KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ALLAH (C.C.) EMANET EDENDİR, EMANET EDİLEN DEĞİL!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ALLAH (C.C.) EMANET EDENDİR, EMANET EDİLEN DEĞİL!

Allah (c.c.) Emanet Edendir, Emanet Edilen Değil!  

Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; her şeyin sahibi olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun, emanetlerini yüklenen ve bu emanetlere gözü gibi bakmaya çalışan bütün salih kullarına, selam olsun!  
 
Bildiğimiz gibi; yerin, göğün ve ikisi arasında bulunan herşeyin sahibi Allah(c.c.)’tır. O, mülkün tek ve gerçek sahibidir. Herşey O’nundur. O’nun herşeyin üzerinde tasarruf yetkisi vardır. Çünkü herşey, O’nun kuludur. O, mülkünden dilediği miktarını, dilediği kuluna lütfeder. Bu konuda, bir ayetin mealinde şöyle buyurmuştur:
‘Bu, Allah(c.c.)’ın dilediğine verdiği lütuftur. Allah(c.c.), büyük lütuf sahibidir!’
Cum’a Sûresi / 4.Ayetin Meali
 
Evet, biraz önce de dediğimiz gibi, dilediğine dilediği gibi lütfeder. Fakat bu lütfun, önemli olan bir boyutu vardır ki, o da şudur; ‘O, her hangi bir lütfunu, kuluna emanet olarak verir!’ Eğer kul, emanete gereği gibi bakarsa, o zaman cennette varisçisi olur. Bunun için, dünyada verilen nimetlerin emanetçisi, cennette ise varisi yani sahibi olacağız inşaallah. Tıpkı şu ayetin mealinde vurgulandığı gibi;
‘O cennet; biz kullarımızdan takva sahibi olanları, ona varisçi kılacağız!’
Meryem Sûresi / 63.Ayetin Meali
 
Gördüğümüz gibi, dünyada mülkün emanetçisi olduğunu bilen, ahirette varisçisi olur. Rabbimiz ise, her şekilde, mülkün gerçek sahibidir. Bundan dolayı da, emanet olarak verdiği her hangi bir nimetin, kullanım şeklini ve sınırlarını kendi belirler. Sonucunda ise, verdiği nimetleri geri alır. Nasıl kullanıldığı hususunda hesaba çeker. Lakin durum böyle olduğu halde, bu durumun bilincinden gaflette olan insan, kendisine emanet edilen herhangi bir nimete, sahip olduğu yanılgısına kapılır.
 
Örneğin; bir anne, Allah(c.c.) tarafından kendisine emanet edilen çocuğun, sahibi olduğunu düşünmeye başlar. Oysa o kendisine verilen bir emanettir. Ki zamanı geldiğinde de, teslim etmesi gerekir. Fakat küçük sanılan bir yanılgı, aslında insanı, ne gibi büyük bir yanlışa götürür. Öyle ki; kendisini mülkün sahibi, Allah(c.c.)’ı ise mülkün emanetçisi olarak görmeye başlar. Bunun içindir ki; biraz önceki misalde ki anne, çocuğunu bir yere göndereceği zaman, Allah(c.c.)’a emanet eder. Oysa o çocuğu, zaten Allah(c.c.) ona emanet etmişti. Onun emaneti sahibine teslim etmesi gerekiyordu. Fakat o, asıl sahibi kendisiymiş gibi, teslim etmek yerine, emanet etmeye kalkar. Bu kez, gerçek sahibi olan Allah(c.c.), emanet ettiğini geri alınca, insan feryat etmeye başlar. Hatta Allah(c.c.)’a hesap sormaya bile çalışır. Sonuçta isyan etmeye başlar.
 
Bütün bunlardan dolayı şunu iyi bilmeliyiz ki, Allah(c.c.) tarafından bize verilen herşey bir emanettir. Sahibi ise Allah(c.c.)’tır. Dilediği zaman verir, dilediği zaman alır. Bizim sahip olacağımız yer dünya değil, ahirettir. Yani Cennet’tir.
 
Sonuç olarak, emanet eden Allah(c.c.)’tır. Emanet edilen ise biziz. Bunu için; Biz alırken bedel ödemedik ki, bizden alınırken hesap sormaya çalışalım. Biz kendimizin bile sahibi olamazken, neye sahip olacağımızı sanıyoruz ki? Unutmayalım ki, Allah(c.c.) bizim sahip olmamızı değil, emanetçi olmamızı istiyor. Ki emanet ettiklerinden de, bizleri hesaba çekeceğini bildiriyor. Düşünün ki, bir ayetin mealinde şöyle buyuruyor:
‘Sonra o gün, size verilen her nimetten hesaba çekileceksiniz!’
Tekasür Sûresi / 8.Ayetin Meali
 
Allah(c.c.); Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin!
Allah(c.c.); bütün bunları en iyi yapan Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin!
Allah(c.c.); birbirleriyle kardeşçe geçinen mü’min kullarından etsin!
Allah(c.c.)’ın selamı üzerinize olsun!
 
Mustafa Altunok
 (Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Başkanı)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 33321 Defa Okundu
2012-01-04

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır