KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖLMÜŞ KARDEŞİN ETİNİ YEDİRTEN GIYBET!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ÖLMÜŞ KARDEŞİN ETİNİ YEDİRTEN GIYBET!

ÖLMÜŞ KARDEŞİN ETİNİ YEDİRTEN GIYBET! 

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; her şeyi işiten ve her şeyden haberdar olan Allah(c.c.)’ a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; bu bilinçle hareket eden bütün salih kullarına selam olsun!
 
Bildiğinin gibi; gıybet, her hangi bir kişinin gıyabinde, onun hoşlanmayacağı konulardan bahsetmek, o konuları dillendirmektir. Gıybet, kısa tabirle, kişinin gıyabinde yapılan konuşmadır. Rabbimiz’in şiddetle yasakladığı bu davranış, gerçektende kardeşlik bakımından da, çok zararlı ve tehlikeli bir davranıştır. O kadar ki, bu konu hakkında, bir ayetin mealinde şöyle buyrulmuştur:
 
‘Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının. Zira zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayın. Kimse kimseyi çekiştirmesin. Hangi biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Tiksindiniz değil mi? Öyle ise, Allah(c.c.)’tan sakının. Allah(c.c.), şüphesiz ki tövbeleri daima kabul edendir, merhamet edendir!’
Hucûrat Sûresi /12.Ayetin Meali
 
Gördüğünüz gibi, bir din kardeşin hakkında konuşmak, ölmüş bir öz kardeşin etini yemekle bir tutuluyor. Demek ki, gıybet denilen bu davranış, gerçektende çok çirkin bir davranıştır. Hatta ayetin sonlarına dikkat edilirse, sanki vurgu şudur; ‘Allah(c.c.)’ta korkuyorsanız, böyle bir şey yapmayın!’ Gıybet, öyle bir ameldir ki, sırf gıyabinde konuşulan kişinin orda olmadığından dolayı, rahatça yapılır. Oysaki kişi o anda ya bir şeyi unutur, ya da umursamaz. Bu hakikat şudur; ‘Allah(c.c.)’ın her şeyi işitip, gördüğü!’ Evet, işte bu büyük hakikat, ya o anda unutulmuştur, ya da yok sayılmıştır. Ama ne var ki bu durum, sürekli göz önünde bulundurulmalıdır. Gıybet konusunda önemli konulardan biri de, konuşulan konunun doğruluğuna sığınmaktır. Oysaki bir rivayette, peygamberimize bir sahabi şöyle bir soru sormuştu; ‘Ey Allah(c.c.)’ın Râsulü! Bir kişinin hakkında konuştuğumuz konular doğru ise, o zaman yine gıybet sınıfına girer mi?’ Efendimiz(s.a.v.), bu soruya şu muhteşem cevabı vermiştir; ‘Tabi ki gıybet sınıfına girer. Zaten konuştuğun şeyler doğru olmamış olsa, o zaman gıybet değil, iftira olur!’ Evet, işte muhteşem bir cevap! Ne yazık ki, bugün müslümanların en büyük hastalıklarından biri olan bu çirkin davranış, virüs gibi tüm vücudumuza yayılmış durumdadır. Fakat burada şunu ayırmamız gerekir. Gerçekten de o kişinin iyiliği maksadıyla veya o kişinin verdiği zararı önlemek maksadıyla ki gerekmişse, istişare anlamında konuşmak başkadır. Ki bu durumda olay dillendirilmemeli, uzatılmamalı ve her şekilde gizli tutulmalıdır. Hatta konuşulan konularda bile, örneğin bir örnek verilecekse, o konuda bile gereğinden fazla örnek verilmemeli, konunun anlaşılmasından sonra asla derinleşilmemelidir. Ayrıca bu durum, gerçektende bir çözüm maksadıyla yapılacaksa uygulanmalı, aksi takdirde çay muhabbetine dönecekse, kesinlikle o hataya düşülmemeye çalışılmalıdır. Sonucunda ise, o olay bir şekilde kapatılıp, bir daha da asla konuşulmamalıdır. Fakat en önemli boyutu ise, henüz her hangi bir kişinin sınırları içinde olan bir durumda, kişi o olayı bizatihi problemli kişiyle özel olarak görüşüp çözmeye çalışmalıdır. Çok çok gerekmişse, biraz önce ki dediğimiz, çok küçük bir istişareye, ama belirttiğimiz şartlarda dönüştürmelidir. Tüm bunların haricinde, herkes birbirinin kusurunu gizlemelidir. Allah(c.c.)’ın, gerçekten de bizim kusurlarımızı gizlemesini istiyorsak, bizde insanların kusurlarını gizlemeliyiz. Bu durum, kardeşliğe de yansıyacak ve kardeşliğin oluşmasına ve yayılmasına sebep olacaktır. Bu yüzden artık şu gıybet konusuna daha fazla önem vermeli, yaptığımız bu hatalar içinde tövbe etmeliyiz. Dikkat ederseniz, biraz önceki ayet mealinin sonunda, tövbeye atıf yapılmış, bu hatada olanların, tövbe etmesi vurgulanmıştır. Bunun için lûtfen artık şu gıybet konusuna daha fazla önem verip, şu illetten kurtulmaya çalışalım!
 
Allah(c.c.); Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin!
Allah(c.c.); bütün bunları en iyi yapan Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin!
Allah(c.c.); birbirleriyle kardeşçe geçinen mü’min kullarından etsin!
Allah(c.c.)’ın selamı üzerinize olsun!
 
Mustafa Altunok
(Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Başkanı)
Kur’an Kardeşliği Derneği
2011
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 3175 Defa Okundu
2011-05-09

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır