KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ORUÇ TUTMAKLA AÇ DURMAK ARASINDAKİ FARK!

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ORUÇ TUTMAKLA AÇ DURMAK ARASINDAKİ FARK!

 Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark!

Ramazan ayı rahmet mağfiret ayı olduğu gibi ramazan orucu da ilahi emir yanında birçok hikmetleri içerisinde barındıran bir ibadettir.

Feyzi, bereketi, rahmeti, ücreti, sevap ve neticeleri büyük olan ramazan orucu olağanüstü bir şevk ciddiyet gayret çaba özveri ve sabır ile yerine getirildiğinde sahibine onlarca yıllık sevap kapısını açabilir.

İbadetin ruhu olan ihlas ve samimiyet oruçtan kaçtığında ve Ramazan orucu hakkıyla ifa edilmediğinde ise ramazan gün boyu açlığa dönen bir ibadet olur.

Oruç tutmanın Allah katında makbul olanı sadece mideye oruç tutturmak değil bütün azalara, latiflere, göz kulak ve azalara dahi oruç tutturmakla olur.

Ramazan orucu Müslümanı gıybetten, yalandan, günahtan, alıkoymuyor ise ve sanki normal bir zaman dilimiymiş gibi günahlara devam ediliyorsa o orucun kemali ve rahmeti ve feyzi ve bereketi güzelliği ve gitmiştir..

Ramazan ayını Müslüman ganimet olarak görüp bu ayın sevabını feyzini rahmetini celp edip kazanacak amel fiil eylem ve faaliyetlerde bulunmuyor ise o ramazan ayı ve orucu kıymet ve ehemmiyetini kaybeder.

Ramazan ayında kişinin hayatında hiç bir değişiklik olmuyor ise

Bu ayda hayâ iffet edep hali takınılmıyor ise,

Yaptığı ibadet kulluk evrat zikir ve amel öteki aylardan farkı yoksa

Ramazan ayı gençliği günah ve haramlardan uzaklaştıramıyorsa

Ramazanda namahreme yani karşı cinse karşı sınır ölçü ve mesafe koymuyorsa

Ramazan ayında el ve göz oynaşta, dil boş sözlerde, amel çirkin fiillere devam ediyorsa,

Bu ayda kendisini frenleyip haram ve günahlardan kaçınmıyorsa o Müslümanın ibadeti ve orucu kuru bur açlık yavan bir ibadetten öteye geçmez.

O orucun feyzi, bereketi, rahmeti ve kemalatından o insanlar mahrum kalır.

Ramazan ayında kötü bir söze, çirkin bir file, adi bir harekete, haram bir teşebbüse rahatça giren bir insan oruç tutmuyor sadece midesine aç bırakarak kendisine zulmediyordur.

Ramazan ayında gayri meşru oyunlar, mekânlar ortamlar ve ilişkilere devam edenlerin orucu ruha bedeni akla kalbe fayda vermeyeceği gibi ahlaki değerlere kemalata ve hayırlara da kapı açmayacaktır.

Ramazan orucu gelince hayatımızda köklü değişikler olmalı,

Bu ay hayatımıza yenilikler ve farkındalık katmalı,

Kendimize çeki düzen vermemizi sağlamalı,

Olgunluk ve kemalatımızı artırmalı,

Gündüzü ve gecesi aynı olmamalı,

Ramazan ayı Kur’an’ sız, oruçsuz, ibadetsiz evrat, zikir ve salâvat ve teravih siz geçmemeli,

Teravih namazı kılmak için camiler yerine kaldırımlar ve cafe köşeleri tercih edilmemelidir.

Ramazan ayında çıplak, hayasız, edepsiz gezen kadınlara bakarak gözünü ve gönlünü doyuran bir Müslümanın tutacağı oruç nasıl makbul olacak.

Ramazan ayında gıybet yaparak kardeşini ve Müslümanı çekiştirip hakkında suizan ederek ölü eti yiyen bir Müslümanın orucu nasıl sağlam kalacak.

Ramazan ayında hayâ edep iffetten soyutlanarak üryan bir şekilde arzı endam eden kadınlar erkekleri göz zinasına atarak orucunun makbuliyetini nasıl koruyacak.

Kendisi oruç tutup keyfi oruç tutmayanlara cafesinde lokantasında yemek yedirenlerin oruçlarının sıhhati ne kadar geçerli olacak.

Ramazan ayında orucu tutup namazı kılmayan, sahura kadar kahvede taş çeviren bir Müslümanın orucunun hangi güzelliği kalacak.

Yılda bir kere gelen ramazan bizlere bazen seksen senelik ibadet hayır amel kazandırma imkânı verirken bu fırsatı elimizden tersiyle iterek ramazanı gafil orucunu ise aç kalmaktan ibaret bir hale getirmemeliyiz.

Bütün kâinatı emrimize veren ve bizi hadsiz nimetleriyle bizleri besleyen rabbimiz bize aç durmayı değil oruç tutmayı emrediyor.

İslam’ın beş şartından birisi olan ramazan orucunu ciddiyetle samimi gönülden ve bütün şartlarına riayet ederek ve bütün azalarına tutturan sevabını alıp rahmetinden kana kan istifade edeceği gibi baştan savma yarım yamalak üstün körü lakayt ve ciddiyetle tutmayanların da oruçtan hisseleri açlık meşakkat zahmet ve yorgunluk olacaktır.Vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 863 Defa Okundu
2017-06-11

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır