KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

KURBAN KREDİSİ İLE KURBAN KESİLİR Mİ?

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         KURBAN KREDİSİ İLE KURBAN KESİLİR Mİ?

Kurban Kredisi İle Kurban Kesilir mi?


Kapitalizmin en büyük temsilcilerinden olan bankalar toplumun kanını emmek için her fırsatı değerlendiriyor. Çağdaş tefeciler olan bankaların şimdiki oyunu ise bayram kredileri.

Şeker kredisi veya kurban kredisi şeklinde lanse ettiği krediler ile Müslümanları faize bulaştırmaya çalışan bu bankalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Dinimizde yeri büyük günahtan biri olarak geçen ve sen çalış ben yiyeyim mantığı üzerine kurulmuş olan faiz ile toplumu sömüren bankaların bayram kredileri ile hela bayramınızı harama ve zehire çevirmeyin.

Bankaların kurban kredisi adı altında Müslümanları avlamaya çalıştığı bu tuzağa düşmeyin. Hiç bir şekilde kredi ile alınacak olan kurban makbul ve kabul olmaz. Zira kurban vecibesi imkânı olan ve kesmeye gücü yetenlere vacip olup, imkânı olmayan ve kesemeyenlere vacip değildir.

İmkânı olmadığı için kurban kesemeyen birçok aileyi cazip ödeme teklifleri ile kandırmaya çalışan bankalara bu ailelerin aldanmaması gerekir.

Borçlu olmaktan veya imkânı olmayışından dolayı kurban kesemeyenler banka kredisi ile kurban kesme adına hayır yapayım derken şerre ibadet yapayım derken isyana amel işleyeyim derken yanlışa düşmesinler.

Kurban vecibesi belli nisap miktarı dediğimiz evinin çoluk çocuğunun geçim miktarını çıktıktan sonra elde kalan parayla yapılacak hayırdır.

İlla kurban keseyim çoluk çocuğumun boynu bükük kalmasın veya onun bunun eline bakmasın düşüncesi ile hareket edilecek ise o zaman karzı hasen (ödünç verme) dediğimiz şekilde eşinden dostundan sonra geri ödeme şartı ile borç alınarak kesilebilir. Ama bankadan alınacak geri ödemesi faiz olan bir para ile kesilecek kurbandan en Allah razı olur. Nede o kurban kabul ve makbul olmaz.

Kurban vecibesinin yerine getirirken uyulması gereken şartlar ve kurallar maalesef çok bilinmediği için çok yanlış uygulamalara hatalara düşülmekte helal bir amel ve fiil harama inkılap etmektedir.

Bu hususta kurban vecibesinin yerine getirilmesi şartları ve hangi hallerde kurbanın kabul ve makbul olacağı ve kesilecek olan hayvanların hangi şartları taşıması gerektiği ve usulü ile alakalı Belediyelerce veya müftülükçe broşürler hazırlanarak halka dağıtılmalıdır.

Halkımız kurban alma ve kurban kesme hususunda bilinçlendirilmeli Allah adına yapılacak bu amelin makbul olma şartlarını iyi bilmelidir.

Bu bilgiler ışığında kurban ile alakalı bazı hususlar iyi bilinmelidir.

1- Kurban ibadet değildir diyen hümanist kılıklı din düşmanlarına aldanmamalı. Kurbanı vahşet olarak görenlerin soflarından eksik olmayan pirzolalar, kebaplar, sucuklar, mangallar ve kavurmalar babalarının tarlasında mı yetişiyor….

2-Banka kredisi ile kurban kesmek caiz değildir. Çünkü faiz haram olduğu için haram ile ibadet olmaz.

3-Kesilecek olan kurbanların derisinin satılması caiz değildir. Ancak satılıp parası hayır kuruma veya fakire verilebilir. Kurban, Kurbanı Kesen kasaba da verilemez.

4-Kurban keserken kasten besmele çekilmediği zaman o kurbanın eti yenilmez. Unutulma ve kasıt olmadığı durumlarda eti yenir.

5-Bayram namazı dışında kurbana özel bir namaz yoktur. Yani kurban kesildikten sonra kurban niyetiyle namaz kılınmaz.

6-Kesilen kurbanların kanları, ödleri, bezeleri, idrar torbaları, cinsel organları ve husyelerini (yumurtalarını) yemek tahrîmen mekruhtur.(Hanefiye göre)

7-Kurban kesmek yerine kurban parasını fakirlere ve muhtaçlara sadaka olarak vermek caiz değildir. Bu uygulama kurbanı kabul etmemek olduğu gibi bu şekilde hareket edenlerin amelleri boşa çıkar. Çünkü kurban ibadetinin yerine gelmesinin şartı kesilmesi ve kan akıtılmasıdır.

8-Kredi kartıyla kurban kesmeye diyanetçe cevaz verilmiş ama kredi kartıyla alınacak olan kurbanın tek çekim yaptırılması şartı getirilmiştir.

9-Kurbanın taksit ile alınması hususunda diyanet işleri başkanlığı ‘vadeli satış caiz olduğunu taksit ise, borcun ödenmesinin belirli birkaç zamana vadeli olarak geciktirilmesini ifade ettiği için taksitlendirme yolu ile satın alınan bir malın, alıcının mülkiyetine geçtiği için bu yolla alınan bir hayvanın kurban edilmesinde bir sakınca olmadığına hükmetmiştir.

10-Kurbanların vekâlet yoluyla yurt dışındaki Müslüman ülkelerde kestirilmesi caizdir.

11- Kurbanın et, sakatat, deri, yün ve süt gibi unsurlarının satılması da caiz değildir Geniş bilgi için: http://www2.diyanet.gov.tr/dinisleriyuksekkurulu/Documents/Kurban.pdf adresine müracaat edilebilir.

(UA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI
 

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4049 Defa Okundu
2016-09-02

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Tan Ofset San.Tic.'nin Kurulusudur. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır