KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

ALLAH (C.C.)’A DÖNENLER’E KARŞI GÖSTERİLEN KÖR TUTUM!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         ALLAH (C.C.)’A DÖNENLER’E KARŞI GÖSTERİLEN KÖR TUTUM!
Allah (c.c.)’a Dönenler’e Karşı Gösterilen Kör Tutum!
 
Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;
 
Öncelikle; pişmanlıkla kendisine dönen kullarına rahmetiyle yönelen Allah(c.c.)’ a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; devrim niteliğinde dönüşümler gerçekleştirerek aslına dönen bütün cesâretli kullarına selam olsun!
 
Bildiğiniz gibi; hayatın olmazsa olmaz olaylarından biride, çeşitli kategorilerde gerçekleştirilen devrimlerdir. Devrim, köklü dönüşüm anlamına gelen bir kavramdır. İşte bunlardan biri de, iç devrimdir. İç devrim, kişinin bir iç değişim sürecinden geçerek aynı vücut, aynı karakter ve aynı yapı ile bambaşka bir kişi hâline dönüşmesidir. Evet, işte bu bir iç devrimdir!
 
İç devrimin yâni değişimin en önemli özelliklerinden birisi, gerçekten de dünyanın en zor işlerinden olmasıdır. Bu yüzden de muhâtabına lûtfedilmiş olan çok büyük bir lütuftur. Öyle ya, bir kişinin yanlış bir yaşantı tarzından doğru bir yaşantı şekline geçebilmesi, yapılması en zor olan işlerdendir. Şöyleki birincisi terketmiş oldukları eski ortamları kolay kolay o gibi kişilerin yakalarını bırakmaz. İkincisi ise gitmiş oldukları yeni ortamları ise onları bir türlü kabullenmezler. Ve böylelikle bu gibi kişiler yalnız kalmaya başlarlar. Tâbiki bu durumda bir çoğu eski yaşantı tarzına geri döner. Çok azı mücâdele edip bir iç devrim gerçekleştir. Evet! Kısacası iç devrim gerçekleştirmek gerçekten de çok zordur. Hatta şöyle diyelim ki; ‘Bir ülkede olabilecek bir devrimden yâni değişimden bile daha zordur!’ Ki bir ülkenin değişimi, oradaki fertlerin değişimine bağlıdır. Öyle ya; ‘Kişiler değişmedikçe, topluluklar da değişmez!’ Kişiler değişmiş olsa, topluluklar zâten kendiliğinden değişecektir. Rabbimiz bir âyetin meâlinde şöyle buyurur:
 
‘Allah(c.c.), gerçekten de kendi nefislerinde olanı değiştirip bozuncaya kadar, bir toplulukta olanı değiştirip bozmaz!’
Râ’d Sûresi / 11.Âyetin Meâli
 
Evet, gördüğünüz gibi ilâhi hakikat budur! Şöyle ki; ‘Allah(c.c.)’ın bir kişiyi değiştirmesi için, önce o kişinin kendisini değiştirmeye çalışması gerekir!’ Tâbiri câizse, ‘Allah(c.c.)’ın yasaklamış olduğu her hareketi terketmeye yâni onlardan hicret etmeye çalışması gerekir!’ Kısacası; ‘Muhâcir olması gerekir!’ Efendimiz(s.a.v.)’in bir hadis meâlinde buyurduğu gibi;
‘Asıl muhâcir; ‘Allah(c.c.)’ın yasakladıklarını terk edendir!’
Hz.Muhammed(s.a.v.)                                                      
(Buhâri, Müslim, Ebû Dâvud, Tirmizi, Nesâi)
 
Gördüğünüz gibi! Hicret, değişebilmek demektir! Değişebilmek ise, değiştirebilmek anlamına gelen bir husustur. Çünkü ancak kendileri değişebilenler, başkalarını da değiştirebilirler. İşte bunun için bir toplumda var olan iç devrim geçirmiş kişiler yâni değişimden geçmiş şahsiyetler, o toplum için bir veli nimettir. Evet! Birincisi bu kişilerin değişimleri, başkalarının da değişebileceğini gösteren bir işâret olduğu için, diğerlerinde bir umut ışığı doğuracaktır. İkincisi bu kişiler önceki hallerinde yanlış halde oldukları, böylelikle yanlışın ne olduğunu yakinen görüp çirkinliğine şahit oldukları için, her hangi bir yanlışın ne kadar çirkin olduğunu en iyi bu kişiler anlatabilirler. Üçüncüsü bu kişiler yine değişimi bizâtihi yaşadıkları için, değişimin yol ve yöntemlerini en iyi şekilde öğretebilirler. Dördüncüsü ise, bu kişiler biraz önce dediğimiz gibi çirkinlikleri bizâtihi yaşayıp iğrendikleri için, güzelliklerin oluşması ve yayılması için en gayretli bir şekilde çalışırlar. Evet! Bu kişiler, bulundukları topluma rahmettirler. Bunlar, âyet meâlindeki tâbirle, bir ateş çukurunun etrafından kurtuldukları için, ateşin sıcaklığını iyi bilen kişilerdir. Bu kişiler ki, etraflarındaki insanları, her türlü ateşten uzak tutmaya çalışırlar. Ama ne var ki bu gibi kişilerin varlığının, genel anlamda kıymeti bilinmez. Gerçekten de toplumlar, içlerinde ki bu kişilere karşı kör kesilip, işin altında bir numara ararlar. Oysaki az önce de dediğimiz gibi, onlar yâni bir içi devrim geçirip değişenler, etrafları için tam anlamıyla birer âyettirler. Hem de ne âyet!
 
Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah!
 
Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.
Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.
Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.
Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!
 
(Âmin!)
 
Mustafa Altunok
(Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Başkanı)
Kur’an Kardeşliği Derneği
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 4283 Defa Okundu
2013-03-31

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır