KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÇOK MU ZOR?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ÇOK MU ZOR?

Çok mu zor?

 

“Yatsı namazları sonrası evliya camine yakın olan kazım paşa caddesi üzerindeki taburelerini kaldırıma koymuş bir çay ocağına gidip çay içerim. Samimi dostlar ile bu güzel bir ortamda çayları yudumlarken yoldan geçen arabaların tekerleri bu çukurlara girip çıkarken o anda su birikintisini taşırıp üzerimize sıçratarak içilen çayı ve o sıcak ortamı mahvediyor. İşin acısı o küçük çukurlar birkaç tane taş ile doldurulmaya çalışılmış.

Her gün işe gidişte ve iş çıkışında kullandığım doğumevi yokuşundaki yol, taş yol doğalgaz yüzünden bozuldu. Paramparça oldu. Bir tarafı taş, öteki tarafı asfalt, diğer tarağı ise stabilize olmuş. Yol o kadar bozulmuş ki, neresinden gideyim de arabanın altını vurmayayım endişesini çekiyoruz. İşin stresi ve yorgunluğu ile evime huzur bulmaya ve rahatlamaya giderken yolun bu hali arabayı mahvettiği gibi bizleri de iyice gerip nefret ve öfke patlamasına sevk ediyor.

Yine belli günlerde derneğe ve yurda gidip gelirken her gün kullandığım İnönü, faik bey ve cumhuriyet caddesinde seyir halinde iken birden güm diye ya çukurlara düşüyorum. Veya yol ortasında oluşmuş tümseklere çarpıyorum. Bazen çukur ve tümseklerden kaçmak için direksiyonu kırıyorum ama bu seferde başka arabalara çarpma tehlikesi geçiriyorum. Bu hal tabi ki yine asabiyet ve öfke frenlerimizi patlatıyor.

Bazen alış veriş için kazım paşa caddesi üzerindeki yolu kullanıyorum. Bir tarafa zaten arabalar park yaptığı için tek şeritten yol kullanılıyor. Kaçışı ve kurtuluşu olmadığı için yol üstündeki çökmüş loğarlara ve çukurlara gire çıka gire çıka gideceğimiz yere varmaya çalışıyoruz. Yol üzerindeki küçük küçük onlarca çukura girip çıkmak zorunda kalan bir insanın yüzünün gülmesini ve rahat olmasını nasıl bekleyebilirsiniz.

Bazen her gün gitmek zorunda kaldığımız bakırcılar çarşısı, arpacılar çarşısı, Halkbank, ziraat bankası civarı ve eski garajlar civarındaki yollardan geçmek zorunda kalıyoruz. Bataklıkta veya mayınlı tarlada yürüyormuş zorluğu ile metrekareye düşen üç beş çukurdan kaçmak için çukur beğenmek zorunda kalarak gidiyoruz. Hangi yoldan gideyim hangi yola gireyim diye kara kara düşünürken akla karayı seçiyoruz. Bu kadar çukurlara girip çıkarak mahvolan arabaya mı yanayım gönül rahatlığı ile gideceğim yere gitmek için yol bulamadığımıza mı yanalım.

Her gün iş icabı alış veriş icabı ziyaret icabı ve koşuşturma icabı araba ile Kars ta birçok caddeye yola sokağa girmek ve çıkmak zorunda kalıyoruz. Neredeyse şehir içi yollarda ve yoğun trafik akışının olduğu caddelerde sağlam ve düzgün yol yok. Doğalgaz, tamirat ve inşaatlar yüzünden yollar mahvolmuş durumda.

Her gün bu yollar yüzünden kendimiz ve arabamız gerginlik, sıkıntı, stres, asabiyet ve öfke patlaması yaşıyoruz. Ve en önemlisi canımız yanıyor. Çünkü her altı ayda bir sanayi yolunu tutmak alt takımları yaptırmak bizleri ekonomik sıkıntıya sokuyor. Neredeyse çoluk çocuğumuzun rızkını arabaya yatırıyoruz.

Yukarıda resmettiğim bu manzaraları ve halleri maalesef her gün yaşıyoruz. Bu hal bizde nefret ve öfke uyandırıp şehrimize karşı bizi soğutuyor.

Tamam, anlıyorum yerel yönetim olarak maddi imkânlar kısıtlı ve yeterli değil ve Sayın başkanımız elinden geleni yapmaya çalışıyor. Kısıtlı da olsa bazı caddelerde asfalt çalışmaları var. Büyük işler ve çalışmalar ve projeler gerçekleştirmeyi arzu ediyor. Bu noktalarda destekçisi ve duacısıyız.

Amma Ehli Beyt aşkına sormak istiyorum. Asfalt Üretim Tesisi olan bir belediyenin kazım paşa caddesindeki küçük çukurları kapatacak gücü yok mu?

Büyük caddelerdeki yollardaki inşaatların kestiği veya açtığı bir buçuk iki metrekareyi geçmeyen çukurları iz bırakmadan veya tümsek yapmadan asfaltlamak çok mu zor?

Sayın başkanım büyük caddeler üzerindeki yollardan geçerken siz hiç o kare çukurlara ve tümseklere rast gelerek neye uğradığınızı şaşırmıyor musunuz?

İkiye ayrılmış, metrekareye üç beş çukurun düştüğü ve küçük küçük ufak ufak çukurlu yollardan her gün binlerce araç geçiyor. Bu yolların durumu insanların nezdinde şehrinden ve yolundan haberi olmayan bir belediye düşüncesi ve fikri oluşturduğu gibi nazarlarında da çalışmayan, yatan sorumsuz bir belediye algısı oluşturuyor.

Asfalt tesisleri olan bir belediye için birkaç metrekare olan yollardaki çukurları iz bırakmadan ve profesyonelce kapatmak zor olmaması gerekirken;

Neden çukur kapatmaktan ve yama yapmaktan aciz kalınıp, sürücülere zorluk ve sıkıntı yaşatılıp öfke ve nefret patlamasına sebep olunuyor.

Çok mu zor, doğalgaz ve inşaatların sorumsuzlukları yüzünden bozulan yolların bedelini onlara ödetip yolları yapmak.

Çok mu zor, küçük küçük çukurları iz bırakmadan kapatmak!

Çok mu zor, ana caddelerdeki çökmüş yolları araçlar için tehlike arz etmeyecek şekilde asfaltlamak?

Çok mu zor, bozulmuş yolun asfaltını yaparken tümsek bırakmadan yapmak.

Çok mu zor, şehrin her yerini özellikle işlek caddeleri teker teker gezerek tehlike arz eden ve kazalara davetiye çıkaran yolları tespit edip yama yapmak.

Çok mu zor, ana cadde üzerinde arabaları da çökerten logar kapakların tamirini yaptırmak.

Çok mu zor, geceleri trafik olmadığı zamanlarda ana caddelerde bulunan çukurları kapatıp trafiği aksatmadan işleri yürütmek.

Çok mu zor, yolları bozan doğalgazcılara, inşaatçılara ve su tamircilerine gereken cezaları keserek başına buyruk ve sorumsuzluklarının cezasını vermek.

Çok mu zor, yamaları çukur veya tümsek oluşturmadan üstün körü yerine profesyonelce ve ustaca atmak.

Çok mu zor şehrin neresinde hangi yolun bozuk olduğunu tespit etmek.

Yerel yönetimimizin İmkânlarının kısıtlı olmasını anlarım. Kısıtlı imkânlar dâhilinde çalışmanın zorluğunu kabul ederim. Ama büyük amaçlar hedefler ve çalışmalar peşinde koşan bir yönetimin küçük basit sorunlar ve problemlerde boğulmasını ve acziyet göstermesini anlamış değilim.

Allah rızası için lütfen trilyonlar gerektirmeyen sadece profesyonelce ve işini doğru yapmak ve sorumluluklarını yerine getirmekle çözülebilecek sorunların başında gelen yol sorununu çözmeye çalışalım.

Kars ta elli bine yakın araba olduğu düşünülürse ve metre kareye düşen çukurlara ve tümseklere düşüp çıkmak zorunda kalan araç sahiplerinin bu gerginliğine birde araçlarında yollardan dolayı maddi hasara uğraması katıldığında bu durumun sandığa yansıması olumlu olmayacaktır.

Mesela iş için yolumuz Belediye ye düştüğünde işlerimiz hızlıca çözülüyor ve çalışanlar ellerinden geleni yapıyorlar. Aynı sorun çözme hali ve gayreti sahada ve alanda da olması gerekir.

Başkanımızı seviyoruz. Ve bu sevgimizin yapacağı hizmetler ölçeğinde ziyadeleşmesini arzu ediyoruz. Vaat edilen ve amaçlanan çalışmaların topluma millete hizmet olarak dönmesinin yolunun da sorumluluk profesyonellik ve memnuniyetlikten geçtiğini biliyoruz. Bu minvalde ve eksende profesyonelce ekip çalışması ile göz doldurup başka belediyelere her noktada örnek olacak bir konuma gelmelerini temenni ediyoruz. Vesselam.

Not: Geçen gün ilgi ve alaka gösterip yardımlarını esirgemeyerek işlerimizi kolaylaştıran Belediye Başkanlığı İnsan Kaynakları ve Eğitim ve Müdürü Ali TAMYÜKSEL’ e ve Bordro Yazışma İşleri Memuru Okan DURĞUNKAYA’ya teşekkür ediyorum.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 6379 Defa Okundu
2016-08-26

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır