KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

HAYIRDA YARIŞANLAR İLE HAYIRDAN SIVIŞANLAR

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         HAYIRDA YARIŞANLAR İLE HAYIRDAN SIVIŞANLAR

 Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar

Mensubu olduğum yardım Derneği Yurtiçindeki 300 koordinasyon merkezimiz ve 55 ülkedeki faaliyetleriyle ülkemizin, İslam’ın, Kuranın bayrağını en iyi şekilde dalgalandırmak için çalışmalar yapıyor.

Mübarek ramazan Ayında Suriye ve Afrika başta olmak üzere milyonlarca mağdura zekâtları, kumanyaları, iftarları, yaşam malzemelerini, kıyafet ve ev ihtiyaçlarını, temizlik malzemelerini, ekmeği, suyu akla gelen her türlü ihtiyaç malzemelerini hayırda yarışan ali cenap insanların vasıtasıyla ulaştırmak için bütün Türkiye de gönüllü binlerce çalışani hummalı bir faaliyete girişti.

Otuz yedi ülkede iftar sofraları kuran, su kuyulari açan , yetim merkezleri kuran, eğitim merkezleri kuran ve milletin ve ümmetin derdi ile dertlenen ve rızayi ilahiyi esas tutan bir derneğimiz adına bizlerde şehrimiz de şu ana kadar Suriye ye dört tır insanı yardım gönderdik.

Sosyal sorumluluk Müslümanlık ve insanlık adına Allah rızası dışında hiç bir gaye gütmeden çalıştığımız bu yolda en büyük destekçimiz esnaf iş adamı ve hayır sever insanlardır.

Şu ana kadar ülke genelinde milyar dolara varan yardımlarımiz ali cenap insanlarımız vasıtasıyla gerçekleşti.

Geçen sene kırk altı ülkede muhtaç Müslümanlara kurban ve bayram harçlığı götürdük. Mahsun gönülleri hoşnut ettik. Bu yardımlar ile dualar aldık gönüller kazandık.

Bu ramazanda da diğer şehirlerde yapılan Hayır ve yardım faaliyetlerini görünce iyice şevkle geldik. Bizde Kars ta bismillah dedik. Her önemli gün ve gecelerde mesaj yayınlayan insanlara ve esnaf ve halk a müracaat ettik. Bir kısmından küçük dahi olsa Hayır görürken kimilerinin ise maalesef hayırdan çok uzak olduklarını gördük.

Allah ın rahmeti keremi kudreti ve ihsanı ile belli zenginlige ulaşanlarin basit ve sudan sebepler ile yardımdan kaçındilar.malların da fakirin hakkı olduğunu unuttular. Zekat ve sadaka bilinç ve şuuru olmadigi için hayırda koşmak ve yarışmak yerine sıvışmayi tercih ettiler.

Bütün Türkiye de yapılan faaliyetleri takip ettiğimiz için Kars olarak belli bir zenginliği olan lüks arabalara binen lüks yaşamayi seven bir toplulugün hayırda ve iyilikte onde olmaması bizi üzüyor.

Bu ramazan ayında Kars tan Afrika için üç yüz iftar vaat ettik ama ancak yüz tanesini gönderdik. Suriye için yüz elli iftar gönderebildik.altmışa yakın kumanya dağıtımı yaptık. Bir aileye ev eşyası verdik. Arzumuz Afrika da ve diğer ülkelerde su kuyusu açmak, En az  beş yetime sponsor bulup yıllık bakımlarıni üstlenen hayırsever bulmak, engelli kardeşlerimize sandalye temin etmekti.

Olmadı Hayır ve cömertlikde su gibi olan insanların yok denecek kadar azlığı ve hayırda yarışmak yerine sıvışmaları hedeflere ulaşmayi engelledi.

Bazı marketlerden para istemeyi bırakın hayırsever müşteriler tarafından doldurulur diye boş koli bırakmayı bile bazı marketler kabul etmedi.

Başka şehirlerde öyle insanlar varki zorla kapıni çalıyor yardım etmek için. Malım eksilir tasası çekmeden veriyor. Her yıl düzenli olarak malının zekatini hesap edip veriyor.

Ama nedense şu şehrimiz de zekat kültürü olmadıği gibi yardım için kapısını cesaret edip çaldığımiz çok az insan var.

öylesi var cebin den tomar dolusu para çıkarıp yüz lirayi zor veriyor. Öylesi var malının Haddi hesabı yok binler vermeyi bırak yüz lira verirken eli titriyor.

İnsanlar bilmiyor ki verdiği ve vereceği Hayır zekat ve sadaka ile cennete yatırım yapıyor.

Bilmiyorlar ki hayır için verilmeyen her kuruşun ahirette hesabını verecekler. Mal sevgisi ve tutkusu insanları nice Hayır ve iyilikten alikoyuyor da farkında değiller.

Toplum yararına destek statüsünde olan ve yasal bir zeminde faaliyet yürüten ve faaliyetlerini kayıt altına alan ve bülten hazırlayan bir derneğin çalışanları güven emniyet ve fedakarlıgi esas alarak çalışması insanlara güven vermesi gerekirken maalesef  arzu ettiğimiz  bağış ve yardımları zengin kesimlerden alamadık. Veya komik bir ücret ile geçiştirildilk.

Şehrin en işlek yerine stant açtığımız halde tanıdık insanlar dışında doğru dürüst yardım alamadık. Maalesef kozmetik eğlence teknoloji ve sigaraya  paramızı saçarken hayrat için verecek paramız yoktu.

İnsanları mutlu etme onlari sevindirme ve dualarıni almak gibi güzel haslet ve lezzet varken bundan cimrilik ile mahrum kalanlar bunun acısını mahşer günü yığıp durdukları mallari başına  bela olduğunu görünce anlayacaklar.Allahin arşinin gölgesinde cömert insanları görünce keşke bütün malımizi Allah yolunda Hayır yolunda harcama yapsaydık diyecekler.

Allah hayır yolunda malını harcayan insanların sayısının artırsın. Hayırda yarışan iyilikte koşan insanların sayısını artırsın. Bu süreçte bizlere maddi destek olarak hayırda ortağımiz olan derdimiz ile dertlenen  bizleri asla geri çevirmeyen ak parti teşkilatina özellikle Paşa özebay a, Eski Kızılay başkanı remzi aras a, iş adamı Mikail demir e, Şener günerhan a, Fatih mobilya dan hacı Mehmet evliyaoğlu na, ufuk Altunbey e, ve yardımsever dost ve insanlara Teşekkür ederim. Allah kabul etsin hayır ve hasenetlerini.

Gönül isterdi ki her gün medya da boy boy poz veren ,her özel günü ve etkinligi kutlayan iş adamları ve tanınmış simalar vasıtasıyla açlık yokluk ve sıkıntı çeken Müslüman kardeşlerimize binlerce iftar, onlarca su kuyusu ,yüzlerce ramazan kumanyasi ve nakdi yardım yapsaydik. .gittiğimiz kapılardan basit bahane ve gerekçeler ile eli boş dönmeseydik.veya dilenci parası ile dönmeseydik.Ama demek ki hayır ve iyilikte nasibi olmayan veya yüz vermek ona hiç bir kayıp vermeyecek iken bir lirayı bile verirken eli titreyenin nasibi  bu kadarmış.vesselam.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 351 Defa Okundu
2017-06-27

SON YAZILARI

Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak Ya Millet Başa Ya Kuzgun Leşe

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır