir şehirde bu manevi atmosferi ve havayı yaşamıyoruz. Ramazan çok şey ifade etmiyor. Ramazana gereken saygı gösterilmiyor. Şekil olarak oruç hesabına aç kalmak varsa da mana ve ruh cihetiyle çok bir şey etmeyen bir ramazan görüntüsü var. İster inançlı olsun ister inançsız sokaklar saygısızca sigara içen insanlarla dolu. Lokantalar ağzına kadar dolu ve açık. Alkol tüketimi tam hız devam ediyor. Gençler tam gaz flörte ve zinaya ulu orta devam ediyor. Camilerde mahyalar yok. Teravihler boş ama kafeteryalar ağzına kadar dolu. Kahveler sahura kadar taş çevirenlerle dolu. Dillerde küfür ve gıybet ziyadeleşmiş. Hafta sonu izne çıkan askerlerin ağızlarında sigaralar ve ellerinde gazozlar var. Sahabelerin bir hurma ile oruç tutup kızgın çöllerde savaşarak şehit olmalarını anlıyoruz da oruç ayında ulu orta orucunu yiyen askerlerin ölünce nasıl şehit olacaklarını anlamıyorum.

Kars ta Ramazanın manevi havası ve atmosferi küçücük da olsa Harakani Kulliyesindeki iftar çadırında kendisini hissettiriyor. Ama genel itibariyle Kars ta rahmet ve mağfiretin esintisi ve orucun görsel etkileri yok. İstanbul’ un dolu dolu yaşanan ve iliklere kadar işlenen ramazan günlerini görenler Kars ta Ramazanı hüzünlü geçirir

Kars ta Ramazan ayında imkânım olsa evden hiç çıkmak istemiyorum. Ya da Ramazana yakışmayan ve inançla alay eden ve sanki Kars ta hiç ramazan yokmuş gibi her türlü çirkinliği irtikap eden insanların hayasız yüzlerine görmemek için işe gidiş gelişlerde kör numarası yapmak istiyorum. Ramazanın rahmetini mağfiretini asude iklimine girmekten alıkoyan veya yolunu kapatan saygısızları, ahlaksızları, fasıkları görüp onlara gadap ve hiddet etmektense kör gibi hareket etmek daha hayırlı olsa gerek.

Hadiste vardır ki’ Ramazan ayı gelince bütün şeytanlar zincire vurulur. Ramazanda bütün şeytanlar zincirlere vuruluyorsa şehrimizde bu kadar şeytanlık günah haram isyan dalalet ve kötülüğü kim işliyor. Demek ki cinni şeytanlar giderken yerlerine vekaleten insi şeytanları bırakmışlar ki isyan, günah, haram, zina, gaflet ve ramazan dinlemeden bütün hızıyla devam ediyor. Demek şeytanlaşmış insanlar için ramazanın gelmesi çok önemli olmadığı gibi umurlarında dahi değil. Allah bizleri insi ve cinni şeytanların şerrinden Ramazanda korusun.Amin.

Ramazan orucu islamın beş şartından birisidir. Ramazan orucu bir aylık bir süreciyle fiziki, ruhi, bedeni ve nefsi bir temizlik ve arınmanın da adıdır. Ramazan orucu kulun şahsına bakan hikmetleri yanında topluma da bakan binlerce hikmeti vardır.

Ramazan orucu nimetlerin asıl sahibinin Allah olduğunu göstermenin de adıdır. Kul elini nimete uzatamayıp aç kaldığı zaman anlar ki bu nimetler benim değil. Rabbimin izni olmadan ve ye demeden yiyemiyorum. Ramazan orucunu tutan rabbine itaatini, şükrünü ve sadakatini gösterir. Bir aylık oruç ile nefsinin başıboş ve keyfe maşe hareketinin önünü keserek onu açlık ile kontrol altına alır. Bu oruç ile insan fabrika hükmünde olan bedenini dinlenmeye alır. Ramazan orucunda dilini bağlayarak açlığın ne olduğunu his eder ve kalbinde fakirlere karşı bir merhamet ve şefkat hissi uyanır. Ramazan orucu aslında bir empati yapmaktır. Bu empati aç insanların hallerini anlatan en güzel bir eylemdir.

Ramazan orucunun hakikat ve hikmetlerinin yanında Allah katında makbuliyetini artıran bazı etkenleri vardır. Mesela şatafatlı ve ihtişamlı sofralar ağzına kadar dolan mideler ramazan orucunun manasını öldürür. Fakirin olmadığı sofralar orucunu sevabını götürür. Ramazanda göze kulağa, akla, fikre, kulağa ve diğer azalara tutturulmayan oruç, orucun manasını götürür.

Dilin gıybet ve küfür ile iştigal ettirildiği, kulağın haram müzikler ve boş lakırtılar ile oyalandığı, aklın ve hayalin çirkin ve bozuk düşünceler ardında koşturulduğu bedenin tesettürsüzlük ve hayâsızlık ile teşhir edildiği oruç oruç değil semeresiz ve faydası meçhul bir eylemdir.

Din hayalin gözün kulağın oruca tabi olmadığı bir bedenin orucu boşuna aç kalmak olur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1689 Defa Okundu
2015-06-18

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır