KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

ADAK, KARŞILIK BEKLEMEDEN YAPILIRSA KABUL GÖRÜR?

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ADAK, KARŞILIK BEKLEMEDEN YAPILIRSA KABUL GÖRÜR?

Adak, Karşılık Beklemeden Yapılırsa Kabul Görür? 

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; verilecek olan her canın, dökülecek olan her damla kanın ve feda edilecek olan her anın, adanılmasına layık olduğu, Allah(c.c.)’ a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; adak sahibi bütün kullarına selam olsun!
 
Bildiğimiz gibi; adak, üzerinde hak sahibi olduğumuz, her hangi bir mülkteki haklarımızdan vazgeçmemiz, onu her hangi bir kişiye veya merciye vakfetmemiz demektir. Zaten adak kelimesinin, bazı kullanış şekillerine baktığımız zaman da görürüz ki, adamak, her hangi bir kişi veya mercinin uğruna, her hangi bir hak sahibi olduğumuz mülkten, vazgeçmemizdir. Evet, adamak, elimizin altında olan bir mülkten, el çekmektir. Ondan elde ettiğimiz tüm yararları, başkasına devretmektir. Yani o mülkü, bir nevi terk etmektir.
 
Adamak, vahiyle de bildirilmiş bir kelime olup, bizler için yabancı ve yanlış bir kelime değildir. Tam aksine, her yürek sahibinin yapamayacağı, zirve bir ibadettir. Rabbimiz, bir ayetin mealinde şöyle buyurmuştur:
 
‘Her neyi nafaka olarak infak eder ve adak olarak neyi adarsanız, muhakkak ki Allah(c.c.) onu bilir!’
Bakara Sûresi / 270.Ayetin Meali
 
Adamak, gerçektende çok önemli bir ibadet olup, kişiyle teslimiyet arasındaki mesafeyi kısaltır. Allah(c.c.) rızası için adanmış olan her hangi bir adak, tam anlamıyla, bir çift kanat gibidir. Allah(c.c.)’a uçuran bir çift kanat. Kişi, öyle bir adak sayesinde, o kadar nimetle karşılaşır ki, vazgeçtiği şeye, aslında kavuştuğunu görür. Kısacası, vazgeçmek dediğimiz adamak, aslında ulaşmaktır.
 
Evet, adamak, gerçekten de çok önemli bir ameldir. Ki bunun binlerce versiyonu da olabilir. Arazi adamak, ev adamak, nakit para adamak gibi adakların yanı sıra, biraz sonrada bahsedeceğimiz gibi, çocuk adamak hatta kendini adamak gibi birçok husus hakkında adak adanabilir. Burada önemli olan, adağın ne olduğu değil, adak olarak sayılıp sayılmadığıdır. Çünkü adak hususunun, toplumumuzda yanlış anlaşılıp, yanlış uygulanıyor olan yönleri vardır. Bunu tek bir kelimeyle ifade edersek, sorun, adakla pazarlığın birbirine karıştırılıyor olmasıdır. Adak, her hangi bir kişi veya merciye olan yakınlaşma isteğimizden dolayı, her hangi hak sahibi olduğumuz bir mülkten tamamiyle vazgeçmemiz iken, pazarlık, değiş tokuş yapmak gibi, sırf istenilen bir şey için, başka bir şey vermeye kalkışmaktır. Bu, açık bir şekilde görülmektedir ki, adak değil, pazarlıktır. Öncelikle bizim mihenk taşımız olan vahye baktığımız zaman, tasdik edilen böyle bir adak şeklinin olmadığını görürüz. Bizler, istediğimiz bir şeyin karşılığında, her hangi bir şeyi yapacağımızı söyler, böylelikle aslında pazarlık yapmaya kalkışır, daha da ötesi, birde bunun, adak sayıldığını zannederiz. Oysaki adağın adak sayılabilmesi için, en önemli şartı, karşılıksız veriliyor olmasıdır. Yani, karşılık beklemeden adamaktır. Yoksa adamak değil, pazarlık yapmak olur. Ki, buda tarife bile sığmayacak kadar, büyük bir yanlış olur. Örneğin, her hangi bir sınavı kazanması karşılığında, birkaç fakiri doyuracağını söyleyen bir kişi, farkında olarak veya olmayarak, pazarlık yapmaya çalışmıştır. Oysaki biraz düşünüp, şu soruları kendine sorsa, işin hakikatini anlayacaktır:
 
1-Allah(c.c.), her şeyin tek hükmedicisi olduğuna göre, her hangi bir şeyin yapılacağına dair, kesin bir söz verilir mi?
 
2-Allah(c.c.), zenginlerin en zengini ve cömertlerin en cömerdi olduğuna göre, bir şey istemek için, bir şey sunmaya gerek var mı?
 
3-Allah(c.c.)’ın, karşılık olarak sunduğumuz her hangi bir şeye ihtiyacı mı var ki, karşılık olarak bir şey sunuyoruz?
 
4-Allah(c.c.)’a karşılık olarak sunduğumuz her hangi bir şey, zaten bizim asli görevimiz değil mi?
 
5-Allah(c.c.)’ a, karşılık olarak sunduğumuz her hangi bir şeyi, istediğimiz şeyin olmadığı takdirde yapmayacak mıyız?
 
6-Allah(c.c.)’a sunduğumuz her hangi bir şeyi, kesinlikle yapacağımıza dair bir garantimiz var mı?
  
Evet, gördüğünüz gibi, aslında bilmeden, ne gibi hatalara düşüyormuşuz. Üstelik şunu da belirtelim ki, her şeyin ezelde yazılı olduğu bir hakikat varken, nasıl olurda bu hakikatin değişeceğine inanırız. Olacak zaten olacaktır. Efendimiz(s.a.v.), bir hadisin mealinde, şöyle buyurmaktadır:
‘Adak adamayın. Çünkü adak, kaderi değiştirmez!’
Hz.Muhammed(s.a.v.)
(Nesei;3785 / Müslim;1638 / Buhari;14c.6498)
 
Rivayet edilen bu hadis mealinde gördüğümüz gibi, kişi adak olarak ne sunmaya çalışırsa çalışsın, yazılı olan hakikat, elbette yerini bulacaktır. Hatta çok ilginçtir, yine bir hadisin mealinde, şöyle buyrulmaktadır:
‘Adak hiçbir şeyi önlemez. Ancak cimriden mal çıkarır!’
Hz.Muhammed(s.a.v.)
(Nesei;3784)
 
O halde gelin, son olarak, adak neymiş, nasıl olurmuş, her zamanki gibi vahye bakalım;
 
Kur’an’da, adağın nasıl olacağına dair, mükemmel bir örnek vardır. Hz. Meryem(a.s.)’ın annesi, Hz. Hanne! Hz. İmran(a.s.)’ın eşi olan bu mübarek zat, senelerce bir çocuk hasreti çekmiş, nihayet olunca da, o çok sevdiği çocuğunu, ondan daha çok sevdiğine adamıştır. Fakat adarken güzel adamıştır. Yani karşılık beklemeden adamıştır. Rabbi ise, onun bu güzel adayışına karşılık olarak, güzel bir kabul ile kabul etmiştir. Evet, bu mükemmel olay, ayet meallerinde, şöyle anlatılmaktadır:
 
‘İmran(a.s.)’ın karısı, hani şöyle demişti: ‘Rabbim! Karnımdakini, azatlı bir kul olarak, sırf sana adadım. Adağımı kabul buyur. Şüphesiz ki, hakkıyla işiten ve bilen sensin!’ Nihayet onu doğurunca, Allah(c.c.), ne doğurduğunu bilip dururken; ‘Rabbim! Ben onu kız doğurdum. Oysa erkek, kız gibi değildir. Ona, Meryem(a.s.) adını verdim. Kovulmuş şeytana karşı, onu ve soyunu, senin korumanı diliyorum’ dedi. Rabbi, Meryem(a.s.)’e hüsnü kabul gösterdi. Onu, güzel bir bitki gibi yetiştirdi. Zekeriyya(a.s.)’yı da, onun bakımı ile görevlendirdi. Zekeriyya(a.s.), onun yanına, mâbede her girişinde, orada bir rızık bulur ve ‘Ey Meryem(a.s.), bunlar sana nereden geliyor?’ derdi. O da; ‘Bunlar, Allah(c.c.) tarafındandır. Allah(c.c.), dilediğine sayısız rızık verir’ derdi!’
Âl-i İmran Sûresi / 35-37.Ayetlerin Meali
 
Allah(c.c.); Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin!
Allah(c.c.); bütün bunları en iyi yapan Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin!
Allah(c.c.); birbirleriyle kardeşçe geçinen mü’min kullarından etsin!
Allah(c.c.)’ın selamı üzerinize olsun!
(BA-BA-S) ERZURUM / NARMAN (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 14687 Defa Okundu
2011-09-22

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır