KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KARS VE ÇAĞDAŞ ÇARPIK YAPILAŞMASI

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KARS VE ÇAĞDAŞ ÇARPIK YAPILAŞMASI

 Kars ve Çağdaş Çarpık Yapılaşması

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın “Kars ve Çağdaş Çarpık Yapılaşması” yazısı:

Faizlerin düşmesiyle paradan para kazanma devri bitti. Böyle olunca sermaye sahipleri ellerindeki paraları gayrimenkule yatırmaya başladı Bunun tezahürü olarak da öteki şehirlerde olduğu gibi ilimizde konut yapımında büyük bir patlama yaşandı. Şehir adeta şantiyeye dönmüş durumda. Şehirde yeni yeni kentler kurulup yapılaşma göze çarpıyor.

Zahiren bu gelişmeler sevindirici gibi görünse de aslında şehircilik, planlama ve modernlik adına büyük bir yapılaşma katliamı yaşanıyor. Her geçen gün yeni tarz model evler yapılar ve konutlar şehirden göklere doğur yükseliyor. Hızla her taraf betonlaşıyor. Şehir giderek genişliyor. Büyüyor ve yeni mahallere katılıyor şehrimize.

İnsanların ev sahibi olmaları, rahat yaşam ortamlarına kavuşmaları ve sobalı evlerden gecekondulardan kurtulup modern bir hayat seviyelerine çıkmaları açısından gelişme sevindirici olsa da modernlik şehircilik ve yapılaşma adına sevindirici bir durum yok ortada.

Diyebilirsiniz kötümü işte şehir gelişiyor konutlaşma artıyor ve insanlar ev sahibi oluyor. Öğrenciler ev buluyor ve hayat seviyemiz yükseliyor. Bu olumlu gelişmelere itirazımız yok. Lakin resmin bir bütüne bakmak yerine bir tarafına bakıldığı zaman gerçeklerin hepsi görünmez.

Resmin bir bütüne mantıksal olarak bakalım. Şehircilik ve mimari ve imar ölçeğinde bakalım. O zaman göreceğiz ki Kars ta ki yapılaşma çağdaş görünse de aslında ÇARPIK bir yapılaşmadır. Deprem yönetmeliğine uygun değildir.  Bazı evler kaldırımlar ve yollara taşmış. Bazıları büyük bazıları küçük yapılmış.. Bir düzen intizam içinde değil. Şehir dışında TOKİ ler hariç yapılan evlerin çoğu çarpık çurpuk şekilde yapılmış. Otuz tane ev yüksek ,on beş tanesi ise villa tarzı yapılmış.. Biri sağa ötekiler sola çevrilmiş. Bir bütünlük uyum ve çağdaşlık ve modernlik arz etmek yerime çarpıklık arz ediyor. Bu yeni sözde kentlerin kentlerin caddeleri ve sokakları yok.

Şimdi böyle bir yapılaşma karşısında Allah aşkına nasıl sevinelim niye sevinelim. Çağdaş ama çarpık bir yapılaşmadan söz ediyorum. Kars ta yapılan evlerin içinin lüks ve güzel olmalarından değil.

Kars a yeni gelen bir imar sorumlusunun bu şehri mahvetmişler, böyle imar mı olur şekvasını arkadaş vasıtasıyla duydum. Bilen gözüyle bakıldığı zaman gerçek nasılda apaçık görünüyor.

Tabi adam haklı bir türlü kurumsallaşamayan ve profesyonelleşemeyen bir yerel yönetimin konutları ve yapıları da böyle çağdaş ve çarpık olacaktır.

Hepimiz biliyoruz ki, bu şehirde yapılaşma ve konutlaşma durmayacak. Köylüsü ve tüccarı parasına gayrimenkule yatırmaya devam edecek. Yeni kentler ve evler ticari kuruluşlar tarafından yapılacak.

Bari sayın yerel yetkililer Allah rızası için bundan sonra şehri çağdaş çarpık yapılaşmadan kurtarın. Türkiye de yüze yakın şehir var. Buralardan örnek alın. İmar ve planlamacılık noktasında destek alın. Bu şehre yazık etmeyelim. Şehri üç beş girişimci ve yatırıcının arzu ve emellerine göre şekillendirmeyelim.

Allah muhafaza üst üste alt alta yan yana dayandırılan koca kütleler ve binalar bir depremde ne kadar büyük can kayıplarına sebep olur. Unutmayalım can geri gelmez ama mal geri gelir. Can gittikten sonra malın ne kıymeti kalır. Sorumlular bu dünyada yargıdan hukuktan ve cezadan kurtulsalar da yevmi mahşerde mağdur ve mazlumun hesabından kurtulamazlar. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 959 Defa Okundu
2015-08-19

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLARşıkı şıkı 2015-08-26
taraflı yayın

muammer bey teessüf ederek belirtiyorum ki yanlı yayın yapıyorsunuz,lütfen bu durumu izah ediniz.teşekkürler şimdiden

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır