KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇIPLAK VEYA ÖRTÜSÜZ GEZMEK ORUCA ZARAR VERİR Mİ…?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÇIPLAK VEYA ÖRTÜSÜZ GEZMEK ORUCA ZARAR VERİR Mİ…?

 Çıplak Veya Örtüsüz Gezmek Oruca Zarar Verir mi…?

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Çıplak Veya Örtüsüz Gezmek Oruca Zarar Verir mi…?” yazısı:

SUAL: Örtüsüz yani açık saçık gezmek oruca zarar verir mi. Açık gezenlerin orucu kabul olur mu?

Cevap: Geçmiş ümmetlere farz kılınan oruç bu ümmete de farz kılınmıştır. Farz kılınan orucun hem maddi hem de manevi şartları vardır. Bu şartların bir kısmı farz, öteki kısmı vacip, sünnet, mekruh şeklinde tezahür eder. Mesela orucun kemalatını artırmada niyet edilmesi, elini dilini gözünü kulağını haramdan sakındırılması ve bütün azalara oruç tutturulması önemlidir. Oruç eğer sadece aç kalmak olsa idi o zaman ahıra bağlanmış ve akşama kadar aç bırakılmış bir hayvan dahi oruç tutmuş olurdu. Oruç sadece mideyi aç bırakmak akşama kadar bir şey yememek değildir. Oruç maddi ve manevi perhiz, günahtan sakınma, ibadetler olan namazı vaktinde kılma, bayan ise haya perdesi olan örtüsüne dikkat etmek ile olur. Örtüsüzlük belası başına bela edilen Müslüman bayanların oruçları Allah katında kabul olabilir. Ama Tesettür emrini yerine getirmeyip çiğneyerek günaha girme noktasında ise asi olmuş olurlar. Kendisi oruçlu olan bir bayanın giyimi ile hal hareket tavır ve davranışları ile bulunduğu topluluklarda ve çevresinde edep, haya, vakar, iffet ve namus kriterlerine riayet etmesi de gerekir. Yani Allah’ın emirlerine göre hareket etmesi gerekir. Gözün zinası bakmaktır. Elin zinası tutmaktır. ‘Mümin erkeklere söyle gözlerini harama bakmaktan sakınsınlar ırzlarını korusunlar’ ayetlerinde erkeğin muhatabı kadındır. Ve erkeklerden kadınlara bakmamaları nazar etmemeleri istenmektedir. Erkeklerin bunu yapması için de kadının giyimiyle ve hareketleri ile erkeği kendisine şehvetle baktırmaması gerekir. Yani kadının Ramazan ayında kendisine giyimine çeki düzen vermesi gerekir ki erkeklerin gönülleri süfli şehevi arzulara kaymadan manevi ibadet ve orucun tadını alsınlar.

Açıklık ve saçıklığın ziyadeleşip Ramazanın hürmetine azalmadığı bu zamanda zavallı bir Müslüman erkek gözüne ve gönlüne nasıl oruç tutturacak. Kendisini açık açık teşhir eden çıplak ve örtüsüz bayanların karşısında gözünü nasıl muhafaza edecektir. Muhafaza edemediği zaman orucunun makbuliyeti gedeceği gibi bu duruma fitneye ve harama vesile olan kadınları dahi günahkâr edecek. Tuttukları oruçlar dahi o giyim kuşam halleri yüzünden makbuliyetini yitirecektir.

Oruç tutulan zamanın sıcaklık, kuraklık, ağır iş ortam ve açlık gibi olumsuzlukları ile mücadele eden bir erkeğin birde örtüsüz kadınlar yüzünden sıkıntı çekmesi imtihanı ve orucu zorlaştırır. Akşama kadar çıplak bayanlara gayri ihtiyari olarak nazar edip gözünü haramla doldurup haram yemiş olur. Açlık ve sıcaklık yetmezmiş gibi birde kadının süfli ve hayvani duyguları uyandıran giyimi yüzünden o erkeklerin kazanacağı günahlar bir düşünülsün.

Kendisine Müslüman diyen her bayanın Allah’ın emri olan tesettüre girmesi farzdır. Namahremin kalbini, aklını, fikrini ve gönlünü bozduğu ve ifsat ettiği için zaten büyük vebale giren bayanların hiç olmazsa Ramazanda kendilerine çeki düzen vererek edepli, hayalı, iffetli ve mesture bir tarz takınıp ona göre hareket etmesi gerekir.

Haya ve edep ölçülerine riayet etmeden mahrem yerlerini vaaz ve teşhir ederek Ramazan da erkeklerin süfli ve adi hislerini ve arzularını galeyana getirip onların akıl, kalp, fikir ve düşüncelerini bozup, gözlerine ve gönüllerine zina yaptıran bayanlar oruç tutsalar bile oruçlarının makbuliyeti tartışılır. Böyle bir eylem giyim ve hareket tarzı karşısında kendi oruçları bozulmasa bile başkalarının kalbini bozacakları ve gönüllerinde kendisine karşı haram süfli meyelanlar oluşmasına sebep olacakları unutulmamalıdır.

Allah’ın oruç emrini safi bir niyetle tutan bayanların Allah’ın başka bir emri olan örtüyü de aynı safiyet ve kararlılık ve teslimiyet ile yerine getirmeleri gerekir. Nasıl ki kuşlar kanatları ile uçar ve istediği yere gider. Öylede namazsız ve örtüsüz olan bir oruç kanatları olmayan bir kuşa benzer. Bu kuş istediği yere uçup gidemez. Kuşluğunu ispat edemez. Hatta hadisi şerifte  ‘İman Çıplaktır Onun Örtüsü Takva Zineti Hayâ Semeresi ile İlimdir’ denilmiştir. Yani takva, çıplak olan imana olduğu gi.i haya da o örtüye süs olmaktadır.

Bin aydan daha hayırlı olan ve bazen 70 senelik bir ibadet sevabı kazandıran ve rahmet mevsimi diye adlandırılan Ramazan ayının sevabından ve rahmetinden mahrum kalmak istemeyen bayanlar bu aya hürmeten örtünmeli ve iffet edep ve hayâsına dikkat etmelidir.

Ramazan ayında Müslüman bayanlar çıplaklık medeniyetinin batakhaneleri olan moda, kozmetik, hayâsızlık, gösteriş ve suretperestliğe kapılarını kapatmalı o bataklıklardan uzak durmalı, kapitalizmin sömürgesi ve kölesi olmak yerine Rabbinin kulu ve abdi olmalıdır.

Çıplaklığın çirkin ve adı güzelliğine aldanmamalı, çıplaklığın ve örtüsüzlüğün kadını çirkinleştirip, adileştirip, basitleştirip, değerini düşürüp sömürü aracı yaptığını bilmeli. Elmas hazineleri hükmünde olan bedeni güzelliklerini şehvet haramilerine yağmalatmamalıdır. Erkeklerde süfli duyguları değil ulvi duyguları uyandıracak tarzda örtünüp hareket tavrı takınmalıdır.

Şu hakikat unutmamalıdır ki çıplaklık ve hayasızlık insanların katında sıradan ve basit bir hal almıştır. Gözde ve parlak bir hareket eylemi olmuştur. Allah katında ise büyük bir günah ve isyandır. Sefih ve pis medeniyetin dünyaya yaydığı bir taun veba ve kötülüktür. Sapkınlıkların fidanlığı ve beslenme kaynağı ve toplu isyan olduğu için de Peygamberin ihbarı ile cehennemde ise büyük bir azap vesilesidir.

Allah Ramazanı edep , haya , izzet ,ilim , mağfiret ,tövbe ve şuur ile geçirmeyi cümle Müslümanlara nasip eylesin..Amin..

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3039 Defa Okundu
2015-06-26

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır