KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

FACEBOOK İLE DEĞİŞEN VE KAYBOLAN DEĞERLERİMİZ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         FACEBOOK İLE DEĞİŞEN VE KAYBOLAN DEĞERLERİMİZ

 Facebook İle Değişen ve Kaybolan Değerlerimiz

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Facebook İle Değişen ve Kaybolan Değerlerimiz” yazısı:

İnternetin en gözde siteleri başında insanı zinaya ve günaha sevk eden chat, oyun, arkadaşlık ve paylaşım siteleri geliyor. Yardımlaşma ve dayanışma hürmet ve merhamet duygusundan yoksun olan batılı insanların kurduğu paylaşım sitelerinde daha çok nedense günahlar boş şeyler paylaşılıyor. Bu paylaşım sitelerinin başında ise dünyada 2 milyardan fazla üyesi bulunan facebook geliyor. Genç bir adamın kurduğu bu paylaşım sitesinde her şeyi paylaşabilirsiniz. Mahrem sırlarını, günahını ve boş şeyleri paylaşmayı seven batılı milletlerin geliştirdiği bu siteler sayesinde Müslüman ülkelerde namus, şeref, ahlak ve sadakat iyice gerilemeye başladı. Artık yabancı erkeklerle konuşmak, onların arkadaşlık tekliflerini kabul etmek, onlarla mahrem sırlarını paylaşmak sırdan oldu.

Müslüman milletlerin yeni oyuncağı ve eğlencesi olan facebok paylaşım sitesine ilgi her geçen gün daha da artıyor. Artık küçükten büyüğe gençten yaşlısına zenginden fakirine her kesin facebook’u var. Herkes her şeyi paylaşıyor. Evli erkek ve kadınlar sırlarını, güzel kadınlar güzel resimlerini, aileler mahrem resimlerini, erkekler karılarını, kadınlar bedenlerini, arkadaşlar hatıralarını, sevgililer sevgililerini, macera arayanlar fantezilerini, mutsuz kadınlar kendilerini vs vs herkes bir şeyler paylaşıyor.

Bu âlemde neredeyse mahremiyet duyguları yok olmaya ,namus anlayışı yıkılmaya ve yok olmaya başlamış durumda.. Herkes herkese rahatlıkla ulaşıyor. Birbirini arkadaş olarak ekliyor. Birbirini âşıktaş olarak ekliyor. Birbirine ait sırları açıp paylaşıyor. Birbirlerinin mahrem sırlarını paylaşıyor. Mutsuzlar mutluluk arıyor. Heyecan arayanlar sevgili buluyor. Bekârlar koca arıyor. Herkeste bir paylaşma çılgınlığı yaşanıyor.

Evet, kötü boş ve abes şeyler yanında Güzel şeyler de paylaşanlar var. Ama güzel şeylerin ruhu samimiyeti ve gerçekliği yok. İnsanlar sadece seyredip geçiyor.

Adam namazın güzelliğini paylaşıyor ama namaz kılmıyor. Adam haram şarkıları paylaşıyor. Herkes kendi davasını ve fikrini paylaşıyor. Güzelliğini paylaşıyor. Mahremini paylaşıyor. Resimlerini paylaşıyor. İstediğiniz kadar kadına ya da erkeğe ulaşabilirsiniz bu âlemde. Sadece yapmanız gereken arkadaş ara butonuna bir kadın ya da erkek ismi yazmak. Karşınıza istemediğiniz adar açık, örtülü, genç, türbanlı bayan çıkar. Seç beğen. Hepsi turfanda mallar gibi. İstediğinize arkadaşlık teklif edebilirsiniz. Kural, sınır, helal, haram, mahremiyet diye bir şey yok. Namus anlayışı burada sökmüyor.

DIŞARIDA BİR KADINA GEL ARKADAŞ OLALIM DESENİZ AĞZINIZI YIRTAR VE SİZE MAHVEDER. Ama burada öyle şeyler olmuyor. Nasılsa sanal diye burada kime arkadaşlık teklif ederseniz edin normal karşılanıyor. Pazar büyük mal çok.. Namus şeref yok. Güzel kadın resimlerine yorum ekleyin güzel kadın resimlerine istediğiniz yazın. Göz kırpın. Onları takip edin. Kocasından başkasına resimlerini peşkeş çeken, eşinden başkasına güzelliğini gösteren, mahrem sırlarını açan o kadar açık ve örtülü bayanlar var ki seç beç beğen.

Yabancı erkeklere kapısını açmayan onlarla konuşmayan onlara yaklaşmayan nice örtülü bayanları buradan bulabilirsiniz. Burada onlara arkadaşlık teklif edebilirsiniz. Korkmayın çekinmeyin tepki göstermezler. Kızmazlar, bağırmazlar ve suçlamazlar. Çünkü zaten cazibedar resimlerini ve sayfasını paylaşıyor. Burası facebok. Kadınlardan size tepki gelmez. Onlar zaten neticeyi kabul etmişlerdir.

Dünyanın en cazibedar ve büyük paylaşım sitesi facebok sitesinin namus ve şerefe taalluk eden iffet, namus ve şerefi gerileten ve mahremiyeti öldüren yönünden başka birde vakitleri heba etme ciheti var. Sanki başka işleri yokmuş gibi akşama kadar gençler facebok karşısında bir şeyleri paylaşıp duruyor. Milletin işi gücü facebok olmuş.

Hangi bilgisayara baksanız facebok var.. İnsanları facebooklara esir etmişler. İnsanların üretkenliğini çalmışlar. Milletin işi gücü amacı davası facebok olmuş. Bu paylaşım sitesi insanları öyle cezbediyor ki, insanlar kendilerini siteye girmekten alıkoyamıyor.. Herkes artık facebok müptelası olmuş. Nasıl olmasınlar ki, mahremiyet yok olduğu için çoğu şeye ulaşmak çok kolay.

Öylesi var akşama kadar binlerce kadınların resimlerine bakıyor. Arkadaş seçiyor teklif ediyor. Öylesi var facebok üzerinden sevgili âşık buluyor. Öylesi var bütün mahrem resimlerini koyup kendini teşhir ettiriyor resimlerine yapılan yorumlarla keyif alıyor.. Öylesi var akşama kadar facebook oyunda, bir şeyler ekip biçiyor, çiftçilik yapıyor. Milletin işi gücü sadece facebok olmuş. Burada vakti gidiyor, iffeti gidiyor, edebi gidiyor, ailesi gidiyor, sadakati gidiyor, namusu gidiyor, zamanı gidiyor, beyni aklı gidiyor.

Her şeyi facebookta tükeniyor. Bu tükenen şeyler aileyi milleti mahvediyor. Başkalarının ürettiği boş şeyleri tüketen bir toplum olup çıkıyoruz. facebooklar hayatımıza ilim marifet güzellik fayda katacağı yerde iyice güzel alanları da çalıyor. Bilgi kirliliği artıyor. Gerçek bilgi iftiralar ile yalanlar ile karışmış.  Boşanmalar artıyor. İhanetler artıyor. Hayâsızlıklar artıyor. Maalesef Amerika da boşanmaların yüzde 27 si facebok yüzündenmiş. Bizde de durum çok farklı değil. Facebok akımına kapılan nice muhafazakâr ailelerde ihanetler ve boşanmalar artıyor.

Bunun önünün almak için paylaşımlarımızı gözden geçirmemiz gerekir. Facebooku kullanmanın ölçüsünü ve zamanını iyi ayarlamamız gerekir. Evet, insanın fıtratında paylaşma vardır. Ama helal olanı temiz olan paylaşmak vardır. Mahremiyetini sırlarını kendini paylaşmak yoktur. Resimlerini ortaya koyup binlerce insanın zevkine sunmak resimlerini binlerce insanların şehvetle bakması yoktur. Resimlerinin Facebooklarla bütün dünyayı gezmesi yoktur. Aile sırlarını paylaşmak yoktur. Eşinden başkasıyla bir şeyler paylaşmak yoktur. Saatlerini burada geçirmek yoktur. Başkalarının karısı kızı ile saatlerce okey oynamak yoktur. Gayri meşru aşk oyunları oynamak yoktur. Karı kız ayartma yuva yıkma zina kapılarını açma yoktur.

Unutmayın facebooklara kendini kaptıran ve cazibedar büyüsüne kapılan ve oyunlarına dalan kadın veya erkek ise evine, eşine, çocuğuna, sadakate uzaklaşır. Ahlaktan ve edepten uzaklaşır. Gençler olarak ilimden, marifetten, bilimden, ahlaki değerlerden ve hayırlı istikbalden uzaklaşır. Öğrenci olarak derslerinden, ilimden, doğal oyunlardan ve gerçek arkadaşlardan uzaklaşır. Millet olarak gerçek gündemden gerçeklerden ve hakikatlerden ve ahlak ve gerçek dinden uzaklaşır. Toplum olarak samimi bire bir ilişkilerden, dostluklardan ve arkadaşlıklardan uzaklaşır. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4187 Defa Okundu
2015-07-28

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır