KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HARAKANİ CAMİ KÜLLİYESİNE YAPILAN UCUBE TUVALETE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ..

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         HARAKANİ CAMİ KÜLLİYESİNE YAPILAN UCUBE TUVALETE TEPKİLER ÇIĞ GİBİ..

Harakani Cami Külliyesine Yapılan Ucube Tuvalete Tepkiler Çığ Gibi..


Harakani Cami Külliyesine Yapılan Ucube Tuvalete Tepkiler Çığ Gibi..

Harakani Hazretlerini ziyarete gelen bir Yemenli Allah dostu veya kalp ehli, def-i hacet için görevliye tuvaletin yerini sormuş. Görevli cami arkasındaki eski tuvaleti gösterince bu zat ‘Ben bu büyük zatın huzurunda ve yanında def-i hacet yapmaktan hicap ederim diyerek külliye dışında bir yeri tercih etmiş.

Bu olay aklımdan hiç çıkmamıştır. Zira büyüklerin huzuruna edep ile giden lütuf ve ihsanla dönermiş. Büyüklerin huzurunda edeple ve tevazu ile kıyam etmek gerek..

Hele hürmet ve saygı gösterilen kişi seyyit dediğimiz peygamber soyundan geliyorsa ve dini mübine büyük hizmetler etmiş ise, geride topluma büyük değerler ve güzellikler bırakmış ise böyle topluma ve tarihe mal olmuş zatlara saygıda ve tazimde kusur etmek edepsizliktir.

Hasan Harakani hazretleri marifetullah ile muhabbetullaha vasıl olduğu için her asırda sevenleri ve tarafları olduğu gibi ziyaretçileri de olmaktadır.

İlimizde bulunması bizim için şeref ve ayrıcalık olan bu zatın külliyesinin yeniden düzenlenmesi için başlatılan çalışma ve projeler kapsamında birçok yenilik veya değişiklikler yapıldı.

Harakani ve civarını yeniden düzenleme ve tarihi dokuya uygun ve inanç merkezi yapma adına başlatılan çalışmalar ile eski külliye ile yeni külliye arasında bazı değişiklikler oldu.

Projeyi çizenler her halde yerinde görmediği ve islami hassasiyet gözetmediği için külliye yenileme çalışmasında aksaklık ve eksiklikler oldu. Bunlardan birisi de cami ile kümbet cami arasında yapılan tuvaletti.

Cami cemaati ve duyarlı bir çok insan cami ile kümbet cami arasına tuvalet yapılmasına karşı çıkıp tepki gösterip homurdandı ama sesler gür ve etkili çıkmadığı için çok netice alınmadı.

Bizde maalesef farklı platformlarda dillendirip konuştuk ve tuvaletin cami önü manzaralı olmasının tarihi dokuya, edebe ve o büyük zata karşı hürmetsizlik ve ayıp olduğunu söyledik ama yerel basın sesi olarak sesimiz çok sesi getirmedi.

Şahsımın nezdinde Kars ta birkaç ucube vardı. Bunlardan birisi de bu iki cami arasına kondurulan tuvalet idi. Latife olsun diye bazen tuvalet manzaralı cami der ve hayıflanırdım.

Bu durumdan rahatsız olanların sayısının artması, ilimize ziyaret eden bazı şahsiyetlerin bu duruma kayıtsız kalmaması, yerel basın olarak bizlerin tepkisi sonucu inşallah geri bir adım atılarak hatadan dönülerek tuvalet yıkılacaktır.

Ucube bir tarzda iki cami ortasına modern olarak kondurulan tuvalet, Harakani Hazretlerinin kabrinin seviyesinden yukarıda olması o zata karşı bir hürmetsizlik olacağı için zararın neresinden dönülürse kardır düsturuyla bir an önce yetkiler tarafından yıkılarak külliye içinde veya kenarında bir yerde yapılması gerekir.

Geçen gün ikindi vakti namazı için Harakani camine gittim. Cami dışında Dünya Karapapak Türkleri Birliği Başkanı Seyfullah TÜRKSOY’ UN tepkisine şahit oldum.Aynı zamanda sanatçı ve gazeteci kimliği olan başkanımız bu hatadan dönülmesi ve bu durumun düzeltilmesi için gereken bütün gayreti göstereceğin ,bu durumu kamu oyu yanında ulusal basında da paylaşacağını beyan etti.

Maalesef ucubeler ile anılan şehrimizde her gün yeni bir ucube ile karşı karşıya olmamızın bir sebebi de Ucubeleri yapanların İslami ve dini duyarlılık sahibi olmamalarından da kaynaklanmaktadır.

Harakani külliyesini güzelleştireyim derken ağaçları keserek, yeşili yok ederek doğal güzelliği bozulduğu yetmezmiş gibi birde cami manzaralı tuvalet yapılması halkı ve cami eşrafını iyice çileden çıkarmış durumdaydı.

Ucube heykel ile iyice sicili bozulan şehrimizi yeni ucubelere mahkûm etmeyelim. Dini ve inanç hassasiyeti olmayanlara uzaktan çizdirilen uzaktan kumandalı proje ile zaten yanlış yapıldı. Bari ikinci yanlıştan dönülsün ve bu kadar tepkiler sonucu tuvalet yapımına son verilsin.

Projeyi dikkatlice incelerseniz projede zaten kümbet cami ile Harakani Hazretleri cami kot aynı seviyede yapılmış. Tuvalet ortaya konulmuş, yeşil doku öldürülmüş, ruhsuz taşlar ve cansız bir görüntü meydana getirilmiş. Üstüne üstlük iş tamamlama süresi geçmiş ve belirtilen vakitte bitmemiş.

Hayır, adına başlatılan çalışmalarda ve yapılan icraatlar da halkın toplumun ve duyarlı kesimlerin tepkilerine ve itiraz seslerine kulak verilmesi gerekir.

Bu toplumun bazı kesimleri devletin okullarından diploma olmamış iseler de hayat üniversitesinde profesör olmuşlardır. Bu seslere yetkililer olarak kulağımızı kapatmayalım. Aksine kulak kabartalım. Halka ‘siz ne bilirsiniz ne anlarsanız’ demeyelim.

Dünya Karapapak Türkleri Birliği Başkanı Başkanı Seyfullah TÜRKSOY’a hassasiyeti için teşekkür ettik ve kendisinde şu ricada bulunduk. :Maalesef bizim sesimiz yerel gazetecilikte fazla çıkmıyor. Ama siz farklı platformlarda bu hataları ve yanlışları dile getirerek daha geniş kitlelere ulaştırıp çözüme katkı sağlayabilirsiniz.

Temennimiz ve arzumuz ucube bir görüntü oluşturun, iki caminin tarihi silüetini bozan ve kara bir gölge gibi duran cami manzaralı tuvaletimiz inşallah kısa sürede yetkililerce yıkılır ve Harakani Hazretlerine karşı iade-i itibar yapılır.


(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 18952 Defa Okundu
2016-06-23

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır