KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KALDIRIM VE YOL İŞGALLERİ NEREYE KADAR…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KALDIRIM VE YOL İŞGALLERİ NEREYE KADAR…

 Kaldırım ve Yol İşgalleri Nereye Kadar…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Kaldırım ve Yol İşgalleri Nereye Kadar…” yazısı:

İnşaatlar Kars’ın yollarını darmadağın edip kaldırımları parça parça ettikleri yetmezmiş gibi birde son dönemlerde esnaflar kaldırımları ve yolları işgal etmeye başladı.

Esnafların yayaların yürüme alanları olan kaldırımları işgal ettikleri yetmezmiş gibi birde yolları kapatmaya başladılar.

Kars’ta arabaların yoğunluğu ve park sorunu olması yetmezmiş gibi esnaflarda yolları işgal ederek daraltmaya başladı. Adeta kaldırımlar Çanakkale geçilmez dedirten cinsten kesilmiş durumda.

Bir iş için çarşıya çıkıyoruz ama arabayı koyacak yer bulamıyoruz. Esnaflar yollara barikatlar kurmuş. Dükkânlarının önündeki kaldırımları kapattıkları yetmezmiş gibi birde yollara park yasaktır levhaları koyarak o yalları parsellemişler.

Kaldırımlar yayalar için olmaktan çıkıp esnaflar için olmuş. İnsanlar ailesi ile alış-verişe çıktığı zaman bu kaldırımlardan geçerken ak ile karayı seçiyor. Kaldırımdan değil sanki barikat engelinden geçiyor.

Kaldırımlar umumun yol hakkı ve hukukudur. Bu yolların ahbap çavuş ilişkisi sebebiyle halka kapatılıp ticari kuruluşun emrine verilmesi hakkını hukukunu gasp etmektir.

Hak hukuk bilmeyen bir toplumda hakkını hukukunu aramayan bir toplum olduğumuz için sıkıntılar çekiyoruz. Yolumuzun üzerindeki istikametimiz ve güzergâhımız işgal ediliyor ve bizler mecbur başka caddelerden geçmek zorunda kalıyoruz.

Kars’ta merkezi caddelere ve sokaklara bakıyorum. Şehrin yolları zaten daracık.  Şehirde araba çok. Park sorunu var. Kaldırımlarda işgal edilmiş yollarda. Üstüne üstlük her kurum kuruluş esnaf dükkânın önündeki yolu kapatmış insanlar park yapamıyor.

Sokak ve caddelerdeki kaldırımlar çay evleri cafeler satıcılar ve esnaf tarafından işgal edilerek hatta kaldırımlar yetmezmiş gibi yollar işgal edilerek insanların hukukları çiğneniyor ve buna yetkililer ses çıkarmıyor ise bunun adına ne denir.

Yetkililer ve yöneticiler umumun menfaati söz konusu olduğu yerde şahısların menfaatini bir kenara bırakmak zorundadır. Halkına eza verecek onların haklarını gasp edecek bütün olumsuzlukları izale etmek mecburiyetindedir. Hak ve hukuk gözetmeyen ticari kuruluşlara ses çıkarmayan ve boyun eğen veya ahbap çavuş ilişkisi içerisine girenler halkın hakkını bu kesimlere gasp ettiriyorlar.

Hiç kimse seçimleri üç tane esnafın oyu ile kazanmaz. Büyük bir toplumun menfaatini küçük bir azınlığın menfaatine tercih eden veya azınlığın yaptıkları zulümlere ve gasplara ses çıkarmayanlara dersini halk sandıkta vermiştir.

Kars gibi mahrumiyetleri çok, imkânları az, yaşam sahalarının kısıtlı olduğu bir şehirde çekilen sıkıntılara yenilerini eklemek bu insanlara zulümdür. Her taraftan kuşatılan hayatımızı iyice kuşatma altına aldıracak hak ihlallerine birileri dur demelidir.

Yetkililerce bu ihlal ve hak gaspına dur denilmemesi ya ahbap çavuş ilişkisi sebebiyle veya acizlik ve muktedir olmamaktan dolayıdır. Ahbap çavuş ilişkisi muhataplarına şaibe, şüphe, zulüm ve nefret getireceği gibi acizlik ise zillet ve boyun eğmektir. İkisi de insanın nefret ettiği hasletlerdir. Bu nefretlerin tezahür edip yansıdığı yer her zaman sandık olmuştur. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 809 Defa Okundu
2015-08-03

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır