KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ORUÇ TUTANLAR SAYGI BEKLİYOR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ORUÇ TUTANLAR SAYGI BEKLİYOR

 Oruç Tutanlar Saygı Bekliyor

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Oruç Tutanlar Saygı Bekliyor” yazısı:

Oruç her Müslümanın üzerine farzdır. İslam’ın belirlediği mazeretler dışında orucu keyfi veya basit mazeretler öne sürerek tutmamak haram ve vebaldir. Orucunu tutmamak bir vebal ve günah iken bir de orucu ulu orta yemek ve oruç tutanlara saygı göstermeyip onların oruçlarına zarar verecek hareketlerde bulunmak ise ayrı bir vebal ve günahtır.

Kendisine Müslüman diyen bir insan oruç bile tutmuyorsa bunu gizlemesi gerekir. Müslüman orucunu açıktan ulu orta yiyor ise iman ve inançlarında sorun vardır. İslam’ın belirlediği mazeretler dışında orucunu göstere göstere insanların gözlerine baka baka yiyip içiyorsa ahlaki ve vicdani yapısında sorun vardır.

Lokantasını kahvesini veya insanların iştihasını açacak kokular yayan dükkanını ramazanda açıp etrafa kokular yayan, iştahları kabartan ve kaldırımlara masalar koyup açıktan oruç tutmayanları yedirip içirenlerin de dinlerinde sorun vardır.

Ramazan orucu inanç gereği tutulduğu gibi inancı gereği oruç tutmayanlar da olacaktır. Bu tür insanlara niye oruç tutmuyorsun denilmez. Fakat özgürlüklerine laf kondurmayan bu insanların hakkı yoktur ki oruçlu insanların yanında sigara içsin, su içsin yemek yesin çayını yudumlasın.

Müslüman gün boyu açlık, susuzluk, sıcak, iş ortamı ve sıkıntılar içiresinde oruç tutmaya rabbini hoşnut etmeye ve rızasını kazanmaya, azgınlaşan nefsini açlık ile terbiye etmeye çalışırken birilerinin bu imtihan ve ibadeti zorlaştıracak yeme içme ve eğlenme eylem ve söylemlerinde bulunması inanca karşı bir saygısızlıktır.

İslamiyet insanları bir inanca, fikre, ideolojiye zorlamaz. Zorlasa riyakârlık münafıklık ve ikiyüzlülük ve aldatma ve sahtekârlık netice verir. İslamiyet böyle yapıda ve karakterde insan istemez. İslamiyet sapkın ve fesat edici ve ifsat edici inanç ve özgürlükler dışında kalan özgürlüklere hoşgörülü ve toleranslı davranır ve inançlarından dolayı insanları kınamaz ama inanca da saygı bekler.

Kendi kutsallarına laf kondurmayanların ve özgürlüklerine toz kondurmayanların ve hak ve hukuktan bahsedenlerin başkalarının kutsallarını saygılı olmasa gerekir. İnançsız bile olsa inancı olanlara karşı saygılı olması gerekir. Nasıl birileri ona zorla baskı ile oruç tutturmuyor onunda oruç tutanlara karşı saygılı olması ve ulu orta yiyip içmemesi gerekir

Eğer bu saygısızlığı yapan ve oruçluların gözü önünde utanmadan yiyen bir Müslüman ise zaten bu tür insanlar başlı başına birer arıza ve sorun. Bu tür insanları Allah ıslah etsin denir. Allah hidayet versin denir.

Osmanlıda Müslümanlar ile birlikte yaşayan Hıristiyan ve Yahudiler, Ramazan ayında oruca saygıdan dolayı gizlice yediği söylenir. Hatta açıkta yiyen küçük çocuklarını bile uyarırlarmış. Müslümanlar oruçlu diye.

Bir Hıristiyan veya Yahudi’nin Müslüman’ın orucuna gösterdiği saygıyı bu zamanda göstermeyen insanlar özgürlük ile hayvanlığı birbirine karıştıranlardır. Nefsinin her arzusuna boyun eğmeyi, onun kulu kölesi olmayı, ona tapınacak dereceye gelmeyi, rabbine kulluktan kaçıp nefis ve şeytana kul olmayı özgürlük sananların özgürlüğü özgürlük değil sefalet, günah, isyan, haram ve hayvani arzulara ram olmaktır.

Saygı görmek isteyenler saygı göstermesi gerekir. Sevgi görmek isteyenler sevgi göstermesi icap eder. Merhamet merhamete adavet ise adavete layıktır. Bir insanın özgürlüğü başkasının özgürlüğüne zarar veriyor ise bu özgürlük değildir. Her kesin kendisine çizilen özgürlük ve hak sınırları içerisinde hareket etmesi gerekir.

Cahiliye döneminde ki müşrikler ve müşriklerin en büyüklerinden olan Ebu cehil gibi bir İslam ve peygamber düşmanlarının üç aylar geldiği zaman haram aylar olması sebebiyle haram aylara saygıdan dolayı birçok günahı terk ettikleri söylenir. Ebu cehil gibi bir azılı İslam düşmanı ve Hristiyan ve Yahudi’nin oruca gösterdiği saygıyı kendisine Müslüman diyen bir insan göstermiyorsa durup imanını ve dinini sorgulaması gerekir. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7448 Defa Okundu
2015-07-02

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır