KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

AHLAKSIZ MODA YA KURBAN EDİLEN DEĞERLERİMİZ..

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         AHLAKSIZ MODA YA KURBAN EDİLEN DEĞERLERİMİZ..

Ahlaksız Moda ya Kurban Edilen Değerlerimiz..

Bir toplumun ahlaki yapısını, dini ve kutsal değerlerini, inanç ve genlerini bozup, kişiliksiz, taklitçi şahsiyetsiz ve değersiz yapmanın en etkin yollarından birisi de ahlaksız moda akımlarıdır. Ahlakı ve dini olmayan moda akımları öyle bir rezalet ve illettir ki hiçbir kural, sınır ve yasak tanımadığı gibi veba ve taun gibi hızlı bir şekilde toplum arasında yayılma özelliği de taşımaktadır.

Ahlaksız moda öyle bir zehir, bir kezzap ve asittir ki ahlakımızı, imanımızı ve dinimizin kökünü kurutup ahlaksız yığınlar meydana getirdi. Rezil moda öyle bir illet ve hastalık ki, gençliğin bilincini şuurunu ve kişiliğini tahrip ederek mahvetti. Ahlaksız modalara nice değerlerimizi geleneklerimizi kurban ettik.

Moda altında gençliğimizin iplerini elinde tutan modacılar maalesef gençliği istediği renge, şekle ve modele sokup rezil rüsvay etmeye devam ediyor. Bir bakıyorsunuz dine, ahlaka, imana ,hayaya ve insanlığa uymayan nice giyiş ,kuşam, müzik ,hareket ve tavırları moda kılıfı ile gençliğimizi bu rezaletlere bulaştırıyorlar.

Bir bakıyorsunuz yüz kızartacak, ahlakı bozacak, iffet ve namusu parçalayacak nice akımları moda diye gençliğimize benimsetilmiş. Bir bakıyorsunuz gelenek ,görenek ,adet ve yaşam tarzımıza uymayan eğlence, oyun ve meşgale bataklıklarına gençlerimiz kanalize edilerek necis ediliyor.

Bir bakıyorsunuz özellikle gençlere öyle sinsice ve alçakçasına moda ve akımların kapısı açılıyor ki bir anda bu kötü çığırlar gençlik arasında yayılıp, gençliğin ahlaki değerlerini sıfırlıyor. Moda kılıfı altında: rezil gelinlikler, rezil söylemler, rezil yarışmalar, rezil eğlenceler, rezil kutlamalar, rezil mezuniyet törenler, rezil oyunlar, rezil organizasyonlar, rezil giyimler, rezil tasarımlar, rezil filmler ve rezil geziler ile gençliğin kalbine ,ruhuna ,aklına ve hayatına ahlaksızlık virüsleri sokuyorlar.

Ticari kafaların, ifsat komitelerin, münafık cereyanların, gafil kesimlerin ve ahlaksız grupların elinde şekillenen moda ve akımlar maalesef gençliğimizi taklitçi bir yapıya büründürdü. Moda adı altında zina, fuhuş, flört, uyuşturucu ve kumar meşru bir zemine oturtularak topluma çağdaşlık ve medenilik olarak benimsetildi.

Kanunlar ile zorbalık ile baskı yıldırma ve cezalar ile yapılmayan ahlaksızlıklar moda ile sinsice gizlice ve iblisçe bu millete kabul ettirildi ve sevdirildi. Maalesef hayatımızı duruşumuzu giyinişimizi ve repliklerimizi ve yaşayışımızı ve alışkanlıklarımızı ve adetlerimizi moda belirlemeye başladı.

Ülkede siyasetçi, sanatçı, artist futbolcu ne yiyip, giyip ,okuyup ,söylüyorsa toplum şartlandırılmış ve güdülenmiş gibi ona yöneliyor. Bilinç ,şuur ,idrak ,basiret ve feraset dışı körü körüne taklit ile toplum israfa ,fuzuli harcamaya, meşgaleye ,uğraşlara ve ahlaksızlıklara sevk ediliyor.

Bu aralar lise ve üniversitelerde icra edilen mezuniyet törenleri modası ve furyası bunlardan birisi.. Rezalet törenleri ile zavallı kız ve erkeklerin ahlaktan, hayadan, iffetten, soyutlanan ve yüz kızartan giyim ve kuşamlarına şahit oluyoruz.

Gençler arasında her gün bir sevgili değiştirme, türbanlı sevgili bulma, telefonu arka cebine koyma, sosyal medya kullanma, selfiye çekme, üniversitede gizli nikâh yapma, erkeklerde sakal bırakma, kızların sokaklarda sigara içmesi, kot pantolonların dizlerini yırtma, genç kızlarda röntgen gibi içi dışı gösteren pantolon giyme, sokakta kulaklık ile gezme, büyük ekran cep telefon kullanma modası da diğer trend modalar arasında yerini almış durumda.

Özellikle batı taklitçiliği ve hayranlığı odaklı ve endeksli ilerleyen ve bizi biz yapacak değerler ve kıstaslar üzerine kurulmayan moda akımlarına kapılmanın ahlakı ,hayayı, kişilik ve şahsiyeti zedelemek yanında imanı ve islamı tahrip etmektedir. Ahir zamanda taklitçilik ve ahlaksız moda akımlarının Müslümanların iman ve dinlerine çok zarar vereceğini bize şu hadisi şerifler haber veriyor.

Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde ‘Kim giyim kuşam hal ve tavır olarak bir millete veya topluluğa benzemeye çalışırsa onlardan olur’ diyor. Başka bir hadisi şerifte ‘Öyle bir zaman gelecek ki Müslümanlar Hristiyan ve Yahudileri adım adım takip edecekler. Onlar keler deliğine girseler Müslümanlarda girecek. Hatta onlar analarıyla zina etseler Müslümanlarda edecek.

Şimdi bu hadisi şerifleri akıl ve göz önünde tutarak sokaklara, medyaya, yaşam, tarzımıza ve ibretlik gazete haberlere bakalım. Hadisin ihbar ettiği bütün hadiselerin hepsinin çıktığını göreceğiz.
Biz Müslümanların bu noktalara rezil ve çirkin ve ahlaksız durumlara hallere düşmemizin sebepleri arasında zayıf iman, sistem ve yaşam tarzı olduğu gibi insanların zevk, lezzet, his, duygu ve fıtri yapısını suiistimal eden modanın payı da az değildir.

Fiziki cazibeyi, bedeni hazları, hayvani lezzetleri ve nefsani duyguları tahrik eden, hisleri okşayan, duyguları şımartan ve aklı devre dışı bırakan moda ve akımları gençlik için öyle kutsal ve tapınacak hale geldi ki gençlik sakalı peygamberin sünneti olduğu için değil filan sanatçı veya filan futbolcu sakal bıraktığı için sakal bırakıyor.

Bir kadın peygamber hanımları örtündüğü için değil yakıştığı için türbana giriyor. Gençler şalvarı edep haya için değil moda olduğu için giyiniyor. Gençliğe dinin yapmasını emrettiği kutsal emirler çok ağır gelirken moda olduğu zaman seve seve yapıyor.

Moda adeta gençlik arasında sorgusuz, sualsiz ve koşulsuz tapınılacak put haline getirilmiş. Yüz güzelliği moda tarafından putlaştırılmış. Kadın bedeni moda tarafından putlaştırılmış. Beğenilmek tutkusu moda tarafından putlaştırılmış. Gayrimeşru sevgi moda tarafından putlaştırılmış. Eğlence kültürü putlaştırılmış. Danslar ve eğlenceler putlaştırılmıştır.

Kadın, moda, para, kariyer, gayri meşru zevk ve lezzet putları kırılıp toplum ve kalplerden temizlenmedikçe putperestlik ile varacağımız yer şirk denilen Allah’a ortak koşma ,yaratılışı unutma, ona isyan etme ,emirlerine karşı gelme ve kulluğu unutup dünyaya dalma dalaleti olacaktır.

Evet modanın bu kadar olumsuzluklarına bakarak modanın hiç mi iyi tarafı yok denilebilir. Her moda kötüdür diyemeyiz. Ama modalar genel itibariyle toplumları gütme, idare etme, kontrol altında tutma, alışkanlıklarını değiştirme, sömürme, bağımlılık yapma, geçici tatmin etme, kararsızlık kılma, tatminsizlik verme ve gereksiz meşgul etme yönlerini düşünürsek; Modanın hayrından çok şer, güzelliğinden çok çirkinlik, katkısından çok zarar verdiğini göreceğiz.

Yalancı iştihaları, gayri meşru lezzetleri, dipsiz kuyu hükmünde olan zevkleri, ruhu tatmin edip doyurmayan modaları, oyalayıcı oyunları, fayda getirmeyen meşgaleleri, nakıs ve geçici hevesleri, hayvani organizasyonları kendimize moda yapmak yerine;

Kulluğu, duayı, ibadeti, iyiliği, ilmi, hikmeti, okumayı, meşru eğlence ve oyunları, ahlaklı eğlenceleri kendimize moda yapsak daha iyi olmaz mı?

Hayırlı ve güzel modalar ile huzur, mutluluk ve saadet bulmak varken, hayırsız ,ahlaksız ve rezil modalar ile stres, beğenilmeme huzursuzluğu, israf, başıboşluk, tatminsizlik mutsuzluğu ve kıskançlıklara ve hasete maruz kalmak akıl karımıdır..

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 988 Defa Okundu
2016-06-22

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır