KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HASTANELER DERTHANELERE DÖNMESİN…!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         HASTANELER DERTHANELERE DÖNMESİN…!

 Hastaneler derthanelere dönmesin…!

Kafkas Haber Ajansı ( KHA ) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “Hastaneler derthanelere dönmesin…!” yazısı:

Hastanelerimiz insanların biyolojik, fizyolojik ve psikolojik sorun ve sıkıntılarına çözüm bulmak için başvurdukları bir merkezdir.

Hastaneler beş yıldızlı bile olsa Allah düşürmesin. Düşürse de çabuk kurtarsın. Çünkü hasta insan mahzun,  mağdur, dertli, kederli, acılı olup, teselliye, şifaya, müjdeye ve sıhhate muhtaçtır.

Böyle bur durumda olan hastalara en güzel bir şekilde hizmet sunmak ve mahzun gönüllerini teselli edip, hastaneden uğurlamak hem insani, hem vicdani, hem de sosyal bir sorumluluktur.

Bu sosyal sorumlulukların yerine getirmede hastaneneler de bazı durumlarda ihmal, suiistimal, sorumsuzluk, dikkatsizlik, hak gaspı ve kırıcı kötü davranışlar ve yasal hakları kısıtlama gibi olumsuzluklar görülebiliyor.

Mesela mahzun hastalara şifa verip onların sıkıntılarını giderip veya asgariye indirmede en önemli rolü üstlenen doktorlar bazen hasta gibi hareket tavrı takınabiliyor. Hastalara tahammülsüzlük, kırıcı olma, küçümseme, ilgisizlik veya üstün körü muayene etme ve vaktinde muayene ye gelmeme olumsuzlukları görülüyor.

Tabipler, sabırlı, hoşgörülü, munis, şefkatli ve anlayışlı olduğu zaman bu hal hem kulun hem Allah’ın hoşuna gider. Çok insanlardan hayır duası alırlar.

Hastanelerimizde öncelik yaşlılara, ağır hastalara, hamile kadınlara verilmesi gerekirken bu hastalar saatlerce kuyrukta bekliyor. Kayıt işlemlerini yapan görevliler öncelikli hastaları ilk sıraya alarak mağduriyetlerini giderebilir.

Hastanelerimizde mahremiyete hiç dikkat edilmiyor. Ameliyatlara girerken bay ve bayanların üzerinde hiçbir elbise olmaması gerekiyor. Tamam, anladık da inancı gereği olarak mahremiyetini gözleyen bayanların ameliyata giderken ameliyathanede çalışanların hepsinin gözü önünden geçmek zorunda değil. Doktor veya hemşire hastaya mahrem olmayabilir ama bütün hasta bakıcılara kadınlar teşhir edilmemelidir. Bu noktada utanan ve sıkılan ve şikâyet eden nice insanlara rastladık.

Hastanelerimizde WC temizlikleri yeterli hijyenik seviyede olmadığı gibi tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi tuvalet sonrası kullanılması gereken temizlik malzemeleri bulundurulmuyor. Hastalardan para kazanan hastanelerimiz bu eksikliklerini gidermek zorundadır.

Hastanelerde mescitler nedense bodrumlara gizleniyor. Bodrumlara hasta yakınları veya hastalar Allah aşkına nasıl inecekler. Hastanelerin her katında güzelce küçük bile olsa mescit yapmak çok zor değildir. Yüzde doksan dokuzu Müslüman olan ve 5 vakit namazın farz olduğu bir ülkede artık mescitler bodrumlara atılmasın.

Hastanelerimiz döner sermayelerin artırmak için bir hastaya iki üç test yerine beş on teste tabi tutarak döner sermayelerini artırmak yolunu tercih ediyorlar. Yani devlet yine başka bir devlet kurumunu bu şekilde yoluyor.

Hastanelerimizde kantinler çok pahalı. İnsanlar zaten hastanelere düşerek bir sürü masrafa giriyorlar. Bu yetmezmiş gibi birde pahalı satılan kantin yiyecekleri ile insanlar soyuluyor. Hastane kantinlerini ihale ile pahalıya veren hastaneler bedelini halka ödetiyor. Erzurum Araştırmada fiyatlar gayet makul ve uygun iken Karsta ateş pahası.

Bazı hastalara emar veya başka bir film için gün veriliyor. Bu gün verilen hasta köyde oturuyor. Bu hasta gecenin bir yarısında köyden nasıl gelsin. Neyle gelsin. Hastalık belası yetmezmiş gibi birde bu tür bela bu insanlara reva olmamalı..

Hastane acile gelenlere neden hep aynı tetkikler ve teşhisler uygulanıyor. Tahlil alan bir görevli ‘her gelen hastaya aynı tahlilleri istiyor bu doktor’ diye şekva ettiğine şahit oldum.

Hastanelerde hasta kayıt kuyrukları oluşuyor. Hastalar randevu sistemine teşvik edilmeli. Öyle hasta var sabah saat altıda köyden geliyor. Sıra kapmak için. Hastanede saat dokuz ona kadar bekliyor ki doktor gelsin muayene olayım. Dört beş saat beklemek zorunda kalıyor.

Hastanelerde sıraya riayet etmeden arada torpil işleterek muayene olan hastalar oluyor şikâyetleri var. Sıra gösteren LCD ekranlar sönünce insanlar yine torpil işliyor demeye başlıyor. Bu hakkaniyet duygusunu zedeliyor.

Hastanelerimizde hala hastane otelleri yok. Hastanelerde haftalarca kalan hasta ve yakınları var. Bu hasta yakınları koltuklarda perişan oluyorlar. Buna bir çözüm bulunmalıdır.

Bazı doktorlar hastayı iyi teşhis etmek için dakikalarca dinleyerek iyi bir tanı ve teşhis koymaya çalışırken, bazıları ise kırk elli kişiyi bir ön önce bitireyim endişesi ile üstün körü muayene ediyor. Bu durumda doğru ve gerçek teşhis olmuyor. Veya hasta hasta kalmaya devam ediyor.

Hastanelere köylüsü, cahili, okuma yazması olmayanı ve yaşlısı her türlü insan geliyor. Bu hastaların cehalet, dil bilmemekten, utangaçlık ve edepten gelen hallerine karşı bazı doktorlar itici, kırıcı ve aşağılayıcı tavır ve davranışlar sergiliyor. Bu tür doktorlar vicdan eğitim almalıdır.

Doktorlar stresten ve yoğunluktan dolayı asabi veya kırıcı haller sergileyebiliyorlar. İnsanlık gereği bu haller olsa da vicdan gereği doktor empati yaparak hareket etmelidir. Hasta gibi hareket etmemelidir.

Hastaneler dert hane doktorlar ve personel hasta hareket ve tavrı takınmamalıdır. Umuma hizmet etmek hasta insanları iyi etmek, yüzlerine gülmek, ilgi göstermek, onlara teselli vermek, onların mahzuniyet, sıkıntı ve ezalarını gidermek, ferahlık vermek, teselli etmek ve şifasına vesile olmak Allah katında en değerli amel olduğu gibi zıddına yapmakta en kötü bir fiil, icraat ve iştir. Hayır rahmet ile zıddı ise lanet ile anılır. Vesselam.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1603 Defa Okundu
2015-10-14

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır