KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans

KUR’AN’I ÜCRET KARŞILIĞINDA OKUMAK DA OKUTMAK DA SUÇTUR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         KUR’AN’I ÜCRET KARŞILIĞINDA OKUMAK DA OKUTMAK DA SUÇTUR!
Kur’an’ı Ücret Karşılığında Okumak da Okutmak da Suçtur!
 
                                  Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
                                  Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;  
 
   Öncelikle; âyetleri aracılığıyla biz âcizlere yol gösteren Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; bu âyetler doğrultusunda hareket eden tüm mü’min kullarına selam olsun!
 
   Kur’an, bildiğiniz gibi insanoğlunun doğru yolu bulması için indirilmiş olan bir hidâyet rehberidir. O, bu anlamda her türlü bilgiyi kendinde barındıran bir klavuzdur. Bunun için de hayatın merkezine indirilmiş ve kendisiyle yaşamamız istenmiştir. Ama ne var ki bu önemli hakikate rağmen şu ümmet onun asıl fonksiyonundan uzaklaşmış ve böylelikle bir vehâmetin içine düşmüştür. Şöyle ki onu alıp en güzel kâğıtlara yazmış, en lüks kaplamalarla ciltlemiş, en yüksek yerlere asmış ve en güzel seslerle okumuştur. Evet! Okumasına okumuştur. Fakat onu anlayıp yaşamaya çalışmamıştır. Oysa ki indirilmesindeki ilâhi amaç zâten budur. Yâni; ‘Açıklamış olduğu güzergâhta hareket etmek!’ Kısacası ondaki her türlü emri uygulayıp yaşamak!
 
 İşte böyle! Hâkikat bu kadar açıktır. Ama ne var ki bu gerçek doğrultusunda davranılmamış ve işin asli olmayan boyutlarına yoğunlaşılmıştır. Kur’an peygamberimizin tâbiriyle mahcûr bırakılmış ve lâyık olmayan avuçların içine düşmüştür. Ki bu konuda gerçekten de çok büyük hatalar yapılmıştır. İşte bunların en başında gelenlerinden biri de; ‘Kur’an’ın para karşılığında okunmasıdır!’ Evet! Kur’an ki okuyup anlaşılmak ve anlaşılıp yaşanmak üzere indirildiği halde, hediye adı altında alınacak ücretler için okunmaya başlanmış ve hatim adı altında ölmüş kişilerin yakınlarına satılmaya yoğunlaşılmıştır. Üstelik dediğimiz gibi, bir de buna bir kılıf uydurulmuş ve adına ise hediye denilmiştir. Oysaki okunup satılan bu hatimler ne okunmuş olan ölmüş kardeşlerimize, ne de okutan diri kardeşlerimize fayda sağlamamıştır. Çünkü bu konuyla ilgili bir âyetin meâlinde şöyle buyrulmaktadır:
   ‘Şüphesiz ki insana kendi emeğinden başkası yoktur!’
                                                                                       Necm Sûresi / 39.Âyetin Meâli
 
   Evet! Âyet meâlinde de açıkça görüldüğü gibi; ‘Hiç kimsenin yapacağı bir amel sâyesinde bir başkası sevap alamaz!’ Yâni herkes için ancak kendi çalıştığının karşılığı vardır. Ama ne var ki bütün bu hakikatler göz ardı edilmekte ve geleneksel algıya göre davranış sergilenmektedir. Ki az önce de dediğimiz gibi, üstelik bu bir ücret karşılığında yapılmaktadır. Oysa ki bir âyetin meâlinde şöyle bir ifâde bulunmaktadır:
   ‘De ki: ‘Ben sizden bu hizmetim için hiçbir ücret istemiyorum. O, sizin olsun. Benim ücretim ancak; ‘Allah(c.c.)’a âittir!’ Allah(c.c.), her şeye şâhittir!’
                                                                                       Sebe Sûresi / 47.Âyetin Meâli
 
   Gördüğünüz gibi! Allah(c.c.), bu konuyu bizlere bu şekilde belirtiyor. Bunun için; ‘Kur’an okuyacak kişilere, birileri zarfın içinde para uzattığı zaman bu âyeti okumalarını tavsiye ediyoruz!’ Çünkü bir âyetin meâlinde şöyle buyrulmuştur:
   ‘Allah(c.c.)’ın âyetlerini az bir değere sattılar ve onun yolundan alıkoydular. Onların yaptıkları gerçekten ne kadar kötüdür!’
                                                                                        Tövbe Sûresi / 9.Âyetin Meâli
 
   Evet! İşte bu konudaki ifâde bu kadar nettir. Üstelik tam da burada şu soruyu soruyoruz; ‘Efendimiz;(s.a.v.), bu iş karşılığında ücret alır mıydı?’ Yâni; ‘Kur’an’ı para karşılığında okurmuydu?’ Elbette ki hayır! O halde neden bugün birileri tarafından ücret karşılığında okunuyor. Üstelik bir hâdisin meâlinde şöyle buyurmasına rağmen:
   ‘Kur’an-ı Kerim’i tilâvet ediniz. Fakat karşılığında ücret alıp menfaât sağlamayınız!’
                                                                                         Hz.Muhammed(s.a.v.)
                                                                    (Hukuk-ı İslâmiye Ve İstılahât-ı Fıkhiyye Kamusu)
 
   Hadisin meâlinde açık bir şekilde gördüğünüz gibi; ‘Kur’a’ı her hangi bir ücret karşılığında okumak doğru değildir!’ Aynı zamanda okutmak da doğru değildir. Bu anlamda her iki taraf da yanlıştadır. Kısacası bu durum; ‘Kur’an’a da, onun meyvesi olan sünnete de sığmaz!’ Bu yüzden gelin artık bu ve buna benzer tutum ve davranışlardan vazgeçelim. Kur’an’ı bir ticâri kitap olarak görmeyi bırakıp, hayat kitabı olarak benimseyelim!
 
   Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah! 
 
   Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.
Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.
Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.
Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 16897 Defa Okundu
2013-05-13

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Ciritte heyecanlı anlar
Ciritte heyecanlı anlar
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...
‘Sanayiciyim’ dedi, azılı dolandırıcı çıktı...

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber, kars güncel, kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır