KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

TÜKETİCİ MAĞDURİYETLERİNE KİM DUR DİYECEK?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         TÜKETİCİ MAĞDURİYETLERİNE KİM DUR DİYECEK?

 Tüketici mağduriyetlerine kim dur diyecek?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Tüketici mağduriyetlerine kim dur diyecek?” yazısı:

Hani bir kuyuya düşersiniz veya bir yerde mahsur kalırsınız ve imdat istediğiniz halde sesinizi kimseler duymaz. Duysa da yardım etmez. Şimdi Türkiye de tüketici olarak içine düştüğümüz mağduriyet hali de aynen böyledir.

Türkiye de tüketici olmak demek mağduriyet demektir. Türkiye de tüketici olmak demek soyulmak demektir. Türkiye de tüketici olmak demek hakkını arayacak bir melce muhatap bulamamak demektir. Türkiye de tüketici olmak demek ağlayanın yok demektir. Türkiye de tüketiciysen hakkını arayamazsın çünkü ya mahkemeler senelerce sürer ya da satıcı ve üretici bürokratik hile ve yordamlarla hırsızlık ve soygun alt yapısını kanunen hazırlayıp öyle tezgâhını KURDUĞU İÇİN YİNE MAĞDUR SİZ OLURSUNUZ.

Türkiye de medya, ticari kuruluş, mağazalar ve internet yoluyla yapılan alışverişlerde soyulmayan aldatılmayan söğüşlenmeyen kandırılmayan insan yoktur desek abartılı ve mübalağa olmaz. Çünkü kanuni alt yapıdaki boşluklar, toplumdaki ahlaksız ticari anlayış, hırs, bencillik ve devletin halkına sahip çıkmaması vb. gibi sebepler yüzünden her kes mutlaka bir şekilde tüketici mağdurudur.

Üretici hile, aldatma, kandırma yoluyla tüketiciden alacağı bedeli avukat yoluyla öyle çabuk ve kolay alıyor ki şaşarsınız. Yeri geliyor sürüm sürüm süründürüyor. İcralarda mahvediyor. Yeri geliyor evini yuvasını yıkıp intiharın eşiğine kadar götürüyor. Alacağı parayı almakla kalmıyor faiziyle de ocaklar yıkıyor. Bütün kanunlar ve hükümler maalesef satıcı lehine işlediği için adeta tüketiciyi soyup soğana çeviriyorlar.

Durum tüketiciye geldiği zaman değişiyor. Tüketici hangi kapıyı çalıyorsa hakkını alamıyor. Mahkemelere verse yıllar sürüyor. Satıcı yüzde yüz haksız iken kendisini haklı gösterecek kanunlardaki boşlukları kullanarak tüketiciyi haksız duruma düşürüp tüketiciye para veya tazminat ödemekten sıyırıyor. Ağlayan sızlayan mağdur olan yine tüketici oluyor.

Tüketici olarak mağdur edildiğimiz hususlar çoktur. Yüksek faizler, haksız icralar, gecikme faizleri, kusurlu malı değiştirmeme, hileli ve bozuk mal satma, bozuk malı iade almama, bozuk ve sahte mal satma, borcun birden bine çıkması bunlardan bir kaçı..

Bu ülkede tüketici olup ta mağdur edilmeyen yoktur desek yalan olmaz. Tüketici olarak kendimizde defalarca bu mağduriyetleri yaşadık. Bozuk yollar yüzünden binlerce liralık masrafımızı tahsil edecek bir belediye kapısı bulamadık. Bilmediğimiz bir şehirde yanlış park cezası yedik. Seksen lira para bir senede 40 lira zam yedi. Ünlü marka diyerek ürün aldık. Yanlış ürün geldi. Geri gönderdik. Bir daha geri gelmedi. Tablet aldık tabletler bozuk çıktı geri gönderip yaptıramadık. Tablet aldık kargoda kırıldı zararı tanzim edecek muhatap bulamadık. Kimse kusuru üstüne almadı. Mal satın aldık yanlış ürün geldi geri gönderdik parası kartımıza iade edilmedi. Bunlar gibi daha sayılmayacak mağduriyetler yaşadık.

Tüketicilerin yaşadığı mağduriyetleri binler değil milyonlarca olmuş durumda. Televizyondan aldığı ürünün içinden telefon yerine salata çıkan mı dersiniz. Aldığı bal sahte çıkan mı dersiniz. Aldığı telefon sahte olan, ünlü markalar yüzünden mağdur olan, gsm şirketleri eliyle soyulan, çeşitli faizler ile soyulan, harç vergi diyerek soyulan mı dersiniz had ve hesaba gelmeyecek kadar hırsızlık, soygun, talan, sömürü, gasp ve söğüş ile toplum adeta cebi boşaltılıyor.

Ticari hırs ve ahlaksızlık ve haksız kazanç yüzünden Türkiye de tüketiciler mağdur durumda. Her kes maalesef lanet olsun diyerek hakkından vazgeçiyor ve kazağı yemeye razı oluyor. Trilyonlarca para tüketicinin cebinden çıkarak satıcıların ve devletin cebine giriyor. Tüketiciyi koruyacak kanunlar ve tüzükler veya tedbirler alınmaya çalışsa da yetmiyor. Ve devlet dahi insanları mağdur ediyor. Bir kuruşluk borçlar enflasyon üzerinde korkunç gecikme faizleri ile ödenmeyecek hale geliyor. Haksız kazançlar ile icralar ile evler yuvalar yıkılıyor. Borç yüzünden intihar eden insanların sayısı küçümsenmeyecek kadar çoğalması hep tüketicilerin mağduriyetini gösteriyor.

Bu ülkede vergi ödeyen neredeyse aldığı nefese bile vergi istenecek bu milletin soyulmasına birilerinin dur demesi gerekir. Halkın cebine göz dikenlerin gözlerinin oyulması, ceplere uzanan ellerin kırılması gerekir.

Eğer ticari anlayış ahlaksızca ve helal haram gözetmeden bir kazanç peşinde koşuyorsa bu zihniyete ve kesimlere karşı sivil toplum kuruluşların ve devletin en ağır müeyyideleri ve yaptırımları uygulaması gerekir. Kusurlu mal üretenlere, halkı soyanlara, aldatanlar, kandıranlara, haksız kazanç elde edenlere, yüksek faiz ile halkı soyanlara, gecikme faizi diyerek insanları söğüşleyenlere karşı en ağır cezalar ve uygulamaların kanunlar çerçevesinde konulması elzemdir. Unutmayalım ki küfür kıyamete kadar devam etse de zulüm etmez. Zulme rıza gösterip halkını ezdiren yönetici ve idarecilerinde zulme taraftar olmaktan dolayı vereceği ağır bir hesap olacaktır. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1172 Defa Okundu
2015-06-22

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır