KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

GERÇEK ŞEHİTLER VE ÖTEKİLER…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         GERÇEK ŞEHİTLER VE ÖTEKİLER…

 Gerçek Şehitler ve Ötekiler…

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Gerçek Şehitler ve Ötekiler…” yazısı:

Sual: Şehitlik Nedir. Kimlere Şehit Denir. Bakıyorsun iş kazası geçirene de, teröriste de solcuya da hatta kâfire de şehit deniliyor. Kafamız karışıyor. Gerçek Şehit Kimdir.

İki türlü şehit vardır. Birisi maddi diğeri ise manevi şehitlik.. Allah’ın dini ve dinin yaşandığı toprak ,vatan, ırzı ,inanç, namus ve bayrağı korumak, kollamak, kurtarmak için düşman ile savaşırken öldürülenlere maddi şehit denir..

Manevi şehit, ise çaresiz bir hastalık, deprem, taun, veba, suda boğulma, yanarak ölme gibi dünyevi afetler ve belalarda ölenlere hayatını kaybedenlere denir..

En şerefli şehitlik olan maddi şehitlik Allah yolunda hayatını feda edenlere dünyada ve ahirette verilecek en yüce makamı temsil eder. Bu makama erişmek ve yetişmek öyle basit değildir. Bu makam öyle şerefli ve ulvi bir makamdır ki bu makam sahiplerine Allah iki alemde de farklı bir muamelede bulunmaktadır.

Risale-i nur adlı eserde hayat mertebelerinin beş olduğu ve şehitlerin dördüncü hayat mertebesinde yaşadığından şöyle bahseder. :’Şehitler kendilerini ölmüş bilmiyorlar. Ölümün ayrılık acılığını hissetmiyorlar. Bilâkis, az önce yanında yer alıp, şimdi olmayan dostlarının öldüğünü zannediyorlar.

Allah yolunda şehit olan insanlar kendi ayrılık ve ölüm acılarını hissetmezler; fakat dünyada kalan çok sevdiği dostlarından ayrıldıklarını bilirler. Bu ayrılığın tatlı ateşini hissederler bu ayrılık ateşini onlar çekilmez bir acı olarak değil, tatlı bir şefkat ve rahmet içinde hissederler. Çünkü: İçinde bulundukları âlem acı çekmeye müsait değildir. Bu hal Allah’ın onlara bir ihsan ve lütfudur.

Şüheda mertebesine eren insanların ölmediklerini ve kabir hayatının üstünde bir hayat tabakasında yaşadıklarını Kur’an bize şöyle haber veriyor. “Siz, Allah yolunda öldürülenlere ölü demeyin! Onlar diridirler, yaşıyorlar; lâkin siz farkına varmazsınız!”1

Şehitlik kavramı ve kimlere şehit denileceğini yukarıda beyan ettik. Şimdi de kimlere şehit denilmeyeceğine bakalım.

Şehitlik makamı ıslama ait bir kavram ve değerdir. Ve Allah tarafından verilmiş bir makamdır. Şehit olmak için öncelikle Allah yolunda dini Mübin için mücadele etmek gerekir. Şehitlik için iman gerekir. İman olmadan şehit olunmaz.

Her millet veya dava fertleri kendi savaşta ölen ferdine şehit diyebilir. Fakat şehitlikte kriter sadece vatanı, davası veya bayrağı için ölmek değildir. Eğer böyle olsa idi o zaman Müslüman olmayan milletlerin de fertleri savaşlarda ölen askerine şehit derdi..

Mesela batıl bir dava, mücadele, savaş uğrunda ölenlere şehit denilmez. Terör örgütü kurup masum insanları öldüren, haksız cana kıyanlara, ülkenin huzur ve güvenliğine zarar verenlere, yakıcı bölücü örgütlere üye olanlara, İslam adına kafa kesenlere, İslam adına cihat ediyorum diyerek intihar bombacısı olanlara, namus ve ırzlara saldıranlara, zalimlerin ordusunda masumları katledenlere, şehit denilmez.

Bu şekilde ölenler gerçek şehit değil uyduruk şehit olur. Çünkü dinimiz masum bir insanı öldüren bütün insanları öldürmüş gibi diyerek masumun kanını canı ve ırzını haram kılmıştır. Bunlara kastedenler nasıl şehit denilebilir.

İmanlı olmak şartı ile umuma hizmet eden yerlerde çalışırken, millete fayda verecek işleri yaparken görev başında ölenler için manevi şehit denilmiştir. Ama meydana gelen büyük ihmal ve felaketlerde kusurunu örtmek, hatasını gizlemek, yanlışını kapatmak, ortalığı yatıştırmak adına bol keseden devletin şehitlik makamı dağıtması ile de şehitlik olmaz.

Bir çok marjinal veya radikal örgütler kendi yandaşları, kurbanları, adamları ve kitlelerini etkilemek için veya onlara fütur ve gevşeklik ve ümitsizlik gelmemesi ve mücadelede tutmak için devlet güçleri eliyle öldürülenler militanları veya örgüt elemanlarına devrim şehidi, mücadele şehidi, millet şehidi vb. gibi isimler taksada bunların Allah katında ve İslam’da hiçbir karşılığı yoktur.

Şehitlik öyle pazarda satılan, devletin tekelinde, örgütlerin tekelinde olan bir sıfat ve mükâfat makamı değildir. Peygamberimizin yanı başında savaşan ama ne güzel savaşıyor desinler diye, mal, ganimet ve milleti için savaşan bir kişi öldürüldüğünde o kişi için cehennemliktir demiştir.

 

Şehitlik makamı öyle yüce ve ulvi bir makamdır ve kimsenin hakkı yoktur ki o makamı sulandırıp içini boşaltsın. Şehitliğin şartları ve sınırları bellidir. Bu sınırlar ve şartlar dışında kalanların şehitliği gerçek şehitlik değildir. Anarşi, terör, şiddet, batıl, dalalet ve milliyet, ganimet, mal ve küfür üzerine ölenler asla yüce şehitlik makamına ulaşamazlar. Vesselam.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5038 Defa Okundu
2015-09-01

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır