KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

‘İLK EMİR OKU’ KİTAP CAFE

  Muhammed Şamil Kakça

          tahkikk@gmail.com
         ‘İLK EMİR OKU’ KİTAP CAFE

 ‘İlk Emir Oku’  Kitap Cafe

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Muhammed Şamil Kafkasyalı’nın, “‘İlk Emir Oku’  Kitap Cafe” yazısı:

İlk emri oku olan bir dinin mensupları olarak maalesef okumuyoruz. Bir Japon yılda 26 kitap okurken iki tane Türk bir kitap okumaktadır. Bu durum hayatımızın her alanına sirayet ederek kültürel, sanatsal, tarihi hayatımızı olumsuz etkilemektedir.

Okumayan toplumlar sanat, tarih, ilim, marifet, teknoloji ve parlak bir istikbal üretemeyeceği gibi başkalarının ürettiği şeylere mahkûm olurlar.

Türkiye de İlkokul kitaplarında 7400 kelime bulunurken, Japonya Fransa İngiltere gibi ülkelerde bu kelime sayısı 70 binlere kadar çıkmaktadır. Bu durumda 7400 kelime ile eğitim gören bir millet ve toplumda münevver entelektüel ve bilim adamı çıkmayacağı gibi bilim, sanat, teknolojik yeniliklerde çağın gerisinde bırakacaktır.

Okuma zekâsı düşük olan toplumlar başkalarının sömürgesi olmaya mahkûmdur. Okumayan toplumlar üretemez, geliştiremez ve parlak bir gelecek inşa edemez.

Hele hele dil ve lisanî tahrifata uğratılmış ve geçmişi ile irtibatı koparılmış bir toplumda parlak bir gelecekten söz edilemez.

Bin senelik tarihi, kültürel, siyasi, sanat ve edebi birikimini oluşturan lisan ve dili soykırıma uğratılmış bir milletin çocuklarının hafızasında kalan elli yüz kelime darağacı ile hangi medeniyet kurulabilir.

Günlük on bin kelime ile konuşan ve düşünen bir toplumun kelime darağacı dili ıslah etmek ve Türkçeleştirmek sevdası ile elli –yüz kelimeye düşürüldüğünde o toplumun zekâsı güdük hale gelmesi kaçınılmazdır.

Sayamayacağımız daha birçok sebepler yüzünden okuma kültürünü kaybeden bir milletin her şehrinde üniversiteler olması, kütüphaneler olması, her kişide iki üç diploma olması, okuma yazma oranın yüksek olması çok anlam ifade etmemektedir.

Okumayan okumaya merakı olmayan toplumumuzun bu yarasına neşter vuracak ve okumaya güdeleyecek, okuma kültürünü geliştirecek, okuma şevki ve heyecanını artıracak projeler üreten GSB Proje ve koordinasyon Genel Müdürlüğünün gençlik için ürettiği ve geliştirdiği projeleri takdir ediyoruz.

Geçmişi ile manevi değerleri ile mazisi ile geleceği ile ve milleti ile irtibatını ve bağlarını kuvvetlendirecek çalışmalar ve projeler üretmesi takdire şayandır.

GSP genç merkezli birçok güzel projeler ürettiği gibi sivil toplum kuruluş örgütlerini de hibe projeleri ile eğitime kültüre ve geleceğimize katkı sağlama adına gençlik merkezleri ve kitap cafe açmaya teşvik etmektedir.

2014 yılında Rehber Kalemler Derneği olarak GSB destekli istikbal için değer projemizi başarı ile yürüttük. Milli Eğitim Müdürlüğünün katkıları ve desteği ile 10 aylık proje sürecinde 5000 e yakın öğrencimize değerler eğitimi konferansları verdik. Değerler eğitimi kompozisyon yarışmaları yaparak gençlerimizi yazmaya okumaya araştırmaya sevk ettik.

Eğitime ve değerlere katkı sağlamak adına yürüttüğümüz bu faaliyetten sonra dernek olarak ilk emir oku kitap cafe projemiz bu dönem GSB tarafından kabul edildi.

12 ay olarak uygulayacağımız bu proje kapsamında Ağustos ayında kitap cafe için uygun bir yer kiralayarak, oluşturacağımız zengin kitap seçeneği ile gençliğimize kültürel, ahlaki, etik, ilmi, okuma zekâsı, sosyal ve sportif değerler katmayı planlıyoruz.

Hedef kitlemizi 14-29 yaşa arası gençlerin oluşturacağı kitap cafemizde her ay yüzlerce gencimizi en güzel şekilde ağırlayarak onları bilinçli bir okuyucu haline getirmeyi amaçlıyoruz.

Gençlerimizin ufkunu açacak, bilgi darağacını geliştirecek, okuma zekâsını ilerletecek, bilgi ve birikimlerini çoğaltacak, ilmi, edebi, ahlaki yönlerini olgunlaştıracak şekilde dizayn edeceğimiz kitap cafemizde; Gençliği sosyal medya, teknoloji, internet, televizyon ve oyun bağımlığından kurtarıp onlara kitaplar içerisinde alternatif gerçek bir dünya sunmak istiyoruz.

Türkiye de yeni olan ve Kars ta bir ilk olacak ‘İlk emir oku kitap cafemiz’ de kitap okumaya gelen gençlerimize çeşitli ikramlar sunulacağı gibi adabı muaşeret dersleri, rehberlik ve yönlendirme, tarihi ve ahlaki kitap okumaları, sosyal aktivite ve mesleki beceri çalışmaları, gençlerimizi Ortaöğretim ve yüksek öğrenime hazırlama ve akademik destek dersleri, coğrafik, kültürel ve sosyal geziler, sosyal ve sportif aktiviteler, bilimsel kitaplara yönlendirme, rol modeli kişiler ile tanıştırma, ünlü söyleşileri, imza günleri, soru cevaplı programlarlar, belirlenen ilmi müzakerelerde beyin fırtınası günleri, ödüllü kitap okuma yarışmaları, kişisel gelişimlerini hızlandıracak eğitimler, ruh ve beden sağlığını koruyacak çalışmalar ve tefekkür sohbetleri yapılması planlanmaktadır.

Sosyal sorumluluk ve insani bir vazife olarak toplumsal kalkınma ve parlak bir gelecek adına dernek çalışanları ile gönüllülük esası üzerine yürüteceğimiz ilk emir oku kitap cafe projesinde belirlenen hedeflere ulaştığımızda, bilinç, şuur ve ahlaki değerler ile donatılmış, ilmi etik ve dini birikimi artmış, okuyan ve okutan, kelime darağacı genişlemiş,  bakış açısı değişmiş, yüksek ideal ve gaye sahibi olan,özgüven sahibi,istikbali öngören, tarihi ve kültürel malumatları çoğalan, okumaya meraklı, ilme meyilli, araştırmaya iştiyaklı bir gençlik profili ortaya çıkmış olacak..

İlk emir oku kitap cafenin özveri, fedakârlık, zorlu süreç ve sabır isteyen 12 aylık proje döneminde inşallah takım arkadaşlarımızın gayret ve Tevfiki ile muvaffakiyet ve başarı elde ettiğimizde kitap cafe projemiz başkalarına da örnek olarak ilimizde çoğalmasını vesile olacaktır.

  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 5862 Defa Okundu
2017-06-30

SON YAZILARI

Bu Milletin İyiliğini İstemeyenler! Moritanya İzlenimlerim Kurban tatilimi neden Moritanya da geçireceğim Kuyucuk Gölü kuş cenneti ilgi bekliyor 15 Temmuz’u Çocuklarınıza Vasiyet, Sala’yı Miras Bırakın! Gerçek Hak ve Adalet Sahipleri! ‘İlk Emir Oku’ Kitap Cafe Hayırda yarışanlar ile hayırdan sıvışanlar Oruç tutmakla Aç Durmak Arasındaki Fark! 16 Nisan Sonrası Yarınlarımız Bugünlerimizden Güzel Olacak

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır