KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

NAMAZ VAKİTLERİ’NİN HİKMETİ!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         NAMAZ VAKİTLERİ’NİN HİKMETİ!

Namaz Vakitleri’nin Hikmeti! 

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; namazla bizi kendine yaklaştıran ve bizi her türlü fuhşiyattan uzak tutan Allah(c.c.)’ a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun, namaza gönül veren bütün salih kullarına selam olsun!
 
Bildiğimiz gibi; ibadet, kulluk vazifelerini yerine getirmeye denir. Yani ibadet, yaratılış amacına göre hareket etmektir. Özellikle imani çerçeveden bakarsak, ibadetler iman iddiasının ispatıdır. İşte bu ispatların başında da, ibadetlerin zirvesi olan, namaz gelir. Namaz, müslüman olmanın en başta gelen şartlarındandır. Kur’an’da yetmiş defa geçen bu ibadet, özellikle mü’min vasıfları sayılırken, neredeyse hiç eksik olmaz. Çünkü namaz, mü’min olmanın, olmazsa olmaz bir gerekliliğidir. Namaz, yüzlerce ibadetten biridir. Fakat kendince farklı yönleri vardır. Bir kere şunu söyleyelim ki, müslüman olmanın temel şartlarından olduğu için, bu daireye girmenin de ölçüsüdür. Üstelik namaz, her türlü fuhşiyattan uzak durabilmenin, ibadet yönünden yoludur. Namaz, vahyin tabiri ile eğer dosdoğru bir şekilde kılınırsa, kişiyi her türlü fuhşiyattan uzak tutar. Bu durum, bir ayetin mealinde şöyle belirtilmiştir:
 
‘Sana vahyedilen bu kitabı oku ve namazını dosdoğru kıl. Şüphesiz ki o namaz, insanı bütün fuhşiyattan uzak tutar!’
Ankebut Sûresi / 45.Ayetin Meali
 
Gördüğümüz gibi; vahiyle inşa olmuş bir namaz, dosdoğru namazdır. İşte o namazda, kişiyi fuhşiyattan muhafaza eder. Yoksa kişi, her türlü fuhşiyata yakın olacağı için, dinini de koruyamamış olur. Efendimiz(s.a.v.), bu durumdan dolayı, bir hadis mealinde şöyle buyurmuştur:
‘Namaz dinin direğidir!’
Hz.Muhammed(s.a.v.)
 
Evet, namaz dinin direğidir. Fakat bilinmesi gereken bir durumda, namazın en önemli yönlerinden birinin de, belli vakitler üzerine farz kılınmış olmasıdır. Bir ayetin mealinde, bu durum şöyle belirtilmiştir:
‘Zira namaz, mü’minlere vakitleri belirli bir farzdır!’
Nisa Sûresi / 103.Ayetin Meali
 
Ayette de açıkça anlaşıldığı gibi, farz olan namazın, vakitleri de farzdır. Ki bu vakitler, beş vakit olarak belirlenmiş ve vahiyle de bildirilmiştir. Peki, acaba namazın beş vakit oluşundaki hikmetler nelerdir?
 
Bu durumu şöyle izah edebiliriz; ‘Dünya, güneş sistemi içinde varlığını sürdüren bir gezegendir. Bunun için, güneşin en küçük bir hareketinden, hemen etkilenir. Bizlerde, dünyanın bir parçası olan insanlar olarak, güneşin her türlü hareketinden, hem fiziksel hem de psikolojik olarak etkileniriz.
 
Güneş; doğuş zamanı, gün ortası zamanı, akşam kısmına geçiş zamanı, batış zamanı ve tamamiyle kayboluş zamanı diye, beş özel hale sahiptir. İnsan psikolojisinin, güneşin bu beş haliyle, çok belirli bir bağlantısı vardır. Örneğin; insanın, öğleden önceki psikolojisi ile öğleden sonraki psikolojisi bir değildir. Bırakın bir olmayı, bayağı bir fark vardır. Ve bizler biliyoruz ki, insanın günah veya sevap işlemesinde, psikolojisinin büyük bir payı vardır. Rabbimiz yani terbiye edicimiz ise, işte tam bu zaman dilimlerine, bir nevi şarz makinesi görevi yapan, ‘namaz’ı koymuştur. Böylelikle insan, tamda imani huşusundan çıkmak üzereyken, imdadına namaz yetişmiş, böylelikle benzinini alarak, tekrar gücüne kavuşmuş olur. Efendimiz(s.a.v.)’in bir hadisin mealinde belirttiği gibi, sabah uyanan bir kişi, gece yatana kadar ki her yangınlığında yani her ateşlenişinde, namaz devreye girerek söndürmüş ve sakinleştirmiş olur. Rabbimiz, böylelikle namaz sayesinde, bizleri fuhşiyatlardan muhafaza etmiş olur.
 
Allah(c.c.); Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin!
Allah(c.c.); bütün bunları en iyi yapan Efendimiz’i örnek alan kullarından etsin!
Allah(c.c.); birbirleriyle kardeşçe geçinen mü’min kullarından etsin!
Allah(c.c.)’ın selamı üzerinize olsun!
              
Mustafa Altunok
Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Başkanı
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9297 Defa Okundu
2011-09-05

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır