KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAPİTALİST YAŞAM TARZI VE ÖLEN İNSANLIĞIMIZ

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KAPİTALİST YAŞAM TARZI VE ÖLEN İNSANLIĞIMIZ

Kapitalist Yaşam Tarzı ve Ölen İnsanlığımız

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın ‘Kapitalist Yaşam Tarzı ve Ölen İnsanlığımız’ yazısı;

İnsanlığa saadet ve mutluluk getireceğini dava eden kapitalizm insanlara saadet ve mutluluk yerine felaket ve acılar getirmiştir.

Yalancı bir iştihayı insanlara veren, doymaz nefsin arzularıyla insanları kendisine ram eden, insanları haz canavarına çeviren, sun-i lezzetler ile toplumu müptela eden, ahlaki değerleri lüks yaşama ve hayata feda ettiren kapitalizm hiçbir millete hayır getirmemiştir.

Maalesef kapitalist sömürü düzeni yüzünden ahlaki değerlerimiz olan yardımlaşma, dayanışma, iyilik ve merhameti yitirdik.

Kapitalist düzen yüzünden modanın, kozmetiğin, teknolojinin ve tüketimin kölesi olan insanımız fakirin ve muhtacın halinden anlamaz, elinden tutmaz oldu.

Bir tarafta yüzlerce milyar dolar kozmetik, alkol, sigara, eğlence sektörü ve teknolojiye giderken öteki tarafta milyonlarca insan günlük ihtiyacı kadar yiyeceği bulamamaktadır.

Teknolojinin kölesi edilen insanımız bir dilenciye bir lira vermeye kıymazken veya camide yardım toplandığı zaman beş lira vermeye eli gitmezken bir telefona 2 bin lirayı gözünü kırpmadan verecek hale geldi.

Sömürü ve tüketim odaklı medeniyet insanların paralarını sigara, alkol ve kumar ile elinden alıp götürerek insanımızı bencil ve zalim yaptı.

Tüketim çılgınlığı, yokluk ve açlık çekenlere uzatacak elleri kesti attı.

Gözünü modaya açan, teknolojiye veya eğlenceye açan insanlar fakire, fukaraya, muhtaca ve yoksula kapatıp ihtiyaçlarına karşı kör etti.

Alışverişi körükleyen reklamlar sayesinde mağazalar ağzına kadar dolup taşmış. İnsanlar çılgınca alışveriş yapıyor.

Kapitalist düzende bir tarafta insanlar yokluk açlık ve sıkıntı çekerken bir taraf parasını modaya, kozmetiğe, teknolojiye ve eğlence için saçıp savuruyor.

Birilerinin asgari ücretle geçinmeyi çalıştığı parayı başkası bir gecede bahşiş olarak veriyor. Bir memurun otuz senede alacağı emekli ikramiyesini bir sanatçı bir geçede harcıyor. Binlerce memurun alacağı parayı kimi sanatçılar bir gecede bağırıp çığırıp alıyor.

Kapitalist düzen ve sistem insanların alışveriş yapma güdüsünü tetikleyerek ceplerindeki paralarını söğüşleyerek fakirleştiriyor.

Merhametsiz kapitalist yaşam tarzı insanları öyle nefisperest, hazperest ve eğlence prest yapmış ki, ülkemizde, dünyada ve yanı başımızdaki Suriye de insanlar açlıktan kedi yemeleri kanımıza ve vicdanımıza dokunmuyor.

Cömertliği, iyiliği, hayrı, yardımlaşmayı, dayanışmayı, yolda, zorda, darda kalanlara el uzatmayı emreden bir dinin mensupları tüketim kölesi, moda meftunu, alışveriş müptelası ve eğlence delisi olmuş.

Kapitalist zihniyet ve yaşam tarzı yüzünden ‘Komşusu aç iken tok yatan bizden’ değildir hadisini unutup sefahat ve eğlencelere daldı.

Kapitalist hayat tarzı yüzünden merhamet yeri olan kalbimiz, düşünme melekesi olan aklımız, acıma yeri olan vicdanımız öldü.

Bir cafede oturup beş on çay ve iki poğaçaya 70 lira hesap ödeyenler sokakta mendil satmak zorunda olanlara sırtını dönüp 250 kuruşa kıymayarak insanlıklarına kıydıklarını unuttular.

Kapitalist sistem ve sömürü düzeni yüzünden unuttuğumuz ve kaybettiğimiz değerler aslında bizi insan kılan değerlerdir. İnsan merhamet, hürmet, yardımlaşma, saygı, sevgi, şefkatle ile ancak insandır.

Hayatın bütün zorluklarına direnebilecek bir yapıda yaratılan ve bu azim ve kararlılıkla birçok zorluğu ve engelleri aşan insanın kendisini insan yapan haslet ve değerlerini de kaybetmemek için direnmesi gerekir.

Kapitalizmin insanı bencilliğe, duyarsızlığa, merhametsizliğe, ilgisizliğe, neme lazım ruhsuzluğuna ve acımasızlığa sevk eden yaşam tarzına ve hayat modeline karşı dik durup, hürmeti, merhameti, zekâtı, sadakayı, yardımı, dayanışmayı hayat tarzı olarak emreden kuran ve sünnet eksenli bir hayata teslim olmak zorundadır.

Ta Kapitalizmin tüketim kölesi olmaktan kurtulup, kaybettiği veya kaybetmeye ramak kaldığı insanlığını kurtarsın.

Yoksa insan manav ve marketleri midesine indirerek helaya hizmet eden, moda, kozmetik, eğlence ve teknolojiyi hevesine köle eden, hayatını mutfak, tuvalet, yatak odasına endeksleyerek iki ayaklı bir hayvan mesabesine düşerek yaşamaya mahkûm olacaktır. Böyle bir yaşamda Allah katında zillettir. Vesselam.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1635 Defa Okundu
2016-01-19

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır