KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ŞEHİT CENAZELERİNE GAVUR MARŞI ZULMÜ!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ŞEHİT CENAZELERİNE GAVUR MARŞI ZULMÜ!

Şehit Cenazelerine Gavur Marşı Zulmü!
 

Osmanlı da modernleşme ve çağdaşlaşmanın öncülüğü 2. Mahmud ile başlamıştır. 2 Mahmut birçok alanda yenilik ve reformlar yaparak Osmanlı imparatorluğunun gerileme devrini durdurarak çöküşünü geciktirmeye çalışmıştır.

Avrupa’nın fen ve ilmini almak yerine onların giyim kuşam ve vb. gibi adetlerini almayı tercih eden 2. Mahmud bazı ıslahat hareketlerinde başarılı olsa da genel itibariyle yanlış tercihler ve ıslahatlardan dolayı imparatorluğun duraklama devrini engelleyememiştir.

2. Mahmud’un Avrupa’dan aldığı yeniliklerden birisi de bürokrat ve yüksek düzeydeki görevlilerin cenazelerinin top arabası eşliğinde marş ile belirlenen güzergahlardan geçerek defin yerine götürülmesi olmuştur.

Tekbirler ve dualar ile götürülmek yerine marş ve top arabasıyla götürülme yeniliğinin kurbanı olan 2. Mahmud ahir ömründe son nefesinde yaptığı hatanın büyüklüğünü anlamış. Ama iş işten geçmiştir. Kendisi de bu ruhsuz ve cansız cenaze törenlerinin mağduru olmuştur.

Osmanlı imparatorluğunun çöküşünü engellemek ve koca imparatorluğunun kurtuluşunu ıslahat hareketleri ve çağdaşlaşmada gören kafalar, Avrupa’nın fen ve ilimlerini almak yerine adet ve yaşam tarzını aldıkları gibi Cumhuriyet dönemi yöneticileri de Avrupa’dan getirdikleri ve İslam elbisesine on numara büyük gelen çağdaşlaşma deli gömleğini millete cebir ile giydirmeye devam etmişler.

İslam’ı gericilik ve geri kalmışlığın ölçüsü gören Cumhuriyet dönemi yöneticileri çağdaşlaşmak adına İslam’a ait Osmanlı elinde şekillenen güzelim müzikleri, divan edebiyatını, dil yapısını, giyim-kuşam, harf, adet ve geleneklerini değiştirdikleri gibi Cenaze marşını da değiştirmiştir.

Cumhuriyet döneminde 1934 yılında İslam’ın ruhuna, değerlerine, inançlarına uygun ve münasip bir müzik yerine İslami gelenek ve görenek ve inancına uymayan Frederic Chopin adlı sanatçının müziği cenaze marşı olarak kabul edilmiştir.

Yani, bu uygulama ile cenazelerde bir nevi Müslüman’a gâvur zulmü yapılmıştır.

Yani, bu marş Cami de ezan yerine çan çalmak gibi olmuştur.

Yani, bu marş Müslüman’a son nefeste kelime-i şahadet yerine şarkı dinletmek gibi olmuştur.

Yani, Akıllıya deli gömleği giydirmek gibi olmuştur.

Yani, Müslüman’a ilahi yerine pop müziği dinletmek gibi olmuştur.

Yani, Müslüman’ı Camiden değil kiliseden kaldırmak gibi olmuştur.

Yani, bir yerlere bu tür uygulamalar ile ‘biz aslında söylemde Müslüman görünsek de eylemde Avrupa gibi çağdaş ve medeniyiz’ manası vermek gibi olmuştur.

Çağdaşlaşma adına yapılan bu bidat ve yenilikler Müslüman bünyeye uymadığı için toplumda her zaman itiraz konusu olmuş itiraz sesleri iyice yükselerek gün yüzüne çıkmaya başlamıştır.

Yani, halk artık Müslüman mahallesinde salyangoz satılmasını istemiyor.

Artık toplum zorla kendisine dayatılan inancı ve dini ve değerleriyle uymayan kanun, nizam, anayasa ve uygulama istemiyor.

Artık toplum İslami bünyeye uymayan şeyleri istemiyor. Kanun perdesi altında dinsizlik istemiyor. Özellikle şehit cenazelerini tekbirlerle, dualarla, Kur’an’ı Kerimlerle uğurlanmak istiyor

Artık Müslümanlar karga sesi misali gavur sesleri duymak istemiyor..

Cenazelerde ruhsuz, cansız, manasız anlamsız gavur müziği yerine ruha huzur veren ITRİ’nin tekbirini istiyor.

Şehidini ve ölüsünü ilahi ve nurani bir uğurlama ile ahrete göndermek istiyor.Her Müslüman’ın özellikle şehitlerin tekbirlerle uğurlanmasını istiyor..

Siz Avrupalının hiç cenazelerini Itri’ler veya Dede efendilerin enfes ve mükemmel güfte veya tekbirleri ile gömdüğünü gördünüz mü?

Onlar bizim mükemmel güftelerimize ve tekbirlerimize tenezzül etmez iken; bizler onların işe yaramaz kasavetli, ruhsuz ve cansız güftelerine niye sahip çıkıyoruz.

Elinde elmas, yakut, altın ve mücevher misali değerleri olanların gavurun cam parçacıkları hükmünde olan değerlerine göz dikmesi ve tenezzül etmesi kar-ı akıl değildir. Böyle bir tamahı ancak divaneler yapar.

Batıyı ve batılıyı körü körüne taklit etme,onların pis ve çürük adetlerini ve hayatlarını terk edip her alanda öze dönme vakti gelmedi..

Artık özümüze dönme vakti. Artık biz olma vakti. Artık Kur’an’ nın nuruna dönme vakti. Artık parlak maziye dönme vakti. Artık Avrupa’nın pis adi ve çürük temelleri üzerine kurulmuş gelenek ve adetlerini yıkma vakti.

Avrupa skolastik dinini terk ettiği için ilerledi. Bizler İse hak ve hakikat olan denimizi terk ederek geriledik. Üzerimize serpilen gaflet ve sefahat tozlarını silkerek uyanma vakti. Yeniden diriliş vakti.!

Not: Diyanet İşleri Başkanımızın ‘Şehit Cenazeleri Artık Chopin değil ITRİ’nin Tekbir’i ile uğurlansın teklifini canı gönülden destekliyoruz. İnşallah bu uygulama özümüze dönmek için bir miat olur. Vesselam.
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 7577 Defa Okundu
2016-04-20

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır