KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİL

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİL

 Kafkas Kartalı Şeyh Şamil

Sonunu Düşünen Cesur Olamaz

Kafkasya denilince akla Rusların korkulu rüyası Kafkas Kartalı Şeyh Şamil Gelir. Bugün vefatının 145.yıl dönümü olan İmam Şeyh Şamil,35 senesini milletinin ve Kafkasya’nın özgürlüğüne adayan büyük bir mücahittir.

Dağıstan’ın Gimri köyünde dünyaya gelen ve 1797 ile 1871 tarihleri arasında yaşayan İmam Şeyh Şamil Küçük yaşta başladığı ilim tahsilini büyük âlimlerden tefsir, hadis, fıkıh, edebiyat tarih ve fen bilimleri ile tamamladıktan sonra 30 yaşından sonrada Bağdat’a giderek asrın müceddidi olan Mevlana Halid Bağdadi den ilim öğrendi.

Genç yaşında ulaştığı tahsili, şahsi kemalatı, cesareti ve zekâsı ile ön plana çıkan şeyh şamil Ruslara karşı ülkesinin özgürlüğü için imamlığa seçildiği 1834 yılından 1859 yılına kadar moskofun askeri gücünün çokluğu ve imkânlarının büyüklüğüne rağmen yılmadan ve usanmadan mücadelesini sürdürdü.

On beş yaşında at binip kılıç kuşanmış, yirmi yaşında bir sürü spor dalında yetenek sahibi bir hale gelmiştir. Ayrıca Nakşibendi tarikatında aldığı bu eğitim onda Rusların, Kafkasya da ortadan kaldırmak istediği İslamiyet’i, tekrar ihya etmek ve yaymak için uğraşmasına, özgürlük, direniş ve İslam Birliği gibi bazı düşüncelerin gelişmesini sağladı..

Rusların Kafkasya’dan İslamiyet’i söküp atmaya çalıştığını gören şeyh şamil milleti ve dini için dillere destan toplumlara ibret olacak bir destansı ve fedakârlık ile mücadele etti. Nice Rus generalleri mağlup etmekle beraber canlarını cehenneme gönderdi.

Zor ve kısıtlı imkânlar ile kurduğu ordusuyla özgürlük için, hak için, milletinin geleceği için, Kafkasya’nın selameti için zalimlere, sömürücülere dinsizlere, kâfirlere ve karşı mücadele etti.

Züht ve takvası, Allah korkusu ve feraset sahibi olan imam imam şamil bu haliyle ordusuna halkına ve öteki milletlere örnek ve model oluyordu. Hazırlattığı paralar üzerine şu ibretli güzel sözleri yazdırıyordu. Sonunu Düşünen Cesur olamaz. Kuvvet ve yardım ancak Allah’u Teâla’dandır.

Yıllarca sürecek olan mücadelesinde oğulları Muhammed Şamil ve Muhammed Kamil Cemalettin ve Muhammed Gazi de yanından ayrılmamıştır.

35 senelik izzetli, şehametli, azametli ve onurlu mücadeleden sonra Ruslara eşir düşen şeyh şamil sürgününün 10. Yılında son günlerini Medine’de geçirmek ve hac farizasını yapmak için Rus çarından izin alarak Hac farizasını gerçekleştirmek için Rusya’dan ayrılarak İstanbul’a gemi ile gelmiş.

Burada Sultan Abdülaziz tarafından karşılanan İmam Şeyh Şamil sarayda bir birkaç gün misafir edilir, Şeyh şamilin İstanbul da olduğunu duyan halk, bu mücahidi görmek için sarayın önüne akın akın gelip büyük bir sevgi gösterisinde ve teveccühte bulunmuştur.

Hac esnasında dünyanın dört bir yanından gelen hacılar namını işittikleri bu büyük mücahidi görmek, elini öpüp duasını almak isterler bu durum izdihama sebep olur. Bu duruma çare olarak Şeyh Şamil i Kabe’nin damına çıkarırlar ve bir müddet Kâbe damında duran Şeyh şamili hocalar hayran hayran seyrederek hasret giderirler.

Medine de büyük bir izzet ikram ve iltifata mazhar olan İmam şamil 1871 yılında ruhunu rahmana teslim eder. Peygamber zevceleri ve birçok sahabenin bulunduğu Medine de Cennetü’l Baki kabristanına defnedilir.

İslam kahramanı, Kafkas kartalı ve imam şamil lakaplı bu mücahittin özgürlük, hak, İslam ve onur mücadelesini kendisinden sonra bu zamana kadar nice büyük kahramanlar sürdürmüştür. Yakın zamanın iki büyük komutanı ve lideri Cevher DUDAYEV ve Şamil BASYEV de çeçen halkının özgürlük mücadelesinde Ruslar tarafından şehit edilmiştir.

Allah ceddimiz Şeyh Şamil’e öteki bütün mücahit kahramanlara rahmet eyleyip şefaatlerine mazhar eylesin. Amin.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 1324 Defa Okundu
2016-02-05

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır