KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ÖFKEYİ İMANLA KONTROL ETMEK!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ÖFKEYİ İMANLA KONTROL ETMEK!

Öfkeyi İmanla Kontrol Etmek! 

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; halimler halimi Allah(c.c.)’ a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; müslüman olabilmiş bütün kullarına selam olsun!
 
Bildiğiniz gibi; insan psikolojik bir merkeze bağlı olan bir varlıktır. Yani yaptığı hareketlerde, o anki psikolojisinin büyük bir rolü vardır. Her türlü hareket için, bu gerçek geçerlidir. Örneğin sevinçli olan bir insanın, o anda kimseyi üzmesi, kolay kolay mümkün değildir. Ya da o anda öfkeli olan bir insanın, sabretme oranı düşecek demektir. Bunlar, elbette ki bir hakikattir. Fakat şurası var ki, bu durumun iman çerçevesinde ele alındığı zaman, değişime uğruyor olmasıdır. Evet, gerçekten de iman devreye girince, bu durumda değişmeler olduğu açık bir şekilde görülüyor. İnsan, gerçekten de ne kadar psikolojiye bağlı olursa olsun, iş iman konusuna gelince, olay başka bir boyut kazanmaya başlar. Örneğin biraz önce de bahsettiğimiz öfke olayı, insanın aklını örten bir durumdur. İnsan, öfkelendiği zaman rahat düşünmekte zorluk çeker. Ki öfke anı, şeytana oluşturulan en önemli alanlardan biri de olduğu için, bu durumdaki bir kişiye, şeytan binlerce yönden saldırıp, kişiyi binlerce günaha sokabilir. Öyle ki kişinin, olaylara yamuk bakmasına bunun için de bulanık görmesine sebep olur. Kişi için, o anda yaptığı hata, hata değilmiş gibi hatta doğru bir şeymiş gibi görünür. Ta ki, o öfke anı bitene kadar! Öfke anı bitince, aslında hayatının hatalarını yaptığını anlar. Çünkü artık sakinleşen kişi, aklını daha rahat kullanmaya ve daha rahat düşünmeye başlar. İşte tam burada, iman konusu devreye girer. Daha doğrusu, imani bir bilinç mevzusu söz konusu olur. İnsan, eğer vahiyle inşâ olmuş bir bilince sahip olursa, her hangi bir öfkeye kapıldığı an, aslında onun için tam bir imtihan alanı olduğunu anlar. Yani aslında, çok ciddi bir imtihandan geçtiğinin farkına varır. Vahyin oluşturmuş olduğu bir basiret sahip olduğu için, yapacağı her hangi bir hatanın getireceği olumsuz sonuçları görür. Şeytanın vereceği vesveseleri ayetlerle çürütüp, vahiyle engellemiş olur. Rabbi’ne sığınır ve o imtihanı başarıyla atlatır. İşte bizler de bunun için, vahiyle inşa olmuş bir bilince sahip olmaya çalışmalı, böylelikle öfke anlarımızın hikmetini anlayarak, o öfke anlarından kurtulmaya çalışmalıyız. Rabbimiz, bir ayetin mealinde, bu konuyla ilgili şöyle buyuruyor:
 
‘Size verilen şeyler, dünya hayatının geçimidir. Rableri’ne, iman edip güvenenler için, Allah(c.c.)’ın yanında bulunanlar daha hâyırlı ve daha kalıcıdır. Onlar ki, büyük günahlardan ve çirkin işlerden kaçınırlar. Öfkelendikleri zaman da affederler. Rabbleri’nin çağrısına gelirler, namaz kılarlar. Onların işleri aralarında istişare iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan hâyır için harcarlar!’                               
Şûra Sûresi / 36-38.Ayetlerin Meali
 
Evet! Gördüğünüz gibi, öfkeye hâkim olmak, bir mü’minde olması gereken vasıflardan biri olarak belirtilmiştir. Efendimiz(s.a.v.)’de, asıl pehlivanın, öfkelendiği zaman öfkesini yenen olduğunu söyleyerek, öfkeye hâkim olmanın ne kadar önemli olduğunu vurgulamıştır!
 
Allah(c.c.); Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin!
Allah(c.c.); bütün bunları en iyi yapan Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin!
Allah(c.c.); birbirleriyle kardeşçe geçinen mü’min kullarından etsin!
Allah(c.c.)’ın selamı üzerinize olsun!
 
Mustafa Altunok
Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Başkanı
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4541 Defa Okundu
2011-06-21

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır