KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

BELEDİYE BAŞKANINDAN ON BEŞ KÜÇÜK RİCA!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         BELEDİYE BAŞKANINDAN ON BEŞ KÜÇÜK RİCA!

 Belediye Başkanından On Beş Küçük Rica!

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Belediye Başkanından On Beş Küçük Rica!” yazısı:

Sayın Belediye Başkanımız, Amme hizmetini yüklenmek ve üzerine almak ateşten gömlek giymek gibidir. Hz Ali Efendimiz o mükemmel züht ve takvasına rağmen halkın hakkını hukukunu gözetmemekten ve vazifesini hakkıyla yerine getirmemekten dolayı daima korkar ve titrermiş. Bu vazifeden sizlere Allah Nusret ve muvaffakiyet versin.

Peygamber efendimiz milletin efendisi milletine hizmet edindir diyerek yöneticiyi adil ve hakkaniyetli davrandığı zaman milletin efendisi ilan etmiştir. Bu müjdeye nail olmak her yöneticinin elindedir.

Her belediye kendi imkânları doğrultusunda bir şeyler yapmaya çalışır. Şehri daha medeni modern ve yaşanılır bir hale getirmeye çalışır ve halkına bir hayat sunmaya gayret eder.

Bir belediyenin imkânları dâhilinde yapacakları işler olduğu gibi imkânları olup da yapamadığı işlerde vardır. Bu yapılamayan işleri ya kalifiyeli elamanı olmadığı için yapamaz veya çalışanına söz geçiremediği yaptıramaz ya da sorumluluk taşımadığı için yapmaz.

Tamam, bir sorunlar yumağı içinde olan şehrimizde yerel yönetim olarak her şeyi yapmaya gücümüz yetmeyebilir. Ama aşağıda sıralayacağım küçük sorunları da mı yapmaya gücü yoktur.

Gazeteci var olan üzerinden konuşur ve toplumda işlerin takipçisi ve gözetimcisi kimliğiyle objektif bir bakış açısıyla olayları analiz eder ve çözümüne katkı sağlayacak önerilerde bulunur. Bizimde gözlem ve yaptıklarımız bundan ibarettir.

Sayın başkanım imkânlarınız dâhilinde olduğu için şu on beş sorunun çözümünü rica ediyoruz.

1-Kent ormanına daha fazla kamelya yapılması ve bozuk yolunun düzeltilmesini istiyoruz.

2-Şehir içinde üç beş tane düzgün asfaltlı yol var. Bunların bazı yerleri kesildiği için çukurlar oluşmuş. Bazı yollarda küçük küçük çukurlar var. İki durumda kazalara davetiye çıkarıyor. Arabaları mahvediyor. Belediye bunları kapatmaktan aciz mi veya imkanı mı yok.

3-Yeni yapılan millet bahçesinde ki piknik alanları için tuvaletler yetersiz ve yüzlerce insanın gelip saatlerce kaldığı burada mescit yok. Buraya acil mescit istiyoruz. Bu talebi size iletmiştim.

4-İnşaatlar yolları ve kaldırımları işgal etmiş durumda. Öyle yol var üç aydır kapalı. Defalarca zabıtaya şikâyet etmemize rağmen zorba inşaatçılar açmadı. Gideceğimiz yere km dolanıp gidiyoruz.

5-Esnaf kaldırımı ve yolları işgal etmiş durumda. Park sorunu olan şehrimizde birde esnaf yolları parka kapatmış. Sürücüler mağdur oluyor.

6-Birçok mahalleye onlarca senedir belediyece girilmediği için o mahallerin yolları içler acısı. Hiç olmazsa çukurlar doldurulsun.

7-İnşaatlarca veya su sorunu için bozulan yollar öyle bırakılıyor ve kapatılmıyor. Arabalar çukurlardan kaçayım derken kazaya sebep oluyor. Kontrol ve denetim olsa bunlar olmaz.

8-Çöpler zamanında alınmadığı zaman çevreye kötü kokular yayıyor ve sağlığı olumsuz etkiliyor.

9-Suyu yirmi dört saat akmayan mahalleler var. Su sorunu büyük değil küçük bir sorundur. Çünkü 15 milyon İstanbullu 24 saat su kullanıyor. Küçücük karsta sular 24 saat gelmiyor. Bu soruna büyük diyemiyorum.

10-Et fiyatları almış başını gidiyor. Her kes kendi etini temin ediyor. Sıkı bir denetim yok. Maalesef ahbap çavuş ilişkisi hükmediyor.

11-Şehir içinden geçen kanalları islah gedilmemesi sağlığı kötü ve olumsuz yönde etkiliyor. Modern şehirciliğe yakışmıyor.

12-Yıkılan stadyum alanı için yeni bir stadyum yerine sosyal yaşam alanları yapılması halkın arzudur. Buraya alışveriş merkezi yapılmasın. Kars ın alışveriş merkezine ihtiyacı yok. İşsizlik ve yokluğun olduğu yerde tüketim çılgınlığı borç, zillet ve sömürüye toplumu sürükler.

13-Cadde ve sokaklardaki birçok kaldırım taşları bozulup yerinden söküldüğü için yağmur yağdığı zaman kaldırımda yürüyenlerin üst ve başını çamur ediyor.

14-Mezbahanelerde denetim eksikliği yüzünden ölmüş veya hastalıklı hayvanlar kesiliyor. Ve bu kesilenler maalesef halka yediriliyor. Bu duruma geçen gün şahit oldum.

15-Ülkemizin en büyük sorunu olan denetim zafiyeti, ihmallere suiistimallere, kazalara, zehirlenmelere, aldatmalara, halkın sağlığını hiçe saymalara, ölümlere ve zulümlere ve hak gaspına sebep olmaktadır. Bu sorun maalesef yerel yönetimlerde de mevcut. Bu zafiyetin giderilmesi ve sıkı denetimler ile halkın sağlı hukuku ve güvenliği sağlanmalıdır. Hiç kimseye hatası, yanlışı, kusuru, ihmali ve kasıtlı davranışları yüzünden müsamaha gösterilmemelidir.

İnşallah başkanım bu küçük on beş sorun tarafınızdan ve ekipleriniz tarafından çözülür. Ve hayırlı sonuçları kamuoyu ile paylaşırsınız.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6339 Defa Okundu
2015-08-03

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır