KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

SİZ KİMİN KURBANISINIZ…

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         SİZ KİMİN KURBANISINIZ…

 Siz Kimin Kurbanısınız…

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Siz Kimin Kurbanısınız…” yazısı:

Kurban Bayramları, insanın kalbine en safi sevinçleri, ruhuna en halis sürurları yaşattıran en güzel günlerdir.. Bizleri böyle ulvi ve kudsi bayramlara eriştiren Rabbimize hamd olsun. Kurban Bayramları Rabbim bizlere Hz ibrahimin sadakatini, Hz ismailin sabır ve tevekkülünü, kurbanlık koyunun ise teslimiyetini versin. Çünkü Hz ibrahimin Kıssasında Allah’ın emrine ve takdirine) teslim olma haliyle beraber pek çok ibretlik hakikat ve hikmetli bir imtihan halleri vardır.

Hani, Hz İbrahim Rabbine evladını kurban etme sözünde durarak sadakatini gösterme teşebbüsünde bulunduğu zaman. Oğlu Hz İsmail ise babasının sadakati karşısında sabır ve tevekkül ile mukabele ederek. Babasına dedi ki” “Babacığım, emrolunduğun şeyi yap. İnşaallah, beni sabredenlerden bulacaksın.”.Bu sadakat ve tevekküle karşılık Rabbi Hz İsmailin yerine kurban etmek için koç gönderdi. O koç ise rabbine karşı teslimiyet gösterdi. İbrahime zorluk çıkarmadan boynunun bıçağın altına uzattı vazifesini yaptı.

Şu kıssayı hakikatten çıkarılacak en mühim ders şu olmalıdır.Nasıl ki, Rabbimiz adına hayvanları kurban ederek onun emrine sadakat gösteriyoruz .O kurbanlar vasıtasıyla rabbimize takvayla yaklaşmaya çalışıyoruz.Öylede nefsimizin ve hevamızın kötü isteklerini arzularını da kurban ederek Sadakat,tevekkül ve teslimiyet ile rabbimize yaklaşmaya, onu razı etmeye çalışmalıyız..Yarın yevmi mahşerde rabbimiz bize sorduğu zaman “Ey kulum şehitler dünyada bana canlarını, mallarını, evlatlarını, hayatlarını kurban ettiler,sen neyini kurban ettin” dediği zaman bizler şöyle diyebilmeliyiz.“Rabbim sana canımı kurban edemedim ama malımı, kanımı, hevamı, arzularımı nefsimi kurban etmeye çalıştım.Bedenimi, gözümü zinaya kurban etmedim.Elimi, hayalimi harama sevk edip kurban etmedim.Malımı arzulara köle kurban etmedim.Şehvetimi zina ve fuhuşa kurban etmedim.Öfkemi ve hırsımı şeytana kurban etmedim.Sevgimi fani mahbublara kurban etmedim.Huzuruna kalbimde aşk yarasıyla ,günah ve haramın lekeleriyle gelmedim.islamın endişesiyle sana hakkıyla kul olamamanın ruhumda açtığı yaralar ile geldim.kabul et ya rabbi !

Eğer rabbimizin kurbanı olmuşsak ne büyük saadet.Yok kurban olmamışsak bilmeliyiz ki, Rablerine hayatlarını, bedenlerini, ömürlerini, mallarını ve canlarını kurban etmeyen nice insanlar nefislerinin, hevalarının, şeytanın, hırslarının öfkelerinin, şehvetlerinin, kurbanı olmaya mahkumdur. Bu mahkûm ve kurbanlıklar nasıl bu dünyada yaptıklarının bedelini hapis cezasıyla ödüyorlarsa ahirette de cehennem azabı ve ateşiyle ödeyeceklerdir.

Ama Rablerine malını canını kanını hayatını evladını şehvetini hevasını arzularını kurban edip ihsanda bulunup ona kul ve köle olanlar ise bu dünyada manevi sultanlığa eriştikleri gibi cenettede ebedi saadet, mutluluk ihsanına ereceklerdir..

Rabbim bizi dininin kurbanlıklarından eylesin.

Rabbim bizlere Hz ibrahimin sadakatini, Hz ismailin tevekkülünü ve koyunun teslimiyetini versin.

Dünyada son nefeste Hüsnü hatime bayramlarına vasıl eylesin.

Kabirde nura ve rahmete erme bayramlarına erdirsin.

Haşirde beraat senedi alma bayramlarına mazhar eylesin.

Sıratta berk ve Burak hızıyla geçip kurtulma bayramlarına eriştirsin.

Dârı saadet yurdu olan cennette Ebedi saadet, mutluluk gençlik bayramlarına erdirsin.

Peygamber ve ashabına cennette komşu olma bayramlarına nail eylesin.

Cennetül firdevsine bizleri kabul etme bayramlarına vesile eylesin.

Cemaliyle bizleri müşerref olma bayramlarına erişdirsin. Amin.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1965 Defa Okundu
2015-09-26

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır