KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber  kars haberleri kars ajans

CUMâ NAMAZLARI’NDA NEDEN YOKSULLAR İÇİN PARA TOPLANMIYOR!

  Mustafa ALTUNOK

          maltunok@hotmail.com
         CUMâ NAMAZLARI’NDA NEDEN YOKSULLAR İÇİN PARA TOPLANMIYOR!
Cumâ Namazları’nda Neden Yoksullar İçin Para Toplanmıyor!
 
                                  Kovulmuş şeytanın şerrinden Allah(c.c.)’a sığınırım,
                                  Rahman, Rahim olan Allah(c.c.)’ın adıyla;  
 
   Öncelikle; mazlûmların yardımcısı olan Allah(c.c.)’a hamd olsun, şükürler olsun. O’nun; gönül ustalığı yapan bütün veli kullarına selam olsun!
 
   Bildiğiniz gibi câmiler, müslümanların bir araya gelip birbiriyle kaynaştığı ibâdethânelerdir. Namaz ibâdetinin toplu olarak kılındığı bir secde mekânı olan mescitler, bu anlamda sâdece namaz kılma yeri değil aynı zamanda vahdetin yâni birlikteliğin oluşturulduğu alanlardır. Cumâ Namazları ise, bu birlikteliğin istişâreye dönüştürüldüğü özel namazlardır. Bu namazlardaki amaç, ümmetin içinde bulunduğu sıkıntılar hakkında istişâre yapıp, ortak hareketle çözümler bulmaya çalışmaktır. Aynı zamanda doğal olarak insanları da hâyra teşfik etmektir. Evet! Buraya kadar her şey normaldir. Ama ne var ki sıkıntı bundan sonra başlamaktadır. Şöyle ki örneğin bu namazların sonunda câmilerin çıkışında kutular açılmakta ve para toplanmaktadır. Fakat câmilerin ihtiyaçları için toplanılan bu paralar, birkaç istisnâ hâriç nedense yoksul kardeşlerimizin ihtiyaçları için toplanmamaktadır. Etrafta evine gıda götüremeyen, odun alamayan ve bunun gibi bir çok sıkıntı çeken insan olmasına rağmen umursanmamakta, sâdece az önce belirtmiş olduğumuz bir kaç sebepten dolayı para toplanılmaktadır!
 
   Evet! Parasızlıktan dolayı evlenemeyen bir sürü genç olmasına rağmen, ya da imkânsızlıktan dolayı formasız okula giden öğrenciler bulunmasına rağmen unutulmakta ve hatırlara dâhi getirilmemektedir. Oysaki bilinmelidir ki, mazlumların yürekleri; ‘Allah(c.c.)’ın Evleri’dir!’ Ve kişiye düşen, o evleri imâr etmeye çalışmaktır. Bu arada şunu da belirtelim ki; ‘İyilik, yalnızca namaz kılmak demek değildir!’ Rabbimiz, gerçek iyiliğin tanımını yaptığı bir âyet meâlinde şöyle buyurmaktadır:
   ‘Yüzlerinizi doğuya ve batıya çevirmeniz iyilik değildir. Asıl iyilik; ‘Allah’a, âhiret gününe, meleklere, kitaba ve peygamberlere imân eden, mala olan sevgisine rağmen onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, isteyip dilenenlere ve kölelere veren, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve ahidleştiklerinde ahidlerine vefâ gösterenler ile zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır ve müttaki olanlar da bunlardır!’
                                                                                 Bakara Sûresi / 177.Âyetin Meâli
 
   İşte böyle! Allah(c.c.)’ın bahsetmiş olduğu iyiliğin açılımı bu şekildedir. Ve bu açılımdaki en önemli maddelerden biri de, ihtiyaç sâhibi olan kardeşlerimizin yardımına koşmaktır. Şöyle ki bir mü’min ancak kendisini düşündüğü kadar diğer mü’minleri de düşünürse, mü’minliğin basamaklarında ilerleyebilir. Unutmayalım ki; ‘Efendimiz(s.a.v.), bir rivâyete göre hurma mahsûlünden her on vask miktara, fakirler için bir salkım hurmanın mescide asılmasını emretmiştir!’ Ki bir hadisin meâlinde ise şöyle demiştir:
   ‘Suyun ateşi söndürdüğü gibi, sadaka da günahları yok eder!’
                                                                                         Hz.Muhammed(s.a.v.)
                                                                                                     (Tirmizi)                                                                                    
                                                                                             
   Gördüğünüz gibi! Paylaşmak, temizlenip arınabilmenin en güzel yöntemlerinden biridir. Bu yüzden dinimiz binâ merkezli bir din değil, yürek merkezli bir dindir. Fakat burada şunu da hatırlatalım ki; ‘Elbetteki câmiler veya buna benzer değerli mekânlarımız için de para toplanacaktır!’ Ki buradaki sıkıntı câmiler veya benzeri kuruluşlar için para toplanması değildir. Bizim bahsetmiş olduğumuz sıkıntı; ‘Sâdece bunlar için toplayıp, o câmilere cemâat olacak insanları unutmaktır!’ Bu yüzden gelin artık bu hatadan dönüp, etrâmızıdaki ihtiyaç sâhibi kardeşlerimizi de hatırlayalım. Hazır elimizde bu fırsat varken!
 
   Allah(c.c.) kabul etsin inşâallah! 
 
   Rabbimiz, Kur’an’ı okuyan, anlayan, yaşayan ve tebliğ eden kullarından etsin.
Rabbimiz, Efendimiz(s.a.v.)’i örnek alan kullarından etsin.
Rabbimiz, Ümmet-i Muhammed’in her bir mensubuyla kardeş olan kullarından etsin.
Rabbimiz’in selamı hepimizin üzerine olsun!
 
                                                                         (Âmin!)       
(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA)
  • Yahoo'da Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
  • Paylaş
Bu Yazı 9553 Defa Okundu
2013-06-01

SON YAZILARI

Kur’an’ı Okuyarak Değil, Yaşayarak Hatmedenler Cennet’e Girer! Hüdhüd Kuşu’nun Süleyman(a.s.)’a Öğüdü! Yurdunuzda Üç Gün Daha Yaşayın! Para İle İmanın Kimde Olduğu Belli Olur! Kur’an Kardeşliği Derneği’nin Tanıtımı! Allah (c.c.)’a İtaât Etmek Kur’an’a Uymaktan Geçer! Haksıza Hakkı, Haklıya Sabrı Tavsiye Etmek! Bir Ümmet Kitabına Bu Ancak Kadar Yabancı Olur! Kur’an’ı Anlamaya Çalışmamak Allah(c.c.)’a Hakarettir! Cennet’i Vatan Bilene Dünyâ Gurbet Olur!

YORUMLAR

Abone Girişi

Yeni Abonelik        Şifre Unuttum ?
VİDEO HABERLER
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı
Adem Çalkın’ın Selim Kongresi konuşmasının tamamı VİDEO
Anketler
ÇOK OKUNANLAR
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!
Şoförlere bubi tuzağı gibi yol!

Referandum Sonuçları, Kars Referandum Sonuçları, 2010 Referandum Sonuçları, Referandum Oy Sonuçları, Türkiye Referandum Sonuçları, izmir haber, canlı referandum sonuçları

RSS © 2010 KHA | Kafkas Haber Ajansı | Kars Haberleri | Kars Haber kars haberleri kars ajans
KHA Bedir ALTUNOK adına resmi yayın organıdır. Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır